Związki ostrzegają: redukcje załogi w Eko-Oknach mogą sięgnąć 50 proc.

- Z nieoficjalnych informacji pochodzących od przedstawicieli kadry zarządzającej w Eko-Oknach na chwilę obecną redukcja może dotyczyć 40-50 proc. załogi - onet.pl cytuje Dawida Brożka, przewodniczącego MOZ NSZZ "S" Silesia w Stanowicach.
- Z nieoficjalnych informacji pochodzących od przedstawicieli kadry zarządzającej w Eko-Oknach na chwilę obecną redukcja może dotyczyć 40-50 proc. załogi. Oznacza to, że po zwolnieniu osób z agencji pracy i agencji outsourcingowych oraz zakończeniu umów terminowych, przyjdzie kolej na osoby zatrudnione na czas nieokreślony — ostrzega Dawid Brożek, przewodniczący MOZ NSZZ "S" Silesia w Stanowicach. Jeśli informacje związkowej "Solidarności" okażą się prawdą, prace w zakładzie stracić może nawet 6 tys. pracowników. Po czerwcowych zwolnieniach w firmie pracuje ok. 14 tys. osób.
- Przedstawiciele firmy sami przyznali, że przeinwestowali — mówi Dariusz Zygmański, przewodniczący związku zawodowego O.Z.Z działającego w Eko-Oknach — Plany ubiegłoroczne zakładały 40 proc. wzrost produkcji i zamówień. Właśnie według tych wyliczeń zarząd przyjął wysokość produkcji i planowane zatrudnienie. Zatrudniono wtedy bardzo dużo ludzi w nowych zakładach w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu. Po roku okazało się, że wzrost co prawda jest, ale sięgający jedynie ok. 10 proc., czyli o 30 proc. mniej niż firma pierwotnie zakładała — wyjaśnia Zygmański.
Przedstawiciele związku zwracają również uwagę na wewnętrzne problemy firmy, które mają być związane z niskim poziomem zarządzania. — Problemów Eko-Okna mają wiele: począwszy od dużej rotacji pracowników, wysokiego poziomu absencji, przez nieefektywny system szkolenia nowych pracowników, brak odpowiedniej organizacji pracy i ciągłości działania w zarządzaniu. Na tak słabych fundamentach nie da się prowadzić tak dużej firmy — podsumowuje Dawid Brożek z MOZ NSZZ "S".
Przedstawiciele firmy mieli poinformowali pracowników o możliwości outsourcowania niektórych działów - tzn. przekazania ich usług zewnętrznej firmie. Z nieoficjalnych informacji zebranych przez związkową "Solidarność" ma chodzić o usługi ochrony obiektów, sprzątania oraz gastronomii. Ruch ten ma wiązać się z redukcją etatów w tych obszarach o ok. 40 proc. Jednak związek zawodowy ma prawo do negocjacji warunków w całym procesie. Czytaj całość Szok na Śląsku. Zamykają fabrykę, pracę straci niemal tysiąc osób. "To nie koniec zwolnień".
Oficjalne stanowisko spółki zamieściliśmy w tekście pt. Trudna, ale konieczna reorganizacja - komunikat Eko-Okien na temat sytuacji spółki
Komentarze (16)