Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 września 202209:11

Zakończono międzywojewódzkie ćwiczenia ratownicze pk. Kuźnia Raciborska 2022

Zakończono międzywojewódzkie ćwiczenia ratownicze pk. Kuźnia Raciborska 2022 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

1 września 2022 roku zakończyły się międzywojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego „Kuźnia Raciborska 2022”. 

Ćwiczenia odbywały się w dniach od 31 sierpnia do 1 września i brały w nich udział wydzielone siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, na które składały się kompanie gaśnicze, wyposażone w średnie i ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody i kontenery wężowe, samochody terenowe, quady oraz inny sprzęt niezbędny do prowadzenia skutecznych działań gaśniczych, a także plutony logistyczne, wyposażone w sprzęt potrzebny do utworzenia zaplecza socjalno-bytowego tego typu akcji. Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział ponad 400 strażaków i ponad 100 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych. Zaangażowane były także samoloty i śmigłowce z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na skutek gorących i suchych mas powietrza przez Polskę przechodzi fala upałów. IMiGW wydało ostrzeżenia o upałach dla siedmiu województw, w tym dla części województwa śląskiego. Dodatkowo sytuacja pogarszała się z uwagi na silny i ciepły południowy wiatr, sięgający w porywach do 50 km/h. Taka sytuacja powodowała, iż w lasach w województwie śląskim obowiązywał trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Lasy Państwowe wprowadziły zakazy wstępu do lasów. Od kilku dni odnotowywano na terenie województwa śląskiego znaczny wzrost interwencji, związanych z pożarami poszycia leśnego. Zgodnie z założeniami organizatorów najpoważniejsza sytuacja była w nadleśnictwach Rudziniec i Rudy Raciborskie, gdzie wystąpiło kilka ognisk pożarów.

Głównym celem ćwiczeń było określenie stopnia przygotowania sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego do gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów kompleksów leśnych. Scenariusze poszczególnych epizodów pozwoliły na sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, koordynacji działań wielu pododdziałów z różnych województw, skuteczności dostarczania wody na duże odległości, w tym poprzez budowanie tzw. magistrali wodnych i koordynacji lotów gaśniczych z Lasami Państwowymi. Weryfikacji zostały poddane również umiejętności strażaków w udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w szczególności z poparzeniami i złamaniami. Istotnym elementem ćwiczeń było również sprawdzenie organizacji i pracy sztabu na poziomie strategicznym oraz organizacji zaplecza logistycznego, na potrzeby tak szeroko zakrojonych działań.

Ćwiczenia oceniane były przez siedemnastoosobowy zespół, wyznaczony przez Komendanta Głównego PSP. Pracami zespołu kierował st. bryg. Daniel Wiącek z Biura Planowania Operacyjnego KG PSP.

Kierującym Działaniami Ratowniczymi podczas ćwiczeń był st. bryg. Mirosław Synowiec oraz bryg. Arkadiusz Krzemiński zastępcy śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP. W pracach sztabu, którym kierował st. bryg. Tomasz Starowicz, poza grupą oficerów i aspirantów Państwowej Straży Pożarnej woj. śląskiego, brali udział: Pan Andrzej Szczeponek dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Krzysztof Boruń i Pan Gabriel Tworuszka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Pan Marcin Fischer Komendant Straży Leśnej, Nadleśniczy i Leśniczy Leśnictw: Rudy Raciborskie, Rudziniec, Kotlarnia, Lubieszów, Borowiec i Solarnia, oficerowie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej.

W pierwszym dniu manewrów, na teren ćwiczeń przybył wojewoda śląski Pan Jarosław Wieczorek. Na miejscu kierujący działaniami ratowniczymi zapoznał go z założeniami ćwiczeń oraz pracą sztabu. Następnie odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody śląskiego Pana Jarosława Wieczorka i śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego, po którym obaj udali na poszczególne odcinki bojowe, gdzie zapoznali się działaniami strażaków

Na zakończenie ćwiczeń odbyło się podsumowanie całego przedsięwzięcia, w którym udział wzięli między innymi: dyrektor Biura Planowania Operacyjnego KG PSP – st. bryg. Jacek Zalech, śląski komendant wojewódzki PSP – nadbryg. Jacek Kleszczewski, małopolski komendant wojewódzki PSP – nadbryg. Piotr Filipek, świętokrzyski komendant wojewódzki PSP – nadbryg. Krzysztof Ciosek oraz przedstawiciele Lasów Państwowych.

opracowanie: mł. bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach
zdjęcia: mł. bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach, kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach

Autor: źródło: KW PSP Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202208:34

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO]

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 października 202212:18

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
PUP Racibórz, fot. pixabay.com/jarmoluk
Kultura i edukacja5 października 202222:17

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Danuta Płaczek
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.