Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 kwietnia 202313:40

9 korzyści z posiadania polskiego obywatelstwa

9 korzyści z posiadania polskiego obywatelstwa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Wśród twoich przodków są Polacy, ale z różnych przyczyn sam nie masz polskiego obywatelstwa? Najwyższy czas zastanowić się nad jego uzyskaniem. Jeśli twoi rodzice, dziadkowie czy nawet pradziadkowie byli Polakami, sam również jesteś obywatelem Polski – obywatelstwa nie musisz otrzymywać, ale jedynie je potwierdzić. Oznacza to konieczność podjęcia kroków formalnych. Czy warto zawracać sobie tym głowę? Warto – z co najmniej 9 poniższych powodów.

 

Kontynuacja tradycji przodków

Opuszczanie kraju najczęściej wynikało z wyższej konieczności. Emigracja zarobkowa lub polityczna nie zostawiała czasu na zatroszczenie się o kwestie obywatelstwa dla potomnych. Tym niemniej twoi przodkowie prawdopodobnie chcieliby, abyś kontynuował ich tradycje. O potwierdzenie obywatelstwa przez pochodzenie warto się starać już choćby z chęci ich uhonorowania. O procedurze przeczytasz więcej na https://fivetoeurope.com/polish-citizenship-by-descent/.

Możliwość korzystania z dowolnego obywatelstwa zależnie od wymogów

Polskie obywatelstwo nie oznacza konieczności rezygnacji z tego, które aktualnie posiadasz. W wielu sytuacjach podwójne obywatelstwo może się okazać bardzo przydatne – zwłaszcza jeśli obecnie jesteś obywatelem kraju spoza UE. Oznacza to możliwość posługiwania się dowolnym obywatelstwem, w zależności od tego, które jest w danym momencie korzystniejsze (np. podróże po świecie).

Automatyczne uzyskanie obywatelstwa UE

Obywatel Polski to jednocześnie obywatel Unii Europejskiej – nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań dla potwierdzenia swojego europejskiego obywatelstwa. To z kolei oznacza możliwość korzystania ze wszystkich wspólnotowych praw i swobód obywatelskich – w tym mieszkania, pracy, nauki, leczenia, uczestnictwa w wyborach czy dochodzenia swoich praw przed sądem.

Nabywanie nieruchomości i mieszkanie w dowolnym kraju UE

Jako Polak możesz legalnie nabyć nieruchomość w dowolnym kraju członkowskim UE. Aby mieszkać w którymś z 27 państw, nie musisz mieć tego konkretnie obywatelstwa. Wystarczy, że jesteś obywatelem dowolnego kraju UE. Dotyczy to zarówno nieruchomości całorocznych, jak i domków wakacyjnych, które możesz dodatkowo wynajmować, legalnie czerpiąc z tego tytułu zyski.

Darmowa nauka w polskich i unijnych szkołach każdego stopnia

Nauka na poziomie odpowiadającym polskiej szkole podstawowej i ponadpodstawowej jest w całej UE darmowa. W zakresie studiów wyższych, poszczególne kraje mają możliwość pobierania opłat. Jako obywatel Polski, masz możliwość pobierania darmowej nauki wszędzie tam, gdzie umożliwia to lokalne prawo, a jako student możesz również ubiegać się o stypendia – naukowe, mieszkaniowe, żywieniowe i in.

Legalne zatrudnienie w UE

Aby móc pracować w dowolnym kraju UE, wystarczy posiadać obywatelstwo jednego z nich. Legalne zatrudnienie nie jest w tym przypadku powiązane z twoją narodowością – wszystko zależy od ciebie. Jeśli więc jesteś dobrym specjalistą lub osobą chętną do przyuczenia się, bez problemu zarobisz na swoje utrzymanie zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE.

Możliwość zarejestrowania własnej działalności gospodarczej w UE

Wolisz pracować na własny rachunek? Obywatelstwo polskie uprawnia cię również do zarejestrowania działalności gospodarczej w dowolnym kraju UE. Pozwolenie to rozciąga się również na filie istniejących już firm, zarejestrowanych na terenie UE – możesz więc prowadzić przedsiębiorstwo międzynarodowe, oczywiście legalnie.

Swobodne przemieszczanie się po strefie Schengen

Dużym uproszczeniem dla obywateli UE jest możliwość przemieszczania się po tzw. strefie Schengen bez kontroli paszportowej na granicach. W tym celu nie jest również potrzebny paszport czy wiza, ale jedynie dowód osobisty. Warto dodać, że poza krajami wchodzącymi w skład UE, do Schengen należą jeszcze 4 inne państwa europejskie, a kolejne 3 wkrótce do nich dołączą.

Rozciągnięcie praw na rodzinę

Obywatelstwo polskie rozciąga się automatycznie na wszystkie osoby znajdujące się na drzewie genealogicznym pomiędzy przodkiem-Polakiem a tobą (np. na twoich rodziców, jeśli Polakami byli dziadkowie) – dzięki temu im będzie już prościej potwierdzić obywatelstwo. Automatycznie Polakami są twoje dzieci. Z kolei współmałżonek Polaka będzie się mógł starać o obywatelstwo bardzo szybko, bo już po 2 latach, o ile zamieszkacie w Polsce.

Polskie obywatelstwo otwiera ci drogę do korzystania tak z polskiego, jak i z europejskiego dziedzictwa kulturowego, jak również z rozwiązań prawnych przysługujących obywatelom UE. Ponieważ nie musisz zrzekać się aktualnego obywatelstwa, warto otworzyć sobie nowe możliwości, zostając oficjalnie Polakiem.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.