Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia10 grudnia 201721:08

Luftschutzräume, czyli cywilne schrony przeciwlotnicze w budynkach mieszkalnych w Raciborzu

Luftschutzräume, czyli cywilne schrony przeciwlotnicze w budynkach mieszkalnych w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W latach trzydziestych XX wieku w Raciborzu, podobnie jak w innych miastach położonych na terenie ówczesnych Niemiec podejmowano działania mające na celu ochronę ludności cywilnej na wypadek wojny - czytamy w nowym tekście przygotowanym przez Stowarzyszenie Odra 1945 z Raciborza. Temat wyjątkowo ciekawy, poświęcony pamiątkom po przedwojennym Ratibor. 

Rozwój technologii w lotnictwie po I wojnie światowej spowodował gwałtowny wzrost produkcji samolotów. Pojawiło się zatem niebezpieczeństwo rażenia celów (także cywilnych) z powietrza. Niemcy zdawali się rozumieć potrzebę ochrony przed skutkami ewentualnego bombardowania. Ówczesne czasopisma, w tym specjalistyczny miesięcznik „Luftschutz”, wypełnione były reklamami materiałów koniecznych do przebudowy wnętrz piwnic na potrzeby schronu przeciwlotniczego (Luftschutzraum, LSR). Ulegając propagandzie wiele osób decydowało się na przebudowę takich pomieszczeń. Podziemne schrony powstawały też przy budynkach użyteczności publicznej, zakładach pracy, szkołach i szpitalach.

Budynki wyposażone w schrony posiadały specjalne oznaczenie. Od 1944 roku na właścicielach i administratorach nieruchomości ciążył obowiązek oznakowania elewacji budynków mieszczących LSR. Na ścianach malowano białą farbą charakterystyczne strzałki kierunkowe (LS-Pfeile) wskazujące miejsce lokalizacji schronu. Pionowe oznaczenie wskazywało okna lub wyjścia ewakuacyjne, poziome – wejścia do LSR, poziome w połączeniu z pionową linią – miejsce łączenia schronu pomiędzy dwiema kamienicami. Często używano farby fluorescencyjnej, by ułatwić odnalezienie schronu w warunkach zaciemnienia czy awarii zasilania. Chodziło też o to, że w razie zbombardowania domu łatwo było znaleźć ekipom ratunkowym i odgruzować dostęp do ludzi w schronie. Okienka piwniczne pełniły rolę wyjść ewakuacyjnych w przypadku zasypania gruzem wejścia głównego. Posiadały zamykane od zewnątrz metalowe kraty lub drzwiczki. Miało to na celu zabezpieczenie wnętrza schronu przed podmuchami ciśnienia generowanymi przez wybuch bomby. Na niektórych Raciborskich budynkach do dzisiaj znaleźć można stare zawiasy i skoble. Przy ul. Waryńskiego ostały się oryginalne drzwi stalowe przy wejściu do ówczesnego schronu, na zewnątrz zaś widnieje krata zabezpieczająca wnętrze pomieszczenia.

Wyposażenie LSR zwykle zawierało sprzęt gaśniczy, hełmy, maski przeciwgazowe, stacjonarne filtry powietrza, łóżka lub drewniane ławki, koce, zbiorniki wody pitnej i zapasy żywności, a także toalety. W niektórych schronach znajdowały się nawet przeciwgazowe maski dla niemowląt. Podziemne konstrukcje nie chroniły przed bezpośrednim uderzeniem pocisku, jedynie przed falą uderzeniową i odłamkami. Wadą LSR była niska odporność ogniowa obiektu, stalowe drzwi co prawda zabezpieczały przed dostaniem się do wnętrza ognia, ale wysoka temperatura wraz z wydzielającym się tlenkiem węgla przenikała do wnętrza uniemożliwiając tym samym przeżycie ludziom przebywających we wnętrzu schronu. Pomieszczenia piwniczne w budynkach szeregowych często były połączone ze sobą osobnymi przejściami. Zamurowane cienkiej grubości cegłami, by móc w razie zawalenia się jednego wyjścia przekuć się do następnego pomieszczenia i bezpiecznie wyjść na zewnątrz.

W dzisiejszym Raciborzu natknąć się można na ślady i pozostałości po dawnych cywilnych schronach przeciwlotniczych. To między innymi strzałki LSR na murach domów oraz resztki mocowań zabezpieczeń przy okienkach piwnic. Przypominają nam nadal o mrocznym czasie wojny, która zniszczyła milionom ludzi życie.

#odra1945.wordpress.com

Autor: Stowarzyszenie Odra 1945, odra1945.wordpress.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
61
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Aktualności20 września 202416:44

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa 112 Racibórz/Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.