Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia15 sierpnia 201819:31

Rudy. Wniebowzięta - taka Maryja jest nam bliska

Rudy. Wniebowzięta - taka Maryja jest nam bliska  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Dziś w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach przeżywaliśmy wspólnie z wieloma wiernymi z całej Archidiecezji Katowickiej Metropolitalny Obchód Odpustu Wniebowzięcia NMP na szczeblu archidiecezji katowickiej. Jednocześnie uroczystość ta była obchodem odpustu parafialnego w Rudach w kościele WNMP. 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół. Stąd też i o tym święcie liturgicznym popularnie mówi się, że jest to dzień „Matki Boskiej Zielnej”. W trakcie odprawionej Eucharystii zgromadzeni uczcili 60. święceń kapłańskich ks. Biskupa Seniora Jana Wieczorka z diecezji gliwickiej. W uroczystościach udział wzięli biskupi całej Archidiecezji Katowickiej – Diecezji Katowickiej, Gliwickiej i Opolskiej. Odpust metropolitarny w Rudach jak co roku zgromadził w Rudach wielu kapłanów i wielką rzeszę wiernych z terenu 3 diecezji. Uroczystości odbyły się tradycyjnie na dziedzińcu rudzkiego Opactwa. Uświetniły ją śpiew połączonych chórów, oraz muzyka orkiestry.

Eucharystię koncelebrowali biskupi Metropolii Katowickiej a przewodniczył jej ks. Biskup Andrzej Iwanicki, biskup pomocniczy Diecezji Gliwickiej. Homilię wygłosił ks. Biskup Jan Kopiec, biskup diecezjalny Diecezji Gliwickiej. To właśnie gliwicki metropolita wypowiedział w trakcie homilii słowa - Wniebowzięta. Taka Maryja jest nam bliska. To Maryja wytyczyła nam drogę do Nieba i pokazała, że można i warto przejść z życia ziemskiego do życia wiecznego.

Do Rud przybył również biskup nominat Grzegorz Olszowski. Bezpośrednio przed nominacją na biskupa archidiecezji był proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku. W końcowej części Eucharystii do uczestników zwrócił się Arcybiskup Wiktor Skworc metropolita Archidiecezji Katowickiej. To on w imieniu wszystkich zgromadzonych złożył gratulacje i życzenia na ręce ks. Biskupa Jana Wieczorka.

Na zakończenie Eucharystii nastąpiło poświecenie przyniesionych przez wiernych bukietów zawierających zioła, kwiaty i zboża.

Redakcja

Autor: znadrudy.pl, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport31 maja 202612:31

Prezes klubu sędzią w meczu o utrzymanie swego zespołu. Burza po spotkaniu B klasy

Prezes klubu sędzią w meczu o utrzymanie swego zespołu. Burza po spotkaniu B klasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Jedno z najważniejszych spotkań kończącego się sezonu raciborskiej B klasy miało przynieść odpowiedź na pytanie, które z drużyn zrobi krok w stronę utrzymania. Zamiast wyłącznie sportowych emocji po meczu LKS Ruda Kozielska – LKS Wojnowice najwięcej mówi się jednak o obsadzie sędziowskiej i możliwym konflikcie interesów.

(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport31 maja 202623:53

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sporo emocji, zarówno tych dobrych jak i tych złych towarzyszyło weekendowym meczom piłkarskim rozegranym w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport31 maja 202623:55

C klasa: Udany rewanż rezerw Unii [FOTO]

C klasa: Udany rewanż rezerw Unii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Pewne mecze mają w sobie „to coś”, jeszcze zanim padnie pierwszy gwizdek - tak właśnie było w niedzielne (31.05.) popołudnie przy ul. Olimpijczyka w Zawadzie, gdzie lider tabeli podejmował wicelidera pierwszej grupy C klasy. 

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.