Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 stycznia 202209:13

#Racibórz2030. Miasto ludzi do prostych prac!

#Racibórz2030. Miasto ludzi do prostych prac! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Racibórz jest miastem, w którym istotne są podstawowe umiejętności zawodowe, w dość prostych pracach - czytamy w przyjętej przez Radę Miasta strategii dla Raciborza do 2030 r. Otwieramy cykl #Racibórz2030, prezentujący zapisy tego dokumentu.

W grudniu Rada Miasta przyjęła nową strategię dla Raciborza. Uchwaleniu dokumentu towarzyszyła długa dyskusja, a jednym z najważniejszych wątków była depopulacja, czyli notowany od trzech dekad spadek liczby mieszkańców i wyjazdy młodych. Racibórz staje się miastem seniorów. To nie jedyny problem. Będziemy prezentować fragmenty strategii. Na początek demografia.

- Według danych GUS w Raciborzu w 2020 roku mieszkało 54 259 osób, o prawie 6 tys. osób mniej niż przed 20 laty. Jak zostało to wskazane powyżej, miasto nie ma formalnie zatwierdzonego podziału na dzielnice. W układzie tradycyjnie stosowanego przez samorząd lokalny wydzielenia, wg danych Urzędu Miasta, w 2020 r. najwięcej osób mieszkało w Centrum (10 392 osób), w obszarze Nowe Zagrody (6 869 osób), na Ostrogu (6 048 osób), w obszarze określanym mianem Łąkowa/Wandy/1-Maja (5 908 osób) i w obszarze Polna/Pomnikowa/Opawska (5 210 osób). Tereny te – zaznaczone na rycinie 4. kolorem granatowym i czarnym grupują 45,5% zamieszkujących miasto. Mniejsze obszary, takie jak: Markowice, Miedonia, Ocice, Sudoł, Studzienna czy Dębicz i Brzezie zamieszkuje po nieco ponad 2 tys. osób.

Racibórz, podobnie jak większość gmin w Polsce, posiada niekorzystną piramidę wieku. Dominującą grupą populacyjną są kobiety w wieku od 55 do 65 lat, których udział w populacji jest zdecydowanie wyższy niż płci przeciwnej (w tej grupie wiekowej). Prawie tyle samo kobiet co mężczyzn jest w przedziale wiekowym od 30 do 39 lat. Wśród osób do 19 roku życia dominują mężczyźni. Miasto ma podobną strukturę wiekową do całości województwa śląskiego. Cechuje się bardzo niskim udziałem osób do 19 roku życia w strukturze wiekowej ogółem. W horyzoncie czasowym 10 lat należy się więc spodziewać kontynuacji zmniejszania populacji miasta oraz wzrostu średniej i mediany wieku. Już obecnie Racibórz znajduje się w grupie gmin o największym obciążeniu demograficznym w swoim układzie funkcjonalnym. Natomiast nie różni się znacząco od miast stanowiących grupę porównawczą.

W ostatnim dwudziestoleciu radykalnie zmieniła się struktura demograficzna miasta. Znacząco zmalała grupa osób w wieku przedprodukcyjnym, a od pewnego czasu gwałtownie maleje także grupa mieszkańców w wieku produkcyjnym. Miasto traci mieszkańców nie tylko na skutek niekorzystnego bilansu naturalnego, ale również poprzez odpływ jego mieszkańców do innych lokalizacji w kraju i zagranicą. Pod względem migracji wewnętrznych (w kraju) – Racibórz jest podobny do swojego otoczenia funkcjonalnego; natomiast w grupie porównawczej wypada nieco lepiej od pozostałych miast. W ostatnich latach nieznacznie zmniejszyła się skłonność do migracji zewnętrznych (za granicę) z Raciborza. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym obszarze Racibórz wypada niekorzystnie zarówno na tle obszaru funkcjonalnego jak i grupy porównawczej. Negatywne salda migracji mogą być powodem z jednej strony wzrostu wyjazdów na skutek subiektywnych negatywnych ocen jakości i perspektyw życia w mieście, a z drugiej braku odpowiedniej oferty osiedleńczej oraz promocji walorów życia w Raciborzu.

Niwelacja pojawiającej się luki pokoleniowej jest trudnym zadaniem, ale może być oparta o wykorzystanie marki szkolnictwa średniego oraz pozycji szkolnictwa branżowego i technicznego, kształcącego na lokalny rynek pracy oraz zapewniającego obsługę infrastruktury komunalnej i mieszkaniowej. Symptomatycznym jest to, iż na tle porównywanych jednostek, miasto cechuje się relatywnie niewielkim udziałem absolwentów
szkół średnich technicznych (w gronie wszystkich absolwentów), za to największy jest odsetek absolwentów szkół zawodowych. Oznacza to, że Racibórz jest miastem, w którym istotne są podstawowe umiejętności zawodowe, w dość prostych pracach. A to może być istotnym obciążeniem na przyszłość, w świetle przyciągania inwestorów i dywersyfikacji lokalnej gospodarki. Z drugiej jednak strony, Racibórz jest jedynym w gronie analizowanych miast, w którym funkcjonuje samodzielna szkoła wyższa – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu. Gdzie indziej funkcjonują filie uczelni posiadających siedzibę w innych miastach.

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202218:10

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO]

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygody Wieśka i Cześka Cz. I „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” to spektakl edukacyjny kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej. Dziś można go było zobaczyć przy Punkcie Informacji Turystycznej Visit Racibórz.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja24 września 202217:35

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata!

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności24 września 202223:19

EPITAFIUM BŁAZNA - spektakl Kolektywu Kejos na pl. Dominikańskim [FOTO i WIDEO]

EPITAFIUM BŁAZNA - spektakl Kolektywu Kejos na pl. Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cyrk jest ostatnim schronieniem czystej sztuki - przekonuje wrocławski Kolektyw Kejos. Dziś, 24.09., warto było przyjść na pl. Dominikański i zobaczyć Epitafium Błazna.

(waw)
Sport25 września 202215:49

Raciborki podbiły Rybnicką Ligę OCR

Raciborki podbiły Rybnicką Ligę OCR - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.