Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 czerwca 202412:47

Projekt raciborskiego SUNEXu wybrany do dofinansowania przez NCBiR

Projekt raciborskiego SUNEXu wybrany do dofinansowania przez NCBiR - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

SUNEX otrzymał pozytywną decyzję ws. dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projektu autorskiej technologii wytwarzania kompozytowych zbiorników CWU w instalacjach grzewczych bazujących na OZE. Całkowita wartość projektu to 45 mln zł, a rekomendowana kwota dofinansowania to 15,2 mln zł.

SUNEX, czołowy polski producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE, otrzymał pozytywną decyzję o dofinansowaniu dla projektu prac badawczo-rozwojowych nad nowym produktem w ramach programu “Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki”. Rekomendowana kwota finansowego wsparcia z NCBiR to 15,2 mln zł.

Spółka zamierza być pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie producentem innowacyjnych zasobników kompozytowych ciepłej wody użytkowej – ekonomicznej i ekologicznej alternatywy dla powszechnie stosowanych w branży zasobników stalowych. Produkty znajdą zastosowanie m.in. w budownictwie mieszkaniowym.

– Prace zmierzające do wprowadzenia na rynek zasobników kompozytowych to wyraz gospodarki transformującej w stronę równowagi i ekologii. Kierunek rozumiany i wspierany przez NCBiR. Dojrzałe rynki Europy Zachodniej, na których jesteśmy obecni od wielu lat, przygotowują się na nowe rozwiązania wspierające taki obieg energii, który będzie efektywny nie tylko pod względem technicznym, ale również kosztowym. Takie założenia przyświecają nam w pracach nad projektem zasobników nowego typu – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Wykonane z trwalszych i lżejszych materiałów, zasobniki kompozytowe mogą stanowić efektywny zamiennik stalowych odpowiedników wykorzystywanych w instalacjach grzewczych.

Nowy projekt SUNEX, realizowany przez dział B+R spółki, zaplanowano na lata 2023-2025. Pierwsze produkty nowego typu mają trafić na rynek w 2025 r. SUNEX planuje ich dystrybucję w pierwszej kolejności na swoich strategicznych rynkach w Austrii i Niemczech.

Całkowity koszt projektu ma wynieść 45 mln zł.

Spółka ubiegała się o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków NCBiR na podstawie wniosku złożonego w lipcu 2023 r. W ramach przedsięwzięcia spółka przeprowadzi m.in. badania przemysłowe, prace rozwojowe, zbuduje stację transformatorową i wentylację technologiczną hali produkcyjnej oraz zakupi środki do rozpoczęcia produkcji przemysłowej.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest rządową agencją, która statutowo wspiera rozwój technologicznych i społecznych innowacji w polskiej gospodarce. Udziela dofinansowania na prace badawczo-rozwojowe w sektorze przedsiębiorstw, prowadzące do opracowania innowacyjnego produktu, usługi lub procesu.

To drugi projekt SUNEX, dla którego spółka pozyskuje środki z NCBiR. Poprzednim razem dofinansowanie przyznano na projekt związany z opracowaniem Autonomicznego Systemu Grzewczego opartego na OZE, wytwarzanego w ramach autorskiej technologii produkcji o wysokim poziomie automatyzacji. Przedsięwzięcie realizowano w latach 2021-2023. Kwota dofinansowania sięgnęła wówczas 8,2 mln zł wobec 16,2 mln zł łącznej wartości projektu.

- Jesteśmy czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferujemy inteligentne systemy stosowane zarówno w technice grzewczej oraz solarnej. Oparte są one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z dedykowanymi systemami sterowania. Rozwijamy jednocześnie produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z systemów bazujących na OZE wraz z pełnym asortymentem towarzyszącym jak: systemy połączeniowe, montażowe, sterujące, niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań. W 2023 r. około 84% produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne – głównie Europy Zachodniej. W 2023 r. przychody grupy SUNEX wyniosły 315,7 mln zł, a zysk netto sięgnął 24,4 mln zł. Dysponujemy własnym działem badań i rozwoju (R&D) z doświadczonym zespołem inżynierskim posiadającym szerokie kompetencje w zakresie urządzeń OZE i ich integracji - czytamy w informacji o grupie Sunex.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.