Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 lipca 202213:31

Zidentyfikowano ofiary stalinowskich represji w Raciborzu

Zidentyfikowano ofiary stalinowskich represji w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań niemieckiego i komunistycznego terroru oraz czystek etnicznych. Ogłoszone zostały nazwiska 30 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. Kilka z nich to osoby więzione w Raciborzu, spoczywające na Jeruzalem. W uroczystości wziął udział wiceminister Michał Woś, inicjator budowy pomnika żołnierzy wyklętych przy raciborskim Zakładzie Karnym.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin zidentyfikowanych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i jego zastępcy: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, dr hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników ceremonii list, który odczytał minister Wojciech Kolarski.

„Niezwykle długo (...) pielęgnowali Państwo pamięć o swoich poległych i zamordowanych: ojcach, braciach, dziadkach, krewnych, nie mogąc zapalić znicza i zmówić modlitwy w miejscach ich pochówku, które pozostawało nieznane – napisał prezydent, zwracając się do bliskich zidentyfikowanych bohaterów – Przechowywali Państwo bezcenne pamiątki po nich w nadziei, że losy Polski się odmienią, nasz naród odzyska wolność i przywrócona zostanie sprawiedliwość. Dopiero po upadku totalitarnych imperiów i przeprowadzeniu koniecznych rozrachunków z naszą powojenną historią prawda zatriumfowała na fałszem i manipulacją. (…) Nie ulega już wątpliwości, że w suwerennej Ojczyźnie należy czcić zasługi i poświęcenie rodaków, których przez dekady znieważano i skazywano na zapomnienie: żołnierzy obydwu konspiracji, walczących przeciwko najeźdźcom i okupantom niemieckim i sowieckim oraz kontynuujących ich podziemną misję w latach powstania antykomunistycznego. Dziś oficjalnie przywracamy pamięć o kolejnych trzydziestu z nich. Wyrażam głęboką wdzięczność badaczom, dzięki którym doczesne szczątki naszych bohaterów są odnajdywane i mogą zostać pogrzebane godnie, z państwowym honorami. To wielkie i ważne dzieło, prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej, zaowocowało zidentyfikowaniem łącznie już dwustu dwudziestu osób. Z serca dziękuję Państwu za tę ogromnie trudną pracę w służbie wolnej Rzeczypospolitej – zaznaczył.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powiedział podczas uroczystości, że odnalezione i zidentyfikowane ofiary totalitaryzmów w sposób symboliczny wracają do wolnej i niepodległej Polski.

– To głównie konspiratorzy i żołnierze gotowi do wojny sprawiedliwej, w której to oni reprezentowali wolę narodu polskiego, w której to oni byli prawowitą władzą – czy to w czasie II wojny światowej, czy po roku 1945. Do wojny sprawiedliwej, w której to im przyświecały sprawiedliwe intencje, zamknięte w słowie „wolność” i „koniec przerażającej okupacji niemieckiej czy sowieckiej”.

Dziękując wszystkim, którzy się upominają o bohaterów, dr Nawrocki podkreślił, że „Instytut Pamięci Narodowej zawsze powraca po swoich”.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, kierujący pionem poszukiwań i identyfikacji: – Dzieląc z Państwem ogromną radość z tej uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych, pragniemy, aby obrazy i słowa, które płyną z tego miejsca, z tej uroczystości w całą Polskę, dały nadzieję tysiącom polskich rodzin, które nadal – tak jak Państwo do dziś – oczekują informacji, gdzie pogrzebano ich najbliższych. (…) Pragniemy także, żeby ta uroczystość przyniosła niewzruszoną wiarę w to, że Polska nigdy nie zapomina o swoich córkach, o swoich synach, o tych, którzy przelewali za nią krew, o tych, którzy oddali za nią życie – podkreślił.

W imieniu rodzin osób zidentyfikowanych głos zabrał Zbigniew Człowiekowski, syn Kazimierza Człowiekowskiego, ps. Niemsta, którego szczątki IPN odnalazł podczas prac prowadzonych we wrześniu 2021 roku na terenie Cmentarza Pobitno w Rzeszowie.

Wśród nowo zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary operacji „Lawina” – żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”, ofiary zbrodni UPA w Jaworniku Ruskim, działacze podziemia antykomunistycznego zamordowani w Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu i Lublinie. Po kilkuletniej przerwie doprowadzono także do identyfikacji kolejnych ofiar, których szczątki zostały odnalezione w ramach działań zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie tzw. Łączki Cmentarza Wojskowego na Powązkach w 2013 i 2017 roku.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi działania zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar reżimów totalitarnych oraz czystek etnicznych w ramach działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, we współpracy z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Lista zidentyfikowanych ofiar (łącznie z przeznaczonymi do ogłoszenia 22 lipca) zawiera już 220 nazwisk.

Celem sprawniejszej identyfikacji odnajdywanych szczątków Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat korzysta z narzędzia udostępnionego przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) – systemu CODIS. Każdego roku wzrasta odsetek osób zidentyfikowanych z wykorzystaniem tego systemu, który obecnie sięga 30 procent.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi działania poszukiwawcze na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Zespół specjalistów przebadał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie oraz w Niemczech. Kilka tygodni temu zakończyła się wizyta archeologów i historyków w Kazachstanie i Uzbekistanie.

Stanisław Chmielewski

Urodził się 22 listopada 1896 r. w Pogorzeli w pow. mińskim. W 1918 r. służył w 32 pp w Ciechanowie i Warszawie. Od 1946 r. był członkiem PSL. 21 sierpnia 1950 r. w trakcie próby komisyjnej parcelacji jego pola, stając w obronie żony, uderzył przewodniczącego PGR w Siennicy. Został aresztowany przez funkcjonariuszy PUBP w Mińsku Mazowieckim i 27 października 1950 r. skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie na 8 lat więzienia za napaść na urzędnika państwowego. Osadzono go w Centralnym Więzieniu Warszawa II (tzw. „Gęsiówka”), a od lutego 1951 r. w więzieniu w Raciborzu, gdzie zmarł 7 października 1951 r. Szczątki Stanisława Chmielewskiego zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

Józef Jankowski ps. „Płaza”

Urodził się 18 grudnia 1895 r. w Lesznie w pow. przasnyskim. Jako nastolatek wyruszył do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Zatrudnił się jako odlewnik w hucie żelaza w mieście Wilmington (w stanie Delaware). W 1917 r. został zarejestrowany jako poborowy do armii amerykańskiej. W maju 1918 r. wstąpił do Błękitnej Armii gen. Hallera w szeregach której walczył w latach 1919 – 1920 w walkach o granice państwa. W czasie okupacji niemieckiej od 1942 r. służył w AK. Po wojnie współpracował z oddziałem NZW sierż. Edwarda Dobrzyńskiego ps. „Orzyc”, „Żubr”, któremu udzielał kwatery. Po aresztowaniu został skazany 17 sierpnia 1948 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 5 lat więzienia i osadzony w więzieniu Warszawa - Praga („Toledo”), a następnie w Rawiczu i Raciborzu, gdzie zmarł 2 grudnia 1952 r. Szczątki Józefa Jankowskiego zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

295096214_1110784122841941_3042860943506319702_n

Antoni Kieloch

Urodził się 10 maja 1896 r. w Aleksandrowie w pow. starachowickim. Współpracował z oddziałem ROAK Stanisława Serafina ps. „Śmiały”, zapewniając mu pożywienie oraz udzielając noclegów w swoim domu w Długowoli w pow. starachowickim. Został aresztowany w listopadzie 1949 r. i 17 stycznia 1950 r. skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach na 5 lat więzienia. Zmarł w więzieniu w Raciborzu 18 września 1952 r. Szczątki Antoniego Kielocha zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

Wacław Laskowski ps. „Wielki”

Urodził się 26 września 1911 r. w Szyszkach w powiecie pułtuskim. W latach 1932-33 pełnił służbę w 22 pp w Siedlcach. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. W latach 1948–51 wraz z siostrą oraz bratem współpracował z partyzantami z patroli Komendy Powiatu krypt. „Ciężki” NZW st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, wchodzącej w skład XVI Warszawskiego Okręgu NZW. W tym okresie wielokrotnie udzielał schronienia i wiktu w swoim domu, pomagał w gromadzeniu informacji oraz przechowywał rzeczy osobiste „Roja”. Aresztowany przez PUBP w Ostrowi Mazowieckiej, został skazany 11 grudnia 1951 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 9 lat więzienia. Osadzono go w więzieniu w Pułtusku, a następnie w Centralnym Więzieniu Warszawa – Praga oraz Strzelcach Opolskich, a od wiosny 1952 r. w Raciborzu, gdzie zmarł 8 grudnia 1952 r. Szczątki Wacława Laskowskiego zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

Autor: IPN, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 sierpnia 202215:43

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega!

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz policję powiadomiono o próbach wyłudzenia pieniędzy.

red.
Aktualności18 sierpnia 202209:36

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Raport 998. Trzynaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Dwa z nich były naprawdę poważne. W Szonowicach zawalił się fragment ściany i dachu budynku, z kolei w Raciborzu odnotowano próbę samobójczą. Zapobiegł jej dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności17 sierpnia 202222:39

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes17 sierpnia 202211:10

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki, fot. EC Radlin
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202211:50

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pixabay.com/ScottishPerson
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.