Zabytkowy spichlerz chłopski w Raciborzu uratowany! Zakończono kompleksowy remont przy ul. Czynu Społecznego 14

Spichlerz chłopski przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu to unikatowy zabytek z początku XIX wieku – jeden z zaledwie dwóch tego typu zachowanych w mieście i kilkunastu na całym Śląsku. Po ponad 200 latach w rękach rodziny Urszuli i Henryka Komorów, w 2012 roku trafił pod opiekę Miasta Racibórz.
W piątek (11.07.) odbyło się uroczyste podsumowanie wszystkich prac remontowych, które miały na celu ocalenie tej cennej, choć niepozornej perełki lokalnego dziedzictwa. Podczas wydarzenia Miejska Konserwator Zabytków, Maria Olejarnik, wyraziła wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do ocalenia tego miejsca. W uroczystości wzięli udział również Wiceprezydent Michał Kuliga, radni miejscy, okoliczni mieszkańcy oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu. Uroczystość uświetnił koncert harfistki Luizy Harasim-Grzelki, a Muzeum w Raciborzu przygotowało okolicznościową wystawę fotograficzną. Na gości czekał także wyjątkowy poczęstunek – pajda chleba ze smalcem i ogórkiem – nawiązujący do wiejskiego charakteru obiektu.
Zakres przeprowadzonych prac konserwatorsko-budowlanych
Remont był prowadzony od 2020 r., ratunkowo, bo obiektowi groziła nieodwracalna destrukcja. W ostatnim etapie remontu wykonano m.in.:
– montaż pionów wentylacyjnych w piwnicy,
– obniżenie poziomu posadzki w piwnicy oraz wykonanie nowej posadzki z izolacją przeciwwilgociową,
– częściowe przemurowanie ścian i impregnacja cegły,
– prace tynkarskie, w tym uzupełnienie i odtworzenie tynków renowacyjnych oraz glinianych z dodatkiem sieczki słomianej,
– przegląd i zabezpieczenie konstrukcji drewnianej przed szkodnikami oraz likwidacja siedlisk drewnojadów,
– montaż instalacji elektrycznej przeciwwłamaniowej.
Wcześniej, w 2020 roku, wykonano prace awaryjne:
– wymieniono więźbę dachową,
– zastąpiono pokrycie dachowe z azbestu naturalnym łupkiem,
– wzmocniono mury i sklepienie, zachowując oryginalne elementy konstrukcyjne oraz historyczne dachówki z połowy XIX wieku.
Zakończony remont przywrócił spichlerzowi trwałość konstrukcyjną oraz walory estetyczne, zabezpieczając go jako cenny element architektury wiejskiej Ziemi Raciborskiej. Obiekt zyskał także nową funkcję – może dziś służyć działalności edukacyjnej, kulturalnej i społecznej. Podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych Muzeum w Raciborzu zorganizowało w nim wystawę pisanek i kraszanek, a mieszkańcy mieli okazję zwiedzić ten wyjątkowy zabytek.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany