Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes4 marca 202015:33

Jakie PITy składa ryczałtowiec - PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

Jakie PITy składa ryczałtowiec - PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W Polsce funkcjonuje kilka metod rozliczania się z uzyskiwanych przychodów. Najpopularniejszą formą są zasady ogólne, jednak spora część przedsiębiorców korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Mimo że rozliczanie się poprzez ryczałt różni się od zasad ogólnych, każdy kto prowadzi działalność z taką formą podatkową, także musi złożyć po każdym roku PIT. Co warto wiedzieć na temat rozliczenia tej uproszczonej formy opodatkowania działalności gospodarczej?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W wielu przypadkach ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest bardzo atrakcyjną formą opodatkowania dla osób fizycznych, ponieważ zamiast 17% podatku dochodowego, płacą np. 3% podatku. Główną różnicą między zasadami ogólnymi, a ryczałtem jest niemożność uwzględniania kosztów uzyskania przychodu. Bez względu na to, czy przedsiębiorca uzyskał przychód bardzo dużym kosztem, czy też był to dla niego czysty zysk, musi zapłacić określoną kwotę podatku od przychodów. Tymczasem rozliczając się na zasadach ogólnych, podatek płaci się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Ryczałt mogą wybrać osoby fizyczne, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jednak w ściśle określonych przez przepisy branżach. To również forma opodatkowania, na którą mogą zdecydować się osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, duchowni oraz niektóre osoby, osiągające przychody ze sprzedaży. Możliwość złożenia podatku w formie ryczałtu przysługuje podatnikom, jeśli w roku poprzednim nie przekroczyli obrotów na poziomie 250 000 EUR. Różnicą w porównaniu do rozliczania się na zasadach ogólnych jest brak możliwości złożenia zeznania podatkowego wspólnie ze współmałżonkiem. Ryczałtowcy nie mogą skorzystać również z ulgi prorodzinnej. Co ważne, mają jednak prawo do skorzystania z ulgi internetowej, którą należy wykazać w załączniku PIT/0.

Jakie PIT-y składa ryczałtowiec?

Rozliczenie PIT w przypadku osoby na ryczałcie podstawą zeznania podatkowego jest PIT-28. Należy go złożyć maksymalnie do 15 lutego kolejnego roku rozliczeniowego. Jeśli ryczałtowiec osiąga przychody z różnych źródeł, prawdopodobnie będzie musiał uzupełnić zeznanie o dodatkowe dokumenty. Są to tzw. załączniki do PIT-u 28, do których należą następujące formularze:

  • PIT-28/B - jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki,
  • PIT/D - składa się go, jeśli podatnik ubiega się o tzw. ulgę budowlaną, która umożliwia odliczenie wydatków mieszkaniowych,
  • PIT/O - zawiera informacje na temat innych ulg, z jakich skorzystał podatnik,
  • PIT/2K - oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją mieszkaniową.

Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody

Bardzo częstym przypadkiem wśród osób korzystających z ryczałtu jest sytuacja, kiedy jednocześnie prowadzą one firmę, a także są zatrudnione na pełen etat. Nie ma tutaj konfliktu co do form rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jedynym wymogiem jest przedłożenie fiskusowi dwóch PIT-ów: 28 oraz 37. Należy przy tym pamiętać, że obowiązują tu dwie różne terminy złożenia zeznania. W lutym należy dopełnić formalności związanych z ryczałem, natomiast do końca kwietnia trzeba złożyć PIT-37. Dotyczy to również sytuacji, kiedy przedsiębiorca na ryczałcie pracuje równocześnie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Jakie PIT-y składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

Jeżeli przedsiębiorca rozliczający się na uproszczonych zasadach podatkowych zatrudnia pracowników, fakt ten nakłada na niego nowe obowiązki. Podstawowym jest złożenie deklaracji PIT-11, dotyczącej wysokości dochodów uzyskanych przez pracowników. Składa się ją w formie elektronicznej, termin składania takich deklaracji mija wraz z końcem stycznia. Drugi egzemplarz pracodawca winien wręczyć pracownikowi. Drugim dokumentem jest PIT 8AR - informacja o rocznym zryczałtowanym podatku dochodowym. Ponadto o PIT 4R stanowi informację na temat wysokości zaliczek, jakie zostały pobrane na rzecz zryczałtowanego podatku dochodowego. 

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Jak widać formalności związanych z rozliczeniem podatkowym osób działających na uproszczonych zasadach podatkowych jest niemało, dlatego coraz bardziej popularną metodą załatwiania wszelkich formalności jest rozliczenie ich online. Przede wszystkim chodzi o zaoszczędzenie czasu, ponieważ wizyta w urzędzie z każdym z wymienionych dokumentów, wiązałaby się z długimi kolejkami i straconymi bezpowrotnie godzinami. Tymczasem rozliczając się przez internet, za pomocą specjalnego programu do PIT, wszystko jest znacznie prostsze oraz wygodniejsze. Ponadto programy przygotowane są z myślą o każdym podatniku, także o takim, który nie ma dużego doświadczenia w rozliczaniu formularzy. Dlatego interfejs jest przejrzysty i czytelny. Program krok po kroku przeprowadza użytkownika przez kolejne pola formularza, podpowiadając przy tym które wartości trzeba w danym miejscu uzupełnić. Dlatego jeśli jesteś przedsiębiorcą na ryczałcie, najlepiej rozlicz pit 28 online.

 

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.