Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 października 202322:16

Jednak Dawid zwyciężył Goliata. Sądowa batalia o grunty rolne w powiecie raciborskim

Jednak Dawid zwyciężył Goliata. Sądowa batalia o grunty rolne w powiecie raciborskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- I tak oto stało się. Wygrała konsekwencja, zdecydowanie i umiejętność współdziałania. Pomimo, że wiele osób stawiało nam kłody pod nogi, również Ci u władzy samorządowej, którzy nie dawali nam szans na wygraną – czytamy w komunikacie Łukasza Mury, radnego powiatowego PiS, dotyczącym gruntów rolnych użytkowanych przez Agromax.

Po wieloletnich zmaganiach rolników powiatu raciborskiego w sprawie ziemi Skarbu Państwa po spółce Agromax sytuacja staje się czysta, jak górski potok. Spółce 14 czerwca zakończyła się 30-letnia umowa dzierżawy. Pomimo utraconej możliwości przedłużenia umowy dzierżawy na własne życzenie (ponieważ spółka nie zastosowała się do ustawy nakazującej wyłączenie 30% zasobu na rzecz powiększenia gospodarstw rodzinnych), spółka złożyła wniosek o zabezpieczenie dzierżawionej nieruchomości Skarbu Państwa na rok (do czerwca 2024r .) do Sądu Okręgowego w Rybniku. Sąd w Rybniku takiego zabezpieczenia udzielił. KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – administrator Zasobu Skarbu Państwa) odwołał się od tej decyzji, mając na uwadze przede wszystkim obecny stan prawny tj. zapisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczekiwany finał postępowania sądowego

Po wielomiesięcznej, ciężkiej i nierównej walce, reprezentując wszystkich rolników powiatu raciborskiego jako przewodniczący komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023, ale przede wszystkim jako radny mogę przedstawić, co następuje: Sad Apelacyjny w Katowicach postanowieniem z dnia 28 września 2023 r. postanawia oddalić wniosek powoda o udzielenie zabezpieczenia. To dla nas rolników wielki sukces, ale nie jesteśmy zaskoczeni, ponieważ prawo jest jednakowe dla wszystkich i warto walczyć do końca! – dodaje Mura.

Chytry traci dwa razy

Ostatnie miesiące pokazały naszą determinację chociażby protestem w Brzeźnicy 19 sierpnia, który był efektem wejścia w teren spółki, mimo nieprawomocnego wyroku. Rolnicy interweniowali, była obecna policja, media oraz minister Michał Woś. Pomimo słuszności przedstawianych argumentów prezes spółki kazał dalej siać – taka była jego decyzja wyrażona w obecności rolników, policji i co ciekawe Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Częstochowie, który był obecny od początku protestu i sugerował rozwiązanie w postaci odstąpienia od jakichkolwiek czynności do czasu uprawomocnienia się wyroku. Na dziś spółka obsiała rzepakiem i pszenicą ok. 1 000 ha z 2 482 ha.

Co dalej…

Na dziś spółka nie posiada przedłużonej umowy dzierżawy. Zasiewy, które wykonała wchodzą w bezumowne korzystanie z gruntu. Dlatego jako przewodniczący komitetu wnioskowałem o bezzwłoczne przystąpienie zrealizowania istniejącego Programu Restrukturyzacji 2 482 ha poprzez rozpoczęcie postępowań przetargowych dla ponad 100 przetargów ograniczonych oraz uruchomienie zgodnie z art. 39b ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, czyli rozpocząć procedurę naliczania 30-krotności czynszu dzierżawnego za bezumowne korzystanie z gruntu Skarbu Państwa. Realizacji tego zapisu wymaga uczciwość wobec wszystkich, bo prawo jest takie samo zarówno dla silnego „Goliata”, który na możliwości i pieniądze na obsługę prawną, jak i dla przysłowiowego „Dawida”, jakim jest przykładowo mieszkaniec - rolnik z małego gospodarstwa, bez produkcji przemysłowej. Tego dopilnuje osobiście.

W najbliższych tygodniach będę domagał się spotkania na linii rolnicy powiatu raciborskiego – Dyrektor KOWR OT Częstochowa, aby przedstawić zainteresowanym ścieżkę postępowania przetargowego i pomóc w przygotowaniu do tej procedury.

Na szczególne podziękowania zasługuje pan Minister Michał Woś za objęcie nadzorem prokuratury postępowania w naszej sprawie. Mimo, że nie jest rolnikiem postarał się zrozumieć naszą branżę i problemy z jakimi zmagają się rolnicy. Wyciągnął do nas pomocną dłoń, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.

Łukasz Mura

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.