MY, POLACY! O polskości Śląska. Wystawa na skwerze przy kościele farnym

Plenerowa ekspozycja prezentująca oblicza polskiego ruchu narodowego na Śląsku stanęła dziś na Skwerze ks. Prałata Stefana Pieczki. Raciborzanie będą ją mogli oglądać przez najbliższy czas.
Po otwarciu wystawy, z udziałem m.in. prof. Franciszka Marka z Uniwersytetu Opolskiego, w dawnym Domu Polskim, dziś DK Strzecha, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego, promocja ilustrowanego albumu książkowego, płyty autorstwa Darek Malejonek oraz spotkanie z prof. Mariuszem Patelskim, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego oraz Pawłem Zarzyckim - Prezesem Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. Współorganizatorami wydarzenia są Miasto Racibórz oraz Raciborskie Centrum Kultury! Na spotify możecie wysłuchać płyty "My, Polacy! O polskości Śląska" stworzonej przez Darek Malejonek przy współpracy ze znanymi artystami!
- Pierwsze wrażenie, jakie wywołuje analiza szkolnych programów nauczania pod kątem obecności w nich Śląska, nie napawa Ślązaków optymizmem: obrona Niemczy i Głogowa, bitwa pod Legnicą, a potem Powstania Śląskie i to w zasadzie koniec. Jakby Śląsk nie brał udziału w dziejach Polaków. Jakby procesy tu zachodzące miały miejsce gdzieś na marginesie historii Polski - przekonują w Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.
- Tymczasem w okresie budowania zrębów polskiej państwowości, co jak wiadomo odbywało się w oparciu o powstający wówczas polski Kościół, utworzone w efekcie Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000 biskupstwo wrocławskie było jedną z trzech powstałych wówczas pierwszych polskich diecezji (obok Krakowa i Kołobrzegu). Śląsk, na którego granicach wyczekiwano czeskich i niemieckich najazdów, a jednocześnie przez który prowadziły szlaki na Zachód i Południe Europy stał się dla krzepnącego Państwa Piastów jednocześnie bastionem i kulturowym pasem transmisyjnym, po którym płynęły do kraju nowinki cywilizacyjne.
Istnienia na Śląsku silnego skupiska Polaków w połowie XVIII wieku dowodzi fakt, iż po zdobyciu tej dzielnicy w wojnie z cesarstwem austriackim król Prus Fryderyk Wielki akty prawne skierowane do nowych poddanych kazał publikować po polsku. Że był to dla władz pruskich problem, świadczy położenie w następnych dekadach nacisku na germanizację Śląska i polityka walki z ostoją polskości na Śląsku – Kościołem Katolickim, czyli Kulturkampf.
Polacy na Śląsku przetrwali, a dzięki XIX wiecznym działaczom oświatowym zyskali także polską świadomość narodową, co pchnęło śląskie masy do udziału w trzech kolejnych Powstaniach Śląskich, co zaowocowało przyłączeniem części Śląska do II Rzeczpospolitej i powstanie Województwa Śląskiego ze stolicą w Katowicach. Na terenach zamieszkiwanych przez Polaków pozostałych w okresie międzywojennym w Niemczech powstała prężna organizacja patriotycznokulturalna Związek Polaków w Niemczech - czytamy na stronie tpe.org.pl.
„Nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy. Ale nie ustajmy w pracy i poświęceniu, aby z niej zrobić Polskę, godną naszych marzeń. Polskę wielką, mocarstwową. Polskę katolicką, praworządną i zawsze sprawiedliwą” – Wojciech Korfanty, grudzień 1927 roku
Komentarze (0)
Dodaj komentarz