Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 czerwca 202410:19

Zwolnienia w raciborskim ratuszu. Opozycja uważa je za szkodliwe, Wojciechowicz mówi o degrengoladzie

Zwolnienia w raciborskim ratuszu. Opozycja uważa je za szkodliwe, Wojciechowicz mówi o degrengoladzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pięć wypowiedzeń wręczonych przez prezydenta Jacka Wojciechowicza wywołało dyskusję na czerwcowej sesji. Powstanie raport o ruchach kadrowych z czasów prezydentury Dariusza Polowego.

Z podpisanego przez Jacka Wojciechowicza zarządzenia wewnętrznego wynika, przypomnijmy, że likwidowane są następujące etaty: stanowisko ds. architektury i przestrzeni miasta (tzw. architekt miejski); stanowisko ds. audytu i kontroli wewnętrznej; stanowisko ds. zamówień publicznych ZP IV; kierownik referatu strategii, partycypacji społecznej i funduszy zewnętrznych w Wydziale Rozwoju, naczelnik Wydziału Organizacyjnego oraz naczelnik Wydziału Lokalowego i Spraw Społecznych (wracają dwa odrębne wydziały lokalowy i spraw społecznych). Pięć pań w tym tygodniu otrzymało wypowiedzenia. Prezydent chce w ten sposób zaoszczędzić rocznie około miliona złotych.

Temat poruszyła na sesji radna Magdalena Kusy (zapis wypowiedzi dostępny na esesja - czas 5:16:30). Jej zdaniem, dochodzi do działań, które można uznać za ukierunkowane na szkodę, podobnie jak w przypadku zwolnienia prezesa wodociągów, który był oskarżycielem posiłkowym w procesie przeciw byłemu szefowi tej spółki Krzysztofowi Kubkowi. Ten drugi wręczył wypowiedzenia Michałowi Ziółkowskiemu. Wojciechowicz zwolnił potem Kubka, oświadczając, że nie miał wiedzy o toczącym się procesie karnym.

Radna nie kryła zdziwienia, że w poprzedniej kadencji radni Razem dla Raciborza i Niezależni Michała Fity opowiadali się za podwyżkami dla urzędników miejskich, a teraz akceptują zwolnienia. Jej zdaniem, pozbyto się specjalistek, m.in. w obszarze pozyskiwania środków unijnych. Była zaskoczona zwolnieniem architekt miejskiej Ewy Klimaszewskiej autorki zielonych inicjatyw na terenie miasta (w 2018 r. Klimaszewska kandydowała do Rady Miasta z listy komitetu D. Polowego Racibórz może być wielki, nie zdobyła mandatu, ale objęła nowe stanowisko tzw. architekta miejskiego).

Wojciechowicz wyjaśniał, że w urzędzie pracuje 240 osób, a wypowiedzenia otrzymało pięć, a to niewielki odsetek rzędu 2 proc. Dodał, że panie mają otwarte drogi aplikowania w nowych naborach, m.in. naczelników lokalówki czy wydziału spraw społecznych.

- Jakbyśmy byli z partii, której nazwy nie wymienię, to oni wchodząc do urzędu, wymieniają wszystkich, od sprzątaczki po samą górę - zaznaczył prezydent, deklarując, że wyjaśni radnej powody i cele redukcji, uznając ją za logiczną.

Funkcjonowanie urzędu w czasach poprzednika nazwał degrengoladą. - Gdybym tego nie robił, to urząd niedługo przestałby pracować, bo stopień degrengolady jest tu tak duży. Widziała pani na sesji, że urzędnicy nie wiedzą, co mają mówić, bo nie wiedzą, za co odpowiadają. To wymaga zmian organizacyjnych, a ci urzędnicy nie stracili wiedzy przez miesiąc. Oni już tak mają od 4-5 lat - oświadczył, dodając, że inwestycjami zajmują się różne wydziału, choć jest jeden od inwestycji, a do budżetu wpisano z tego powodu dwa razy to samo zadanie. Co do architekt miejskiej, uznał, że zasłynęła jedynie z tzw. akcji zającowej (chodzi o ustawianie w okresie świąt dużych zajęcy ustrojonych w różne ubiory), dodając, że wydawanie pozwoleń na budowę jest w kompetencji Starostwa Powiatowego a nie ratusza.

Były prezydent Dariusz Polowy wniósł o dane porównawcze dotyczące ruchu kadrowych w czasach jego prezydentury i obecnej, ale w odniesieniu do tego samego okresu sprawowania funkcji od chwili ślubowania. Poprzednik Polowego, Mirosław Lenk, dziś przewodniczący Rady Miasta, zażądał z kolei raportu nt. polityki kadrowej Polowego przez cały okres sprawowania funkcji.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.