Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 kwietnia 202208:16

Plac Długosza czeka na odwołanie epidemii. Prezydent tłumaczy się ze swojej sztandarowej inwestycji

Plac Długosza czeka na odwołanie epidemii. Prezydent tłumaczy się ze swojej sztandarowej inwestycji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Minęły już trzy lata, odkąd raciborzanie poznali plany zabudowy placu Długosza przez Eko-Okna. W odpowiedzi na interpelację Radnych Niezależnych M. Fity Dariusz Polowy tłumaczy, dlaczego nadal nic się tu nie dzieje.

Interpelacja Klubu Radnych Niezależnych M. Fity
25 lutego 2019 r. Prezydent Dariusz Polowy zorganizował konferencję prasową podsumowującą 100 dni od swojego zaprzysiężenia. Na konferencji przedstawiono projekt zagospodarowania pl. Długosza i ujawniono zainteresowanego inwestora, który w związku z powyższym zamierza odkupić teren miejski warty nawet ok. I O mln. Prezydent Dariusz Polowy publicznie poinformował, iż o dalszych losach zadecydują teraz radni wyrażając zgodę na sprzedaż tego gruntu.

27 marca 2019 r. Prezydent Dariusz Polowy przedstawił na sesji Rady Miasta Racibórz informację dot. planów zagospodarowania pl. Długosza. Na tej sesji Prezydent Dariusz Polowy zaapelował do radnych o podjęcie nowej uchwały o sprzedaży tego terenu, unieważniając poprzednią obowiązującą uchwałę z 2008 r., aby dać jednoznaczny sygnał, że ta Rada chce tą inwestycję zrealizować. Prezydent poinformował również, iż stosowny projekt nowej uchwały pojawi się dopiero, gdy zostanie doprecyzowana kwestia inwestycji i sposobu zabezpieczenia interesu miasta z potencjalnymi inwestorami oraz, że o wynikach rozmów będzie na bieżąco informował Radę.

Prezydent Dariusz Polowy przedłożył radnym na sesji w dniu 29 maja 2019 r. projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działki gruntu położonej w Raciborzu przy placu Jana Długosza. Przedmiotowa uchwała została przyjęta na sesji w dniu 29 maja 2019 r. większością 12 głosów za.

Zapowiedź dot. zagospodarowania pl. Długosza była również „sztandarową" obietnicą przedwyborczą Dariusza Polowego w kampanii wyborczej w 2018 r. Niestety, Prezydent Dariusz Polowy okłamał Radę, bo nie informował i nie informuje na bieżąco Radę (jak obiecał publicznie) w sprawie pl. Długosza.

Prezydent Dariusz Polowy od prawie 3 lat unika odpowiedzi na pytania radnych o przyszłość tej inwestycji zapowiedzianej przez niego nie tylko na konferencji prasowej w 2019 r. ale i w kampanii przedwyborczej w 2018 r.

Raciborzanie czują się oszukani, bo mija już prawie 4 lata, a ze strony Prezydenta Dariusza Polowego brak jest konkretnych decyzji 1 działań w sprawie zagospodarowania pl. Długosza.

Ponadto dla przypomnienia Prezydent Dariusz Polowy zwrócił 6,3 mln dotacji na zagospodarowanie pl. Długosza. Odzyskał tylko część, która przeznaczył na zagospodarowanie drugiego brzegu Odry. Zagospodarowanie drugiego brzegu Odry, które w wydaniu Prezydenta Dariusza Polowego okazało się „zabetonowaniem" brzegu Odry, czyli powieleniem krytykowanej wielokrotnie przez Dariusza Polowego koncepcji „betonowania" brzegu Odry.

W związku z powyższym ponawiamy pytanie dot. pl. Długosza: CO DALEJ ZE „SZTANOAROW Ą" INWESTYCJĄ ZAGOSPODAROWANIA PL. DŁUGOSZA OBIECANĄ PRZEZ PANA RACIBORZANOM ZARÓWNO W KAMPANII WYBORCZEJ W 2018 r. JAK I NA KONFERENCJI PRASOWEJ W 2019 r.?

Odpowiedź prezydenta
W odpowiedzi na interpelację otrzymaną w dniu 6 kwietnia br. informuję, że Rada Miasta w dniu 29 maja 2019 roku podjęła uchwałę o sprzedaży Placu Długosza. Za głosowało 12 radnych. Wśród nich byli:
1 Anna Szukalska
2 Marian Czerner
3 Michał Szukalski
4 Józef Galli
5 Dawid Łomnicki

Jak stanowi uzasadnienie do uchwały: Sprzedaż nieruchomości ma na celu uzyskanie optymalnego zagospodarowania dla centralnego, reprezentacyjnego kwartału miasta.

Tym samym radni uznali, że zagospodarowanie Placu Długosza powinno być inne niż to, które planował w 2018 roku ówczesny prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Należy przypomnieć, że miało ono polegać na budowie pralni publicznej, kafejki internetowej i szaletu miejskiego oraz parkingu. Podobne zdanie mieli wyborcy, którzy w 2018 roku głosowali w wyborach samorządowych wybierając program wyborczy 10-tka Polowego, gdzie jasno w punkcie szóstym było wyartykułowane cyt.: „Zatrzymanie budowy pralni i kafejki internetowej na Placu Długosza”. Inwestycję wyceniono na ponad 9 mln zł (dofinansowanie 6 mln 295 tys.). Miasto ze swojego budżetu miało zapłacić za pralnię, kafejkę internetową i szalet oraz parking prawie 3 mln zł.

Dzięki rezygnacji z budowy pralni, kafejki internetowej i szaletu wraz z parkingiem miasto zaoszczędziło prawie 3 mln zł, które wykorzystano w roku następnym m.in. na spłatę zadłużenia wynikającego z budowy H2Ostróg oraz budowę dziennego domu opieki i mieszkań wspomaganych przy Placu Wolności.

Środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, zostały wykorzystane na zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów tj. budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego i ścieżki rowerowej po koronie wałów; budowę schodów terenowych wokół starego dębu, wymianę nawierzchni przejazdu wałowego oraz oświetlenie terenu, doposażenie go w ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Wykorzystano 1 milion 913 tysięcy zł. dofinansowania, a wysokość środków własnych miasta zaangażowanych w zadanie wyniosła jedynie 5% jego wartości.

Należy wskazać, że w pierwszej wersji, mówiącej o wykorzystaniu 6,3 mln zł dofinansowania na budowę pralni, kafejki internetowej i szaletu z parkingiem planowano wy-dać 3 mln zł środków własnych, czyli dotacja stanowiła zaledwie 66% całości zadania. Natomiast w wypadku zagospodarowania bulwarów dotacja stanowiła 95% całości zadania, czyli prawie 100%.

Warto podkreślić, że w tak ciężkim okresie pandemii dzięki staraniom prezydenta tylko w latach 2020 - 2021 pozyskano 62 mln zł środków zewnętrznych w postaci dotacji m.in. na:
- „Budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)”
- „Poprawę efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację budynków mieszkalnych w Raciborzu”
- „Realizację Programu ograniczenia niskiej emisji z budynków jednorodzinnych w Mieście Racibórz”
- „Budowę żłobka miejskiego w Raciborzu”
- „Wysoką jakość edukacji w Mieście Racibórz”
- „Przebudowę ul. Gen. Józefa Bema, Cecylii oraz Marii Rodziewiczówny w Raciborzu”
- „Wsparcie rozwoju OZE na terenie miasta Racibórz”
- „Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej”

Mówiąc zaś o inwestorze w kontekście zagospodarowania Placu Długosza zawsze mieliśmy do czynienia z sytuacją nierozstrzygniętą i ta, czy inna firma była tylko domniemanym inwestorem. Mając na względzie trudności, jakie inwestorzy napotkali w wyniku pandemii i ich obawy dotyczące inwestowania, miasto nie zdecydowało się na rozpisanie przetargu, aby nie powtórzyła się sytuacja, gdy prezydent Mirosław Lenk po wycofaniu się inwestora w roku 2010 obniżył cenę z 8 mln na 4 523 110 zł.

Ta ostrożność prezydenta Dariusza Polowego wynika z troski o dobro miasta i uzyskania jak największych korzyści w ramach tego przedsięwzięcia. Teraz gdy lada dzień należy się spodziewać odwołania stanu epidemii, jest właściwy czas, aby wyjść do inwestorów z ofertą zagospodarowania Placu Długosza.

Prezydent miasta Dariusz Polowy

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.