Coraz więcej wymazobusów na Śląsku

W województwie śląskim funkcjonuje sześć karetek wraz z obsługą medyczną pobierających materiał biologiczny od mieszkańców przebywających w kwarantannie.
Takie karetki do pobierania wymazów uruchomiły we własnym zakresie na potrzeby swoich mieszkańców także samorządy. Jednym z pierwszych, który wyszedł z taką inicjatywą był powiat tarnogórski. Po tamtejszym terenie jeździ tzw. „wymazobus”. Próbki pobierane od osób na kwarantannie wożone są do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Działanie to zostało wdrożone w uzgodnieniu ze służbami wojewody, a dokładnie z Dyrektorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. – Na szacunek zasługuje fakt, że włodarze zaangażowali się we wspólną walkę z koronawirusem. Dzięki temu możemy działać szybciej i efektywniej – podkreśla dyrektor CPR w Katowicach Tomasz Michalczyk.
Podobne kroki jak powiat tarnogórski poczyniły też inne samorządy. Ambulans wynajął powiat myszkowski czy powiat kłobucki, który objeżdża także powiaty lubliniecki i zawierciański. Samorządy z Raciborza wynajęły karetkę zbierającą próbki do badań od mieszkańców powiatów raciborskiego i rybnickiego. „Wymazobusy” wyjadą niedługo także na drogi powiatów cieszyńskiego i bielskiego. Takie karetki do pobierania wymazów uruchomiły we własnym zakresie na potrzeby mieszkańców także samorządy Będzina i Chorzowa. – Z kolei Ruda Śląska wsparła nasze karetki, zapewniając obsługę pielęgniarek – wyjaśnia dyrektor Tomasz Michalczyk.









![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)











![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)





![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)















![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)








Komentarze (0)
Dodaj komentarz