Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 listopada 202208:38

Radni o miksie energetycznym dla Raciborza

Reklama
Racibórz:

W trakcie czwartkowego posiedzenia komisji gospodarki miejskiej pod obrady trafiła uchwała w sprawie przyjęcia aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia miasta Racibórz w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.

Sprawy energii elektrycznej, ciepła, paliw gazowej oraz ograniczania niskiej emisji zdominowały XLIV Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, które odbyło się w czwartek, 17 listopada, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu.

W trakcie czwartkowego posiedzenia pod obrady komisji trafiła uchwała w sprawie przyjęcia aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia miasta Racibórz w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.

- Niniejszy dokument poddawany jest pod opiniowanie, w wyniku ustawy prawo energetyczne. Myślę, że zaproszeni goście przedstawią to najlepiej, a potem odpowiedzą na nurtujące pytania – stwierdził naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa.

- Tak jak pan naczelnik powiedział jest to obowiązek wynikający z ustawy, nałożony na prezydenta miasta. Taki dokument aktualizuje się raz na trzy lata, a obejmuje on okres piętnastu lat. Finalnie, po uzyskaniu opinii wyższej instancji Rada Miasta przyjmuje program. Jego założenia to ocena stanu aktualnego i przewidywanych zmian w zapotrzebowanie w energię. Przy jego tworzeniu posługiwaliśmy się informacjami o wykorzystaniu energii pochodzących od odpowiednich spółek: gazowni, ciepłowni i firm energetycznych. Ponadto posiłkowaliśmy się danymi statystycznymi, a po raz pierwszy wykorzystaliśmy także dane z CEEB. Jednym z podstawowych elementów dokumentów jest sporządzenie bilansu energetycznego dla miasta. Według naszych szacunków i danych bilans Raciborza to 734 GWh na rok jeśli chodzi o energię elektryczną. W przypadku ciepła zapotrzebowanie miasta to 235 MW na rok – mówił Tomasz Zieliński (na zdj. po prawej), przedstawiciel firmy Nowa Energia.

W trakcie prezentacji przedstawiciel firmy Nowa Energia przedstawił również ocenę stanu systemu ciepłowniczego Miasta Racibórz. - Moc zamówiona kształtowała się na poziomie 63,7 MW, podczas gdy łączna moc cieplna przedsiębiorstwa ciepłowniczego to 81,2 MW. Mamy więc jeszcze pewną rezerwę, wynoszącą około 17,5 MW – powiedział.

Tomasz Zieliński omówił także ocenę systemu gazowniczego. - Główne elementy systemu gazowniczego na terenie miasta to rurociąg wysokiego ciśnienia relacji Oświęcim – Świerklany – Racibórz – Obrowiec wraz z odgałęzieniami. Dodatkowo w systemie gminnym występują stacje redukcyjno-pomiarowe. Jest ich pięć. Na poziomie gminy zużycie gazu kształtowało się na poziomie 22,6 mln m3 gazu. Największą grupę odbiorców stanowią zakłady produkcyjne. Przybyło jednak odbiorców w budynkach mieszkalnych. Jest to głównie zasługa prowadzonego przez gminę programu ograniczania niskiej emisji. W chwili obecnej z sieci gazowej korzysta 87% mieszkańców Raciborza. Cześć dzielnic Miedonia oraz Stara Wieś nie posiadają jednak dostępu do sieci gazowej – referował T. Zieliński.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji omówiona została także ocena stanu systemu elektroenergetycznego. - Na terenie miasta znajduje się sieć stacji transformatorowych należących do spółki Tauron oraz około 30 stacji prywatnych. Dotyczy to średniego i niskiego napięcia. W ostatnim czasie na terenie gminy niezwykle dynamiczny był rozwój instalacji fotowoltaicznych. W tym czasie przybyło ponad 1000 mikroinstalacji o mocy około 9,4 MW. Średnie zużycie energii elektrycznej wynosiło przeciętnie 230 GWh. Wyjątek stanowi jednak rok 2020, w którym odnotowano spadek zużycia do 188 GWh. Spowodowane było to pandemią. W roku poprzednim zużycie energii elektrycznej kształtowało się na poziomie 211 GWh – mówił przedstawiciel firmy Nowa Energia.

Z przedstawionego raportu wynikają następujące rekomendacje: wymiana niesprawnych i nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizacja budynków, dalsza modernizacja oświetlenia ulicznego oraz budowa nowych budynków użyteczności publicznej o parametrach budynków energooszczędnych.

Po prezentacji przyszedł czas na dyskusję. Jako pierwszy głos zabrał radny Henryk Mainusz. - Mam nieodparte wrażenie, że te opracowania, to dążenie do równowagi we wszystkim, a potem zderzamy się z rzeczywistością, że nie ma możliwości przyłączenia gazu czy innych mediów do pewnych budynków. Nie raz zdarzają się bowiem sytuacje, że przewody są w sparciałej izolacji, jeszcze sprzed wojny. Równie dziwnie ma się sprawa z ogrzewaniem. Wpierw mówi się, że wymieniamy piece na węgiel, po chwili, że idziemy w pellet, a teraz znów się mówi, że będziemy budowali w Polsce atom. A jeszcze kilka lat temu był „be, fuj” – mówił radny.

- Ja rozumiem, że w Raciborzu jest jeszcze wiele do zrobienia, ale musi pan przyznać, że wiele zostało też już zrobione. Dużo źródeł zostało już wymienione. Sytuacja makroekonomiczna i polityczna, która nas zaskoczyła ma spory wpływ na ceny. Dla odbiorców indywidualnych nie jest jeszcze tak najgorzej – odparł T. Zieliński.

- Chyba jakoś trochę się rozminęliśmy. Dziś nawet miasto rozbija się z wnioskiem o przyłączenie do sieci – dodał radny z Ocic. - Operator ma prawo odmówić realizacji inwestycji, jeśli jest ona finansowo nieopłacalna – stwierdził przedstawiciel Nowej Energii. - Ja to rozumiem, ale wiele razy mamy sytuację, że rureczka z gazem jest pod domem, ale nie można się do niej podłączyć – ripostował radny H. Mainusz.

Radny Marcin Fica zwrócił uwagę na kilka błędów w raporcie. - Nie ma już czegoś takiego jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Jest Akademia Nauk Stosowanych. Zły jest także adres. Nie Słowackiego, tylko Akademicka. Podobnie na Lwowskiej nie ma już PWSZ, a przedszkole. Budynek został sprzedany. Prosiłbym o poprawienie tych błędów, by dokument był zgodny z prawdą, by przyjąć go w tym miesiącu – apelował rajca.

- Wspomniał pan o klastrach, o nich się głównie mówi, choć w Polsce powstało ich wiele. Ale efektów jeszcze nie widać. Czy klaster raciborski został zawiązany? Kto w nim jest i jakie na dziś są plany – dociekał M. Lenk.

- Sprawa wygląda tak, że klaster się zawiązał. W skład wchodzi gmina Racibórz i spółki miejskie. Staramy się pozyskać gminy ościenne. Na zasadzie klastra mamy zamiar podejmować inwestycje w OZE, a docelowo zawiązanie spółdzielni – odparł naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Czterech radnych głosowało za przyjęciem, trzech wstrzymało się od głosu, a czterech było nieobecnych.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.