Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 grudnia 202211:01

Młody las. TAURON i Lasy Państwowe posadziły 200 tysięcy drzew

Młody las. TAURON i Lasy Państwowe posadziły 200 tysięcy drzew - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Ponad 30 hektarów obszarów leśnych obsadził TAURON wraz z Lasami Państwowymi blisko 200 tysiącami drzew na Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. We wspólnej akcji posadzono drzewa, które mogą pochłaniać rocznie nawet blisko 1400 ton CO2 i tym samym zrównoważyć emisję 400 tysięcznego miasta.

– W TAURONIE zakładamy szybkie tempo redukcji CO2 w perspektywie najbliższych lat. Inwestycje w odnawialne źródła energii przy równoczesnej dekarbonizacji działalności poprzez wydzielenie kopalń i bloków węglowych spowoduje w perspektywie 2030 roku skokowe ograniczenie emisyjności CO2 o blisko 80 procent – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Przyspieszamy Zielony Zwrot, a jednocześnie aktywnie angażujemy się w działania wspierające środowisko naturalne regionów, w których mieszkają nasi klienci, takie jak te z Lasami Państwowymi – dodaje prezes TAURONA.

Akcja TAURONA została przeprowadzona w ramach projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych, realizowanego przez Lasy Państwowe, którego celem jest wsparcie prac mających na celu zwiększenie absorbcji dwutlenku węgla z atmosfery przez lasy.

W efekcie współpracy TAURONA i Lasów Państwowych polskie lasy wzbogaciły się o nowe sosny, dęby, buki, świerki, jawory, olchy i modrzewie. Drzewa posadzono w nadleśnictwach Dąbrowa Tarnowska, Miechów, Koszęcin, Olesno, Głogów i Lądek-Zdrój.

– Projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych zakłada, że poprzez modyfikację standardowej zrównoważonej gospodarki leśnej możemy sprawić, by dany fragment lasu pochłonął jeszcze więcej CO2 niż to już robi. Biorąc pod uwagę, jak wiele mamy lasów w Polsce i że stale ich przybywa, takie działania zastosowane w szerszej skali mogłyby wpłynąć korzystnie na ogólny bilans węgla – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Projekt ma znaczący wpływ na otoczenie, również na warunki życia osób nie będących bezpośrednio zaangażowanych w jego realizację. Dzięki wspólnym działaniom Lasów Państwowych i Przedsiębiorstw różnych branż, zaangażowanych do tej pory w projekt LGW, skutecznie zrealizowano przedsięwzięcia z zakresu ochrony przyrody, edukacji oraz aktywnego udostępniania lasu. Działania te dotyczyły m.in. wykupu gruntów pod zalesienia, odnowienia lasów na terenach poklęskowych, stworzenia infrastruktury turystycznej, zmodernizowania ścieżek edukacyjnych – wyjaśnia.

Leśne Gospodarstwa Węglowe są jednym z flagowych projektów rozwojowych Lasów Państwowych. Projekt ma przyczynić się do zwiększenia pochłaniania CO2 przez ekosystem leśny, głównie drzewostany i glebę. Koncepcja lasu węglowego zakłada prowadzenie ukierunkowanych działań i zabiegów leśnych m.in. poprzez wprowadzenie młodego pokolenia lasu pod osłoną starych drzew, zróżnicowanie gatunków drzew liściastych, wprowadzenie runa i podszycia, a także odtwarzanie terenów podmokłych.

Klienci wspierają lasy

We wsparcie odnowienia lasów angażują się również klienci poprzez korzystanie z produktu TAURONA pn. Prąd EKO + Las, w ramach którego, każdy klient przyczynia się nie tylko do posadzenia kolejnych drzew, ale i kupuje energię pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

O tym jak ważną rolę pełni las w środowisku naturalnym klienci TAURONA dowiadują się również podczas cyklu Leśne Warsztaty TAURONA i organizowanych w jego ramach edukacyjnych leśnych wędrówek.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.