Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202309:48

Modernizacja stadionu, galopujące ceny energii i obszary zdegradowane. Obradowała komisja oświaty

Modernizacja stadionu, galopujące ceny energii i obszary zdegradowane. Obradowała komisja oświaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Środowe popołudnie w sali kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz przebiegało pod znakiem 50. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Radni zajęli się przede wszystkim uchwałami przygotowanymi na najbliższe posiedzenie Rady Miasta.

[MODERNIZACJA STADIONU NA SREBRNEJ] Pierwszym punktem środowego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej była tzw. Oświata, promocja i kultura w pigułce. Przedstawieniem części dotyczącej promocji i kultury zajęła się Elena Głowacz, inspektor ds. promocji w Wydziale Informacji i Promocji, która przedstawiła wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie oraz te nadchodzące, w których Miasto Racibórz ma swój wkład organizacyjny lub finansowy.

Urzędniczka poinformowała także o efektach prac przebiegających w związku z modernizacją stadionu przy ulicy Srebrnej oraz wymianie Racibórz-Zuglo. - Obecnie trwa montaż zraszaczy systemu automatycznego nawadniania. W trakcie jest przygotowywanie dokumentacji na parking. Wystąpiła tam pewna kolizja w związku z sieciami, więc jesteśmy na etapie prowadzenia ustaleń z firmą Tauron, gazownią i wodociągami – referowała.

Głos w dyskusji zabrała radna Justyna Henek-Wypior. - Jak wyglądał nabór do tego projektu, jeśli chodzi o kluby sportowe? - dociekała. - Nie mam takich informacji. Zajmowała się tym moja szefowa, ale postaram się dowiedzieć i przekazać stosowne informacje.

[RACIBORSKA PIGUŁKA OŚWIATOWA] Część dotyczącą oświaty przedstawił naczelnik Wydziału Edukacji, Krzysztof Żychski. W czasie swego wystąpienia poinformował, że Urząd Miasta złożył wniosek do programu Elektroniczna Tablica. - W tym roku pozyskany będzie sprzęt dla uczniów z niepełnosprawnościami. Pozyskaliśmy także środki na zakup podręczników i ćwiczeń dla ponad trzech tysięcy uczniów. Jest to kwota ponad 400 tys. złotych – referował.

K. Żychski poinformował także o tym, że wszyscy uczniowie klas IV objęci zostali możliwością zdawania egzaminu na kartę rowerową. - Wszystkie szkoły mają przydzielone terminy i w tych dniach policja będzie przeprowadzała egzaminy na miasteczku ruchu drogowego. Jeśli komuś by się nie powiodło w pierwszym terminie, to egzamin poprawkowy będzie 22 czerwca. Będziemy się starali, by wszystkie dzieci mogły już w te wakacje w sposób legalny i bezpieczny poruszać się po mieście rowerami – mówił naczelnik.

W trakcie wystąpienia naczelnik Wydziału Edukacji poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie, jakie miasto złożyło do programu Olimpia jeszcze w marcu. - Wniosek opiewał na ponad 3 mln złotych, udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 2 mln 505 tys. złotych. Może to cieszyć, bo dzięki temu będziemy mogli rozwiązać problemy z brakiem sali gimnastycznej w dzielnicy Studzienna – kontynuował K. Żychski.

Naczelnik Wydziału Edukacji przedstawił także postęp prac związanych z budową przedszkola w Markowicach. - Jesteśmy na etapie instalacji elektrycznych. Ogrzewanie podłogowe jest już zainstalowane i zalane betonem. Wykonane zostały już także przyłącza do pomp ciepła. Dziś na placu budowy pracowało jedenaście różnych ekip. W kilku miejscach trwają jeszcze prace związane z układaniem płytek. Praktycznie cała elewacja z tyłu budynku jest już wykonana, a roboty nadal idą pełną parą. Pracujemy od rana do wieczora, od poniedziałku do soboty – wymieniał.

Jako pierwsza do dyskusji włączyła się radna Justyna Henek-Wypior. - Cieszę się, że w końcu to przedszkole w Markowicach powstało, dzięki temu spełniło się moje marzenie. Mam jednak pytanie dotyczące czegoś innego. Przeszło rok temu podpisano list intencyjny z katowickim WORD. Czy coś się w tej sprawie dzieje, bo jakichkolwiek postępów nie widać – pytała radna.

- Pojawiły się jakieś problemy, po stronie WORD. Dyrektor tej instytucji podtrzymuje jednak chęć utworzenia centrum bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ma ono powstać w pomieszczeniach w Szkole Podstawowej nr18 – odparł Krzysztof Żychski.

[ENERGIA DLA SZKÓŁ MOCNO W GÓRĘ] Radna Ludmiła Nowacka zauważyła, że szkoły mają problemy z opłaceniem mediów. - Czy mamy jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu? - dociekała. - Zakładaliśmy wzrost cen za prąd i ciepło przy ustalaniu budżetu. Przyjęliśmy podwyżkę o kilkanaście procent, ale realny wzrost nas zaskoczył. W związku z tym wnioskować będziemy o zwiększeniu budżetu na opłacenie mediów. O ile przy prądzie była mowa o cenie gwarantowanej w roku 2023, o tyle ciepło systemowe wzrasta znacząco. Mamy w Raciborzu tylko jednego dostawcę i jaką sobie cenę ustali, taką musimy zapłacić – odpowiedział naczelnik.

- Czy mamy jakiś pomysł na wyjście z tej sytuacji? - pytała radna. - Mówi pani o zmianie sposobu ogrzewania? Nie ma takiej możliwości. Szkoły, które wyposażone są w pompy ciepła nie będą miały odpowiedniej temperatury. Ich kubatura na to nie pozwoli, a urządzenia nie dadzą rady. Jeśli chodzi o energię elektryczną, to w placówki, które są wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, informują, że jest to najlepsze rozwiązanie – powiedział K. Żychski.

[GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI] Kolejnym punktem, nad którym pochylili się radni była uchwała w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030. Jej przedstawieniem zajął się dr Marcin Baron z firmy InnoCo, zajmującej się przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji.

- Głównym założeniem projektu rewitalizacji jest wyciągnięcie obszarów miasta, które nazywane są obszarami kryzysowymi. Nie znaczy to jednak, że tam się wali i pali. Ten dokument jest wytyczną relatywnie ogólną. Nie jest to jednak tak twardy zapis jak plan zagospodarowania – rozpoczął przedstawiciel firmy.

- Cała sprawa związana z przeprowadzeniem rewitalizacji opiera się na tym, że miasto musi pokazać obszar zdegradowany. Zawsze mówię tak, że to jest program, w którym musimy pokazać, że coś nam jednak nie wychodzi. Już w ubiegłym roku przyjęliście państwo uchwałę, w której teren zdegradowany dla miasta Raciborza został zapisany. Program rewitalizacji przyjmuje Rada Miasta, ale najważniejszym podmiotem są mieszkańcy. Dlatego właśnie ich pytamy w czasie konsultacji. Muszę jednak pochwalić cały zespół, który pracował nad programem. Zarówno z naszej strony, czy ze strony Wydziału Rozwoju, który włożył wiele pracy, byśmy w różnych miejscach mogli się pojawić. Jestem święcie przekonany, że ktoś kto chciał zgłosić jakiś problem, z pewnością miał w ostatnich miesiącach wiele okazji by to uczynić. Rada, głosując nad GPR powinna wziąć pod uwagę, że jest to dokument bardzo mocno skonsultowany, w szczególności z mieszkańcami – mówił dr Marcin Baron.

Radni nie mieli zastrzeżeń ani pytań dotyczących uchwały. Poddano ją więc pod głosowanie. Trzech radnych głosowało za, siedmiu wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych.

Dalsza część posiedzenia przebiegła w tempie ekspresowym. Nie było dyskusji, a głosowania przebiegały sprawnie. W związku z brakiem prezydenta lub jego zastępców obyło się także bez dyskusji w części spraw bieżących i wolnych wniosków. - Pan wiceprezydent Dawid Wacławczyk wysłał przed chwilą wiadomość, że jest dziś członkiem sądu konkursowego, który rozstrzyga konkurs na koncepcję zagospodarowania płyty Rynku i okolic. Obrady się przedłużają, w związku z czym nie zdąży na komisję – przekazał przewodniczący Michał Kuliga, po czym zakończył środowe posiedzenie komisji.

Nagrzewnica powietrza jest niezastąpiona w szybkim i efektywnym ogrzewaniu różnych przestrzeni. Gwarantuje wydajność i równomierne rozprowadzanie ciepła. Sprawdź dostępne modele nagrzewnic powietrza na NORWIT.PL!

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności21 kwietnia 202410:29

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
informacja prasowa Prokuratury Okręgowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.