Adrian Wieczorek z Rud z medalami mistrzostw Polski. Marzy o paraolimpiadzie w Los Angeles

Podczas 53. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski, które odbyły się w dniach 4–6 lipca 2025 roku we Włocławku, Adrian Wieczorek z Rud w powiecie raciborskim zdobył dwa medale – srebrny na dystansie 400 metrów i brązowy na 1500 metrów. To kolejne sukcesy młodego zawodnika ze spektrum autyzmu, który sport traktuje jako życiową misję i marzy o występie na paraolimpiadzie w Los Angeles.
Włocławek na trzy dni stał się stolicą polskiej paralekkoatletyki. Na stadionie OSiR przy ul. Chopina 8 rozegrano najważniejsze krajowe zawody dla zawodników z niepełnosprawnościami – 53. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Wśród medalistów znalazł się 24-letni Adrian Wieczorek z Rud w gminie Kuźnia Raciborska, reprezentujący barwy Piasta Gliwice.
Adrian zdobył srebrny medal na dystansie 400 metrów oraz brązowy na 1500 metrów, udowadniając, że determinacja i pasja mogą pokonać największe trudności. Jego droga do sportowych sukcesów nie była łatwa.
– Moja przygoda ze sportem zaczęła się w 2013 roku. Grałem wtedy w piłkę nożną w LKS Buk Rudy, ale bez większych sukcesów. Potem przyszły trudniejsze chwile – depresja, problemy osobiste. Uczyłem się wtedy w szkole branżowej dla niesłyszących i było naprawdę ciężko – wspomina Adrian.
Punktem zwrotnym okazało się bieganie. – Na początku ledwo przebiegałem pięć kilometrów. Zacząłem jednak trenować pod okiem Dawida Maliny, dzięki któremu zrobiłem ogromne postępy. W 2022 roku zdobyłem trzecie miejsce na mistrzostwach Polski, potem medal na mistrzostwach Polski niesłyszących na hali na 800 metrów. Rok 2025 przyniósł największe jak dotąd sukcesy – mówi zawodnik.
Adrian trenuje obecnie w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice pod opieką trenera Adama Śniegórskiego. Jak podkreśla, to właśnie dzięki wsparciu trenerów i własnej konsekwencji osiąga kolejne cele. W tym roku zdobył m.in. halowe wicemistrzostwo Śląska, a także dwa medale na mistrzostwach Śląska w Raciborzu.
– Mam 24 lata, jestem osobą ze spektrum autyzmu. Moim największym celem jest występ na paraolimpiadzie w Los Angeles. Widzę, że z każdym miesiącem moje szanse na realizację tego marzenia rosną – mówi zawodnik z Rud.
Poza sportem interesuje się rozwojem osobistym i prowadzi aktywnie swój profil na Instagramie. – Chcę pokazać, że choroba nie może zatrzymać nas w dążeniu do marzeń. Bywają trudne dni, ale daję radę. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł powiedzieć sobie: „Adi, dałeś radę”.
Adrian nie tylko walczy o własne sukcesy – często wspiera młodszych sportowców, doradza im, jak trenować i motywuje do działania. – Chciałbym, by ten artykuł był dla kogoś impulsem, by zawalczyć o siebie. Ja nie miałem łatwego startu, ale moje życie zmieniło się o 180 stopni. Teraz chcę dalej się rozwijać i nie ustawać w walce o największe cele – sportowe i życiowe.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany