Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 201909:19

Pamięci Ryszarda Kincla w 15 rocznicę śmierci

Pamięci Ryszarda Kincla w 15 rocznicę śmierci  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Uznany historyk, prozaik, publicysta, tłumacz. To dzięki niemu, raciborzanie poznali Josefa von Eichendorffa i Augustyna Weltzla. W 15. rocznicę śmierci wspominamy długoletniego dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, jej patrona – dr. Ryszarda Kincla.

Urodził się 8 listopada 1933 r. w Orłowie koło Lipna na Kujawach. Pełen determinacji, pomimo wydalenia z uczelni i otrzymania wilczego biletu, ukończył historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W międzyczasie podjął pierwszą pracę w Związku Harcerstwa Polskiego w Olsztynie. Jednocześnie rozpoczął działalność publicystyczną na łamach miejscowej prasy: „Głosu Olsztyńskiego” oraz „Warmii i Mazur”. Jego skłonności do pracy badawczej ułatwiły mu podjęcie kolejnego zatrudnienia w Archiwum Państwowym w Olsztynie. Po studiach trafił do zagubionej w górach niewielkiej wsi Czarnów, gdzie został kierownikiem i jedynym nauczycielem w szkole podstawowej. Praca w Czarnowie, jak sam wspominał, była dla niego „prawdziwym azylem po krakowskich przejściach”. Tu także miał świetne warunki do oddania się pracy naukowej- badaniu przeszłości Sudetów, a zwłaszcza Karkonoszy. Jego wcześniejsze doświadczenia z pracy archiwalnej, jak i biegła znajomością języka niemieckiego, sprawiały, iż docierał do materiałów nigdy wcześnie nie wykorzystywanych w opracowaniach historycznych. Efektem jest kilkadziesiąt popularyzatorskich artykułów historycznych. Po zamknięciu szkoły w latach 1969-1971 był etatowym publicystą tygodnika regionalnego „Nowiny Jeleniogórskie” a od grudnia 1971 do stycznia 1973 r. pracował w Muzeum Regionalnym w Jeleniej Górze. Cały czas prowadził badania historyczne, zdobywając szerokie uznanie, zwłaszcza od momentu, gdy ustalił autorstwo pierwszego polskiego przewodnika turystycznego po Karkonoszach z 1850 r., a także po odkryciu i opisaniu działalności powstałego w 1817 r. karkonoskiego Korpusu Przewodników i Tragarzy Lektyk – pierwszej takiej organizacji na świecie. Najważniejszym efektem badawczej działalności Ryszarda Kincla w Jeleniej Górze było wydanie monografii pt. „Sarmaci na Śnieżce” oraz tłumaczenie i opracowanie pamiętników wrocławskiego Żyda Waltera Tauska, pt. „Dżuma w mieście Breslau”.

1 marca 1973 r. rozpoczął pracę w Powiatowym Archiwum Państwowym w Kłodzku. W tym czasie opracował m.in. „Dzieje turystyki w hrabstwie kłodzkim”, „Początki turystyki na Ziemi Kłodzkiej” czy szkic pt. „Chopin w Dusznikach”. Praca w archiwum umożliwiła Kinclowi podniesienie swoich kwalifikacji. 6 stycznia 1977 r. obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską pt. „Przewodnictwo turystyczne w śląskich Sudetach w XVIII i XIX wieku”. Mieszkając w Kłodzku Ryszard Kincel poznał swoją żonę Krystynę – prawnika z wykształcenia i zawodu. Małżonkowie doczekali się dwojga dzieci: córki Olgi i syna Adama. Sprawy rodzinne sprawiły, iż rodzina w 1975 roku przeprowadziła się do Raciborza, gdzie Ryszard Kincel zatrudnił się w miejscowym Muzeum. W latach 1975-1976 był tam adiunktem muzealnym, a w latach 1977-1979 kustoszem muzealnym i kierownikiem Działu Historii. Od 1979 do 2000 roku pełnił funkcję dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Był też w latach 1982-1989 redaktorem Zeszytów Raciborskich „Strzecha”, jak również współpracownikiem wielu pism i periodyków. Dzięki swej wiedzy i ogromnej aktywności osiągnął wiele sukcesów. Podobnie też jak w Jeleniej Górze, a potem w Kłodzku, zdobył tu sobie uznanie i powszechny szacunek. Przez cały czas pracy zawodowej, a także na emeryturze prowadził szerokie badania naukowe, których efektem stało się przeszło 400 opracowań odnotowanych w bibliografiach naukowych. W 1985 r. Ryszard Kincel, na mocy zmienionego prawa, powrócił do przedwojennego nazwiska: Küntzel vel Kincel. W 1990 r. otrzymał Nagrodę „Trzech Powstańczych Skrzydeł”, w 1992 r. przyznano mu Nagrodę Artystyczną Wojewody Opolskiego za osiągnięcia w prozie i eseistyce historycznej, w 2001 r. nagrodę Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury a w 2002 r. uhonorowano go nagrodą im. Karola Miarki. Pod koniec swojego życia Ryszard Kincel z Raciborza wraz z rodziną przeniósł się do Cisownicy. Zmarł 4 sierpnia 2004 roku, został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Nierodzimiu koło Ustronia.

31 maja 2006 r. odbyło się uroczyste nadanie imienia raciborskiej bibliotece pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Raciborza Jana Osuchowskiego oraz odsłonięto pamiątkową tablicę. 8 listopada 2013 roku zorganizowano tu konferencję naukową z okazji 80. rocznicy urodzin Kincla z udziałem lokalnych historyków. Książki Ryszarda Kincla można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

#biblioteka racibórz

Autor: Biblioteka Racibórz , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.