Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 marca 201214:58

W PWSZ poczytasz online

W PWSZ poczytasz online - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Od 4 do 10 marca w PWSZ trwa Tydzień e-książki. Czytelnicy, którzy posiadają konto w serwisie IBUK mają szansę na dostęp do publikacji z czytelni on-line ibuk.pl. Czy to oznacza, że tradycyjna, drukowana książka traci na swojej wartości? Niekoniecznie, a może wprost przeciwnie.

Począwszy od 2001 - roku wprowadzenia serwisów internetowych Web 2.0, Internet jest w stanie zaoferować użytkownikowi coraz to nowsze i wygodniejsze rozwiązania technologiczne. Dotyczy to również sposobu czytania książki, którą możemy mieć nie ruszając się z domu. Internetowi entuzjaści wróżyli swego czasu rychły upadek druku. Byli w błędzie, okazuje się, że książka jest w stanie rywalizować z e-bookiem, a nawet współpracować. Dowodem niech będzie organizowany w bibliotece PWSZ Tydzień e-książki. Postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z Zenoną Mrożek, dyrektor biblioteki.   

Nasz Racibórz:  Jaki jest cel prowadzenia tego typu akcji jak Tydzień e-książki?

Zenona Mrożek: Chcemy przede wszystkim rozpowszechnić temat książek elektronicznych, przybliżyć go czytelnikom. W styczniu 2011 roku zakupiliśmy do naszej biblioteki bazę czytelni on-line ibuk.pl, zawierającą 179 publikacji elektronicznych. Nasi czytelnicy korzystali z niej przez okres jednego roku. Nowa baza zakupiona w styczniu 2012 roku zawiera 183 publikacji. Czytelnicy mają do niej stały dostęp, mogą korzystać z bazy na terenie biblioteki, uczelni oraz na komputerach domowych. Muszą tylko zabrać z biblioteki hasło dostępu do publikacji. W Tygodniu e-książki biblioteka zorganizowała dla swoich czytelników bezpłatny dostęp do nowych publikacji. Czytelnicy zainteresowani dostępem do książek i podręczników w formie elektronicznej, mogą zgłosić się do Biblioteki w celu odebrania kodu aktywacyjnego do dowolnej publikacji z czytelni on-line ibuk.pl.(wszystkie książki - ok. 3000 tytułów). Dodatkową motywacją do pobrania kodów są przygotowane w ramach promocji niespodzianki. Pierwsze osoby, które zgłoszą się do biblioteki po kod aktywacyjny, otrzymają gadżety.

NR: Czy ta akcja wiążę się z tym, że studenci czytają mało drukowanych książek? Czy jest jakaś tendencja spadkowa?

ZM: Nie zauważyliśmy takiej tendencji. Prowadzimy w naszej bibliotece statystykę wypożyczonych i udostępnionych zbiorów bibliotecznych. W roku akademickim 2010/2011 średnia wypożyczonych książek na jednego czytelnika wynosiła 6,7 woluminów. W latach poprzednich było porównywalnie: 5,8 książek, 6,5 książek. Odpowiadając szerzej na pytanie: biblioteka musi się rozwijać i unowocześniać, dostosowywać do rzeczywistości. Dlatego, jeżeli mamy możliwości to testujemy bazy danych, umożliwiamy naszym czytelnikom dostęp do książek elektronicznych i różnych źródeł informacji.

NR: Czy można drukować ibukowe publikacje?

ZM: Nie można ich drukować, w sensie prawnym i technicznym. Opcje drukowania i kopiowania podczas przeglądania ibuka są zablokowane. Teraz jednakże – w Tygodniu e-książki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe wraz z ofertą przekazanych 100 dodatkowych kodów dostępu do książek elektronicznych, umożliwia wydrukowanie 20 stron z wybranej przez siebie publikacji. Bezpłatny tydzień dostępu rozpoczyna się w dniu aktywacji kodu (otrzymany kod należy aktywować do 31 marca).

NR: Czy książki tradycyjne, drukowane, zostaną w przyszłości wyparte przez e-booki?

ZM: Myślę, że forma książki drukowanej ma trwałą wartość. Będą czytelnicy, którzy zaczną korzystać z książek elektronicznych, ale na pewno pozostaną tacy, którzy pozostaną przy tradycyjnej formie. Na pewno z biegiem lat zjawisko rozpowszechniania się e-booków będzie narastało, ale książka drukowana będzie stale dostępna na regale bibliotecznym. My bibliotekarze jesteśmy pewni, że obok książki elektronicznej będzie funkcjonowała książka tradycyjna-drukowana.

NR: Biblioteka prowadzi dla studentów przysposobienie biblioteczne?

ZM: Przysposobienie biblioteczne stanowi istotny element procesu dydaktycznego biblioteki. Są to zajęcia informacyjno-szkoleniowe, których głównym założeniem jest wyposażenie użytkowników w wiedzę o bibliotece oraz w umiejętności wyszukiwania i korzystania z zasobów i usług bibliotecznych. Zajęcia te są obowiązkowe dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wszystkich kierunków i kończą się wpisem zaliczenia do indeksu. W ostatnich latach zmienił się w dużym stopniu program tych zajęć. Jeszcze nie tak dawno szczegółowo omawiano bibliografie drukowane, katalogi kartkowe, wzory wypełniania rewersów bibliotecznych itp. Obecnie największy nacisk kładzie się na korzystanie z elektronicznego systemu bibliotecznego Prolib oraz elektronicznych źródeł informacji. Aktualnie edukacja użytkowników w zakresie wykorzystania źródeł informacji staje się jednym z najważniejszych zadań stojących przed biblioteką.

NR: Dziękuję za rozmowę.

Z Zenoną Mrożek, dyrektor biblioteki PWSZ rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja24 września 202218:10

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO]

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygody Wieśka i Cześka Cz. I „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” to spektakl edukacyjny kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej. Dziś można go było zobaczyć przy Punkcie Informacji Turystycznej Visit Racibórz.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Kultura i edukacja24 września 202217:35

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata!

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.