Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lipca 202517:09

Z Pietrowic Wielkich do Kozłowa. Polski autobus w służbie ukraińskiej gminy

Z Pietrowic Wielkich do Kozłowa. Polski autobus w służbie ukraińskiej gminy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

We wtorek, 15 lipca, w Centrum Społeczno-Gospodarczym w Pietrowicach Wielkich oficjalnie przekazano autobus marki Mercedes Conecto 2002 dla ukraińskiej gminy Kozłów. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wójt gminy Pietrowice Wielkie Adam Wajda, starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz przewodniczący hromady Kozłów, Volodymyr Kolisnyk.

Po 14 latach służby na lokalnych trasach pod flagą PKS Racibórz, wysłużony, lecz wciąż sprawny autobus marki Mercedes Conecto z 2002 roku, o przebiegu nieco poniżej miliona kilometrów, trafił do hromady Kozłów (ukr. Козлівська селищна громада) w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie. Pojazd został oficjalnie przekazany 15 lipca podczas spotkania w Centrum Społeczno-Gospodarczym w Pietrowicach Wielkich.

Symboliczny klucz odebrał przewodniczący gminy Kozłów, Volodymyr Kolisnyk, kierujący hromadą nieprzerwanie od 2002 roku. Samorząd ten obejmuje ponad 1800 mieszkańców i skupia, oprócz samego osiedla miejskiego, także cztery wsie: Dmuchawiec, Pokropiwna, Słobódka i Taurów. Autobus ma służyć całej wspólnocie – szczególnie dzieciom w dowozie do szkół i seniorom z rozproszonych sołectw.

Decyzja o przekazaniu pojazdu dojrzewała od kilku miesięcy, jednak bezpośredni impuls przyniosła majowa wizyta Jolanty Niżborskiej – pracowniczki Urzędu Gminy Pietrowice Wielkie – w Kozłowie. Jej dziadkowie pochodzą z miejscowości Taurów, jednej z wchodzących w skład hromady. Widząc ogromną gościnność i autentyczną sympatię do Polski, a także dowiedziawszy się, że jedyny szkolny autobus został przejęty przez armię i zabrany na front, Niżborska zaangażowała się w pomoc. Dzięki jej inicjatywie udało się zorganizować wsparcie, które szybko zyskało poparcie lokalnych władz.

– Ten autobus może posłużyć kolejne 5–7 lat i przejechać jeszcze pół miliona kilometrów – powiedział podczas uroczystości prezes PKS Racibórz, Damian Knura. – To dar od naszych mieszkańców dla zaprzyjaźnionej hromady. Wierzę, że jesteśmy to winni Ukraińcom – tak jak kiedyś polskie samorządy były wspierane przez niemieckie gminy, dziś podobną solidarność okazujemy naszym wschodnim sąsiadom - dodał wójt Adam Wajda.

Koszt pojazdu wyniósł 20 tysięcy złotych i został w całości pokryty z budżetu gminy. Taki pojazd kosztuje więcej, więc niezbędna była przychylność władz powiatu, którym podlega PKS. Stąd obecność starosty Grzegorza Swobody. Starosta podkreślił symboliczne znaczenie tej pomocy: – To nie tylko przekazanie środka transportu. To akt samorządowej przyjaźni, pamięci i wspólnoty wartości. Gdy pomagamy, nie tylko ofiarowujemy – budujemy więzi.

Oprócz autobusu do Kozłowa trafiły również dary rzeczowe dla dzieci z Ukrainy, przekazane przez mieszkańców gm. Pietrowice Wielkie.

Z Pietrowic Wielkich do Kozłowa wyruszył dziś nie tylko pojazd – wyruszyła również wiadomość, że polskie samorządy nie są obojętne na potrzeby tych, którzy żyją w cieniu wojny.

Autor: red., fot. UG/S. Machnik, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202516:03

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku kawiarnia przygotowała wyjątkową świąteczną ofertę dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się pełnią smaku w wersji bez glutenu, bez cukru, keto lub wegańskiej. To wypieki stworzone z naturalnych składników najwyższej jakości, idealne dla osób z wykluczeniami dietetycznymi i wszystkich, którzy dbają o świadome odżywianie. Lokal posiada certyfikat Menu Bez Glutenu, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla osób z celiakią.

mat. reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202501:51

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO]

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się 5 grudnia kiermasz świąteczny, który połączył prezentację rękodzieła, ofertę gastronomiczną oraz występy artystyczne uczniów.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport6 grudnia 202503:03

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO]

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Siatkarski Racibórz zakończył pierwszą część sezonu 2025/2026 I ligi śląskiej mężczyzn zgodnie z założeniami. Zespół prowadzony przez Marcina Polowczyka przypieczętował awans do fazy gry o miejsca 1–8 po emocjonującym i nieprzewidywalnym meczu przeciwko Volley Concept Katowice. 

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.