Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 października 202322:16

Jednak Dawid zwyciężył Goliata. Sądowa batalia o grunty rolne w powiecie raciborskim

Jednak Dawid zwyciężył Goliata. Sądowa batalia o grunty rolne w powiecie raciborskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- I tak oto stało się. Wygrała konsekwencja, zdecydowanie i umiejętność współdziałania. Pomimo, że wiele osób stawiało nam kłody pod nogi, również Ci u władzy samorządowej, którzy nie dawali nam szans na wygraną – czytamy w komunikacie Łukasza Mury, radnego powiatowego PiS, dotyczącym gruntów rolnych użytkowanych przez Agromax.

Po wieloletnich zmaganiach rolników powiatu raciborskiego w sprawie ziemi Skarbu Państwa po spółce Agromax sytuacja staje się czysta, jak górski potok. Spółce 14 czerwca zakończyła się 30-letnia umowa dzierżawy. Pomimo utraconej możliwości przedłużenia umowy dzierżawy na własne życzenie (ponieważ spółka nie zastosowała się do ustawy nakazującej wyłączenie 30% zasobu na rzecz powiększenia gospodarstw rodzinnych), spółka złożyła wniosek o zabezpieczenie dzierżawionej nieruchomości Skarbu Państwa na rok (do czerwca 2024r .) do Sądu Okręgowego w Rybniku. Sąd w Rybniku takiego zabezpieczenia udzielił. KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – administrator Zasobu Skarbu Państwa) odwołał się od tej decyzji, mając na uwadze przede wszystkim obecny stan prawny tj. zapisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczekiwany finał postępowania sądowego

Po wielomiesięcznej, ciężkiej i nierównej walce, reprezentując wszystkich rolników powiatu raciborskiego jako przewodniczący komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023, ale przede wszystkim jako radny mogę przedstawić, co następuje: Sad Apelacyjny w Katowicach postanowieniem z dnia 28 września 2023 r. postanawia oddalić wniosek powoda o udzielenie zabezpieczenia. To dla nas rolników wielki sukces, ale nie jesteśmy zaskoczeni, ponieważ prawo jest jednakowe dla wszystkich i warto walczyć do końca! – dodaje Mura.

Chytry traci dwa razy

Ostatnie miesiące pokazały naszą determinację chociażby protestem w Brzeźnicy 19 sierpnia, który był efektem wejścia w teren spółki, mimo nieprawomocnego wyroku. Rolnicy interweniowali, była obecna policja, media oraz minister Michał Woś. Pomimo słuszności przedstawianych argumentów prezes spółki kazał dalej siać – taka była jego decyzja wyrażona w obecności rolników, policji i co ciekawe Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Częstochowie, który był obecny od początku protestu i sugerował rozwiązanie w postaci odstąpienia od jakichkolwiek czynności do czasu uprawomocnienia się wyroku. Na dziś spółka obsiała rzepakiem i pszenicą ok. 1 000 ha z 2 482 ha.

Co dalej…

Na dziś spółka nie posiada przedłużonej umowy dzierżawy. Zasiewy, które wykonała wchodzą w bezumowne korzystanie z gruntu. Dlatego jako przewodniczący komitetu wnioskowałem o bezzwłoczne przystąpienie zrealizowania istniejącego Programu Restrukturyzacji 2 482 ha poprzez rozpoczęcie postępowań przetargowych dla ponad 100 przetargów ograniczonych oraz uruchomienie zgodnie z art. 39b ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, czyli rozpocząć procedurę naliczania 30-krotności czynszu dzierżawnego za bezumowne korzystanie z gruntu Skarbu Państwa. Realizacji tego zapisu wymaga uczciwość wobec wszystkich, bo prawo jest takie samo zarówno dla silnego „Goliata”, który na możliwości i pieniądze na obsługę prawną, jak i dla przysłowiowego „Dawida”, jakim jest przykładowo mieszkaniec - rolnik z małego gospodarstwa, bez produkcji przemysłowej. Tego dopilnuje osobiście.

W najbliższych tygodniach będę domagał się spotkania na linii rolnicy powiatu raciborskiego – Dyrektor KOWR OT Częstochowa, aby przedstawić zainteresowanym ścieżkę postępowania przetargowego i pomóc w przygotowaniu do tej procedury.

Na szczególne podziękowania zasługuje pan Minister Michał Woś za objęcie nadzorem prokuratury postępowania w naszej sprawie. Mimo, że nie jest rolnikiem postarał się zrozumieć naszą branżę i problemy z jakimi zmagają się rolnicy. Wyciągnął do nas pomocną dłoń, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.

Łukasz Mura

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:16

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
red., fot. poglądowe, arch. portalu/Qbik
Reklama
Aktualności11 lipca 202408:34

Wakacyjny rejs po Odrze. Dlaczego nie!

Wakacyjny rejs po Odrze. Dlaczego nie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
red., fot. Marina
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.