Artur Jarosz z Raciborza odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Za działalność opozycyjną w PRL, zaangażowanie w walkę o prawa człowieka i wkład w przemiany demokratyczne w Polsce – Artur Jarosz z Raciborza został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń państwowych. Podczas uroczystości w Belwederze, 10.07., Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski wręczył mu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Andrzej Dera.
Artur Jarosz ('65), obecnie działający w branży nieruchomości i znany z aktywności w samorządzie lokalnym, w latach 80. był studentem prawa, a następnie socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasach PRL należał do Ruchu „Wolność i Pokój” w Krakowie – niezależnego środowiska sprzeciwiającego się obowiązkowej służbie wojskowej i łamaniu praw człowieka. Kolportował podziemne wydawnictwa, brał udział w manifestacjach, akcjach ulotkowych i plakatowych. Za tę działalność był zatrzymywany i karany grzywnami, m.in. 1 grudnia 1987 r. podczas rozrzucania ulotek oraz 3 maja 1988 r. po manifestacji na Rynku Głównym w Krakowie.
Związany z podziemnymi strukturami Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ, współtworzył niezależne pismo „Przegląd Akademicki”. Odegrał istotną rolę w organizacji Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka (International Human Rights Conference), która odbyła się w sierpniu 1988 r. w kościele pw. św. Maksymiliana w Krakowie-Mistrzejowicach – jednym z najważniejszych wydarzeń środowisk opozycyjnych u schyłku PRL.
Po 1989 roku Artur Jarosz kontynuował działalność publiczną. Był radnym miejskim, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Racibórz, przez wiele lat działał także w lokalnych strukturach Platformy Obywatelskiej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany