Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 maja 202318:50

Skorzystaj z wiedzy ekspertów. 16 maja bezpłatne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Skorzystaj z wiedzy ekspertów. 16 maja bezpłatne webinarium nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

ZUS organizuje kolejne, bezpłatne webinarium na temat rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja. Wystarczy kliknąć w link do szkolenia, który znajduje się na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce Aktualności.

Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się wtorek 16 maja tego roku o godz. 10 na platformie Webex. Na webinarium nie trzeba się zapisywać, jest otwarte dla wszystkich chętnych. Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć w link, który będzie dostępny na stronie https://www.zus.pl/-/webinarium-roczne-rozliczenie-sk%C5%82adki-zdrowotnej-w-programie-p%C5%82atnik?redirect=%2F. Nie trzeba mieć zainstalowanej żadnej specjalnej aplikacji – wystarczy przeglądarka z dostępem do internetu.

- Nasi eksperci z centrali ZUS podczas webinarium będą mówić o zmianach w programie Płatnik wynikających z obowiązku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaprezentują jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, omówią zagadnienia, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby dokonujące rozliczenia oraz postarają się odpowiedzieć na pytania uczestników. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty - mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w webinarium, będą miały dostęp do nagrania z tego spotkania. Zostanie ono udostępnione na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Youtube.

Czasu na rozliczenie zostało niewiele

Ostateczny termin na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej zbliża się wielkimi krokami. Przypomnijmy: do 22 maja płatnicy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten wypełniło już ponad 600 tys. płatników. Stąd też kolejne webinarium dla płatników. W ZUS wiedzą, że każdy nowy przepis, obowiązek, rodzi u klientów pytania, wątpliwości, dlatego też za każdym razem przygotowuje swoich klientów do tych zmian, edukując, wyjaśniając, szkoląc. Nie inaczej jest w tym przypadku, stąd też dodatkowe webinaria i cały wachlarz wsparcia. - Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek dostępnie w każdej placówce ZUS – dodaje rzeczniczka.

Ważna aktualizacja danych w programie Płatnik

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z "Płatnika" powinni pamiętać o aktualizacji danych. Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki.

Pamiętaj o terminach

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Natomiast jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Autor: Beata Kopczyńska, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.