Miasto wesprze remont Obserwatorium

Dotację celową z budżetu miasta w kwocie 50 tys. zł otrzyma Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk przy ul. Chłopskiej 1. Pieniądze przeznaczone zostaną na prace budowlane przy zabytku. Budynek obserwatorium to unikat w skali Europy.
12 lipca w raciborskim urzędzie miasta Paweł Rowiński – dyrektor Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie i Mirosław Lenk - prezydent Raciborza podpisali umowę o udzielenie dotacji. Na stronie internetowej Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu ogłoszony został przetarg na wykonanie remontu budynku.
Raciborska stacja powstała już w 1927 roku. Stanowiła element pierwszej europejskiej stałej sieci stacji sejsmologicznych. Jako pierwszy badania prowadził tu znany niemiecki sejsmolog, prof. Carl Mainka, astronom, wykładowca uniwersytetów w Strasburgu i Getyndze, entuzjasta astronomii. Skonstruowane przez niego sejsmografy notowały trzęsienia ziemi z całego świata, głównie jednak w paśmie Karpat i Sudetów oraz wywołane tąpnięciami w górnośląskich kopalniach. Urządzenia Mainki znajdują się w obserwatorium do dziś. W jednej z sal urządzono unikalną ekspozycję aparatury sejsmologicznej. Dodajmy też, że budynek stacji zaprojektował Konrad Wachsmann (1901-1980), wybitny niemiecki architekt żydowskiego pochodzenia, który w 1941 roku wyemigrował do USA. Pozostawił jednak w swoim rodzinnym kraju szereg ciekawych prac, m.in. dom Alberta Einsteina w Caputh niedaleko Poczdamu. Spośród jego budowli drewnianych zachowały się tylko trzy, w tym modernistyczny budynek stacji sejsmologicznej PAN w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany