Potężna strata Rafako. Przychody o połowę w dół

Czynniki mające istotny wpływ na wyniki do uzyskania w czwartym kwartale 2013 roku według raportu Rafako:
- Kształtowanie się kursu złotego do EUR, bowiem znaczące zmiany kursu euro mogą mieć istotny wpływ na zmianę rentowności realizowanych kontraktów denominowanych w EUR.
- Skutki negocjacji z Klientami i decyzje Klientów w zakresie naliczenia kar kontraktowych za nieterminową realizację. W przypadku podjęcia przez Klientów decyzji o nie naliczaniu kar kontraktowych lub naliczeniu kar w kwocie niższej niż kwoty utworzonych rezerw, przedmiotowe rezerwy zostaną w odpowiedniej kwocie rozwiązane (niewykluczone, że ewentualne decyzje Klientów zostaną podjęte już po terminie złożenia sprawozdania finansowego za czwarty kwartał 2013 roku).
- Wystarczalność utworzonych rezerw i odpisów dotyczących kilku kontraktów, w tym realizowanych dla Klientów, z którymi Spółka pozostaje w sporze w zakresie zasadności i wysokości roszczeń kontraktowych (niewykluczone, że rozstrzygnięcie sporów będzie miało miejsce dopiero po terminie złożenia sprawozdania finansowego za czwarty kwartał 2013 roku).
- Skuteczność egzekucji orzeczenia dotyczącego zasądzonego odszkodowania od Spółki Akcyjnej Donieckobłenergo (Ukraina), z powodu ostatecznego zaniechania przez klienta realizacji budowy kotła, w wysokości 56,7 miliona hrywien, co w przeliczeniu stanowi kwotę około 11,5 miliona USD. Zasądzone orzeczenie zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego Ukrainy (w przypadku skutecznej egzekucji orzeczenia sądowego przez Spółkę, zapłacone odszkodowanie zwiększy wynik Spółki). Należy jednak przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że przychody z tego tytułu zwiększą wynik Spółki po 30 września 2013 roku.
- Skutki sporu pomiędzy RAFAKO S.A. a ING Bank Śląski S.A. dotyczącego roszczeń Banku z tytułu Umowy Kredytowej z dnia 25 czerwca 2008 roku w zakresie solidarnej odpowiedzialności RAFAKO S.A. oraz RAFAKO Engineering Sp z o.o. za zobowiązania spółki ELWO S.A. w upadłości wynikające z tej Umowy niezapłacone zobowiązania kredytowe i gwarancyjne. W przypadku pomyślnego dla Spółki rozstrzygnięcia, całość lub część utworzonych rezerw i odpisów aktualizujących dotyczących przedmiotowego roszczenia zostanie rozwiązana.
- Możliwość zmiany wysokości szacunków kosztów dotyczących realizowanych kontraktów, m.in. w następstwie prowadzonej kontraktacji zakupu wyrobów i usług, które mogą wpłynąć "in plus" lub "in minus" na wynik do rozpoznania po 30 września 2013 roku.
- Ryzyko wystąpienia konieczności utworzenia rezerw na kary kontraktowe za nieterminową realizację lub za niedotrzymanie gwarantowanych parametrów technicznych niektórych kontraktów.
Informacja prasowa spółki
Grupa Kapitałowa RAFAKO odnotowała zysk ze sprzedaży w wysokości 17 306 tys. zł po trzech kwartałach 2013 r. Spółka postanowiła także o dokonaniu odpisów aktualizacyjnych wartości aktywów związanych z historycznymi transakcjami dokonywanymi z Grupą PBG. Decyzja ta jest spowodowana publikacją nowych propozycji układowych PBG i przeprowadzoną przez Zarząd RAFAKO S.A. analizą odzyskiwalności tych aktywów. Redukcja kwot należnych do wysokości proponowanych nowym układem spowodowała ujemny wynik finansowy za trzeci kwartał 2013 w wysokości 140 834 tys. zł.
Warto zaznaczyć, że odpisy aktualizacyjne są zdarzeniem jednorazowym, które nie wpłynie na płynność finansową Spółki. Sytuacja płynnościowa Spółki w 3 kwartale była stabilna a zawarcie ugody z Alstom, które nastąpiło w IV kwartale, ma istotny wpływ na obecną poprawę płynności.
RAFAKO S.A. dysponuje dużym potencjałem produkcyjnym i gospodarczym, który zostanie wykorzystany do realizacji projektów między innymi w Opolu oraz zlecenia dla Synthos. Trwają prace związane z realizacją wymogów dotyczących przystąpienia do kontraktu w Jaworznie. Spółka uczestniczy też w procesach pozyskiwania kolejnych zleceń.
red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany