Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 kwietnia 202208:16

Plac Długosza czeka na odwołanie epidemii. Prezydent tłumaczy się ze swojej sztandarowej inwestycji

Reklama
Racibórz:

Minęły już trzy lata, odkąd raciborzanie poznali plany zabudowy placu Długosza przez Eko-Okna. W odpowiedzi na interpelację Radnych Niezależnych M. Fity Dariusz Polowy tłumaczy, dlaczego nadal nic się tu nie dzieje.

Interpelacja Klubu Radnych Niezależnych M. Fity
25 lutego 2019 r. Prezydent Dariusz Polowy zorganizował konferencję prasową podsumowującą 100 dni od swojego zaprzysiężenia. Na konferencji przedstawiono projekt zagospodarowania pl. Długosza i ujawniono zainteresowanego inwestora, który w związku z powyższym zamierza odkupić teren miejski warty nawet ok. I O mln. Prezydent Dariusz Polowy publicznie poinformował, iż o dalszych losach zadecydują teraz radni wyrażając zgodę na sprzedaż tego gruntu.

27 marca 2019 r. Prezydent Dariusz Polowy przedstawił na sesji Rady Miasta Racibórz informację dot. planów zagospodarowania pl. Długosza. Na tej sesji Prezydent Dariusz Polowy zaapelował do radnych o podjęcie nowej uchwały o sprzedaży tego terenu, unieważniając poprzednią obowiązującą uchwałę z 2008 r., aby dać jednoznaczny sygnał, że ta Rada chce tą inwestycję zrealizować. Prezydent poinformował również, iż stosowny projekt nowej uchwały pojawi się dopiero, gdy zostanie doprecyzowana kwestia inwestycji i sposobu zabezpieczenia interesu miasta z potencjalnymi inwestorami oraz, że o wynikach rozmów będzie na bieżąco informował Radę.

Prezydent Dariusz Polowy przedłożył radnym na sesji w dniu 29 maja 2019 r. projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działki gruntu położonej w Raciborzu przy placu Jana Długosza. Przedmiotowa uchwała została przyjęta na sesji w dniu 29 maja 2019 r. większością 12 głosów za.

Zapowiedź dot. zagospodarowania pl. Długosza była również „sztandarową" obietnicą przedwyborczą Dariusza Polowego w kampanii wyborczej w 2018 r. Niestety, Prezydent Dariusz Polowy okłamał Radę, bo nie informował i nie informuje na bieżąco Radę (jak obiecał publicznie) w sprawie pl. Długosza.

Prezydent Dariusz Polowy od prawie 3 lat unika odpowiedzi na pytania radnych o przyszłość tej inwestycji zapowiedzianej przez niego nie tylko na konferencji prasowej w 2019 r. ale i w kampanii przedwyborczej w 2018 r.

Raciborzanie czują się oszukani, bo mija już prawie 4 lata, a ze strony Prezydenta Dariusza Polowego brak jest konkretnych decyzji 1 działań w sprawie zagospodarowania pl. Długosza.

Ponadto dla przypomnienia Prezydent Dariusz Polowy zwrócił 6,3 mln dotacji na zagospodarowanie pl. Długosza. Odzyskał tylko część, która przeznaczył na zagospodarowanie drugiego brzegu Odry. Zagospodarowanie drugiego brzegu Odry, które w wydaniu Prezydenta Dariusza Polowego okazało się „zabetonowaniem" brzegu Odry, czyli powieleniem krytykowanej wielokrotnie przez Dariusza Polowego koncepcji „betonowania" brzegu Odry.

W związku z powyższym ponawiamy pytanie dot. pl. Długosza: CO DALEJ ZE „SZTANOAROW Ą" INWESTYCJĄ ZAGOSPODAROWANIA PL. DŁUGOSZA OBIECANĄ PRZEZ PANA RACIBORZANOM ZARÓWNO W KAMPANII WYBORCZEJ W 2018 r. JAK I NA KONFERENCJI PRASOWEJ W 2019 r.?

Odpowiedź prezydenta
W odpowiedzi na interpelację otrzymaną w dniu 6 kwietnia br. informuję, że Rada Miasta w dniu 29 maja 2019 roku podjęła uchwałę o sprzedaży Placu Długosza. Za głosowało 12 radnych. Wśród nich byli:
1 Anna Szukalska
2 Marian Czerner
3 Michał Szukalski
4 Józef Galli
5 Dawid Łomnicki

Jak stanowi uzasadnienie do uchwały: Sprzedaż nieruchomości ma na celu uzyskanie optymalnego zagospodarowania dla centralnego, reprezentacyjnego kwartału miasta.

Tym samym radni uznali, że zagospodarowanie Placu Długosza powinno być inne niż to, które planował w 2018 roku ówczesny prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Należy przypomnieć, że miało ono polegać na budowie pralni publicznej, kafejki internetowej i szaletu miejskiego oraz parkingu. Podobne zdanie mieli wyborcy, którzy w 2018 roku głosowali w wyborach samorządowych wybierając program wyborczy 10-tka Polowego, gdzie jasno w punkcie szóstym było wyartykułowane cyt.: „Zatrzymanie budowy pralni i kafejki internetowej na Placu Długosza”. Inwestycję wyceniono na ponad 9 mln zł (dofinansowanie 6 mln 295 tys.). Miasto ze swojego budżetu miało zapłacić za pralnię, kafejkę internetową i szalet oraz parking prawie 3 mln zł.

Dzięki rezygnacji z budowy pralni, kafejki internetowej i szaletu wraz z parkingiem miasto zaoszczędziło prawie 3 mln zł, które wykorzystano w roku następnym m.in. na spłatę zadłużenia wynikającego z budowy H2Ostróg oraz budowę dziennego domu opieki i mieszkań wspomaganych przy Placu Wolności.

Środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, zostały wykorzystane na zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów tj. budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego i ścieżki rowerowej po koronie wałów; budowę schodów terenowych wokół starego dębu, wymianę nawierzchni przejazdu wałowego oraz oświetlenie terenu, doposażenie go w ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Wykorzystano 1 milion 913 tysięcy zł. dofinansowania, a wysokość środków własnych miasta zaangażowanych w zadanie wyniosła jedynie 5% jego wartości.

Należy wskazać, że w pierwszej wersji, mówiącej o wykorzystaniu 6,3 mln zł dofinansowania na budowę pralni, kafejki internetowej i szaletu z parkingiem planowano wy-dać 3 mln zł środków własnych, czyli dotacja stanowiła zaledwie 66% całości zadania. Natomiast w wypadku zagospodarowania bulwarów dotacja stanowiła 95% całości zadania, czyli prawie 100%.

Warto podkreślić, że w tak ciężkim okresie pandemii dzięki staraniom prezydenta tylko w latach 2020 - 2021 pozyskano 62 mln zł środków zewnętrznych w postaci dotacji m.in. na:
- „Budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)”
- „Poprawę efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację budynków mieszkalnych w Raciborzu”
- „Realizację Programu ograniczenia niskiej emisji z budynków jednorodzinnych w Mieście Racibórz”
- „Budowę żłobka miejskiego w Raciborzu”
- „Wysoką jakość edukacji w Mieście Racibórz”
- „Przebudowę ul. Gen. Józefa Bema, Cecylii oraz Marii Rodziewiczówny w Raciborzu”
- „Wsparcie rozwoju OZE na terenie miasta Racibórz”
- „Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej”

Mówiąc zaś o inwestorze w kontekście zagospodarowania Placu Długosza zawsze mieliśmy do czynienia z sytuacją nierozstrzygniętą i ta, czy inna firma była tylko domniemanym inwestorem. Mając na względzie trudności, jakie inwestorzy napotkali w wyniku pandemii i ich obawy dotyczące inwestowania, miasto nie zdecydowało się na rozpisanie przetargu, aby nie powtórzyła się sytuacja, gdy prezydent Mirosław Lenk po wycofaniu się inwestora w roku 2010 obniżył cenę z 8 mln na 4 523 110 zł.

Ta ostrożność prezydenta Dariusza Polowego wynika z troski o dobro miasta i uzyskania jak największych korzyści w ramach tego przedsięwzięcia. Teraz gdy lada dzień należy się spodziewać odwołania stanu epidemii, jest właściwy czas, aby wyjść do inwestorów z ofertą zagospodarowania Placu Długosza.

Prezydent miasta Dariusz Polowy

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202310:47

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Źródło informacji: PAP MediaRoom, fot. Robert Ambroziewicz
Sport1 lutego 202321:37

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pixabay.com/EBTConsultancy
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 lutego 202309:26

Angielski i szachy co tydzień w twojej bibliotece

Angielski i szachy co tydzień w twojej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. pixabay.com/jan_photo
Reklama
Aktualności1 lutego 202315:46

Feryjny boom na bon turystyczny

Feryjny boom na bon turystyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.