Z Krzanowic do przeszłości. Izba Regionalna zaprasza na sentymentalną podróż

Już 20 lipca, w niedzielne popołudnie, drzwi Izby Regionalnej w Krzanowicach ponownie staną otworem dla wszystkich, którzy chcą zajrzeć w głąb lokalnej historii. W godzinach od 15:00 do 17:30 zaplanowano wyjątkowe spotkanie, podczas którego będzie można nie tylko zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie mieszkańców regionu, ale także spędzić czas w atmosferze wspomnień i serdeczności.
Izba Regionalna przy ul. Wojska Polskiego, przez miejscowych często określana mianem „Cegielnianej”, mieści się w budynku o bogatej przeszłości. Przed wojną należał on do właściciela cegielni, a po 1945 roku służył jako strażnica – najpierw Wojskom Ochrony Pogranicza, a później, przez krótki czas, Straży Granicznej. Przez lata miejsce to było świadkiem zmian politycznych i społecznych. To stąd wyruszały patrole strzegące granicy z ówczesną Czechosłowacją, a dziesiątki poborowych odbywało obowiązkową służbę. Wspomnienia tamtych lat wciąż żyją wśród mieszkańców Krzanowic.
Dziś izba, otwarta w maju 2019 roku dzięki transgranicznej współpracy w ramach Euroregionu Silesia, gromadzi pamiątki związane z kulturą materialną Śląska i Moraw oraz dokumentuje historię WOP-u. Powstała m.in. dzięki zaangażowaniu Kornelii Pawliczek-Błońskiej, która przekazała rodzinne przedmioty z warsztatu kołodziejskiego. Pomysł jej utworzenia wsparli lokalni działacze, w tym sołtys Jan Długosz, który zaproponował lokalizację i zadbał o obecność strażackich eksponatów.
Modernizacja budynku odbyła się w ramach projektu „Śladami tradycji i rzemiosł”, realizowanego wspólnie z czeskimi Bolaticami. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwy był remont dachu, elewacji i wnętrz. Krzanowicka izba stała się częścią większego szlaku tematycznego, który łączy podobne miejsca po obu stronach granicy – od Raciborza, przez Wojnowice, Borucin, aż po czeskie Halasovice i Hlučín.
Podczas nadchodzącego wydarzenia goście będą mogli zobaczyć wnętrza izby, skosztować domowego ciasta i kawy, a dzieci wezmą udział w animacjach i zabawach. To doskonała okazja, by poznać historię miejsca, które przez dekady kształtowało lokalną tożsamość, a dziś z dumą prezentuje dziedzictwo przodków.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany