Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 września 202122:42

Odznaki i dyskusja na jubileusz raciborskiej Unii [FOTO i WIDEO]

Odznaki i dyskusja na jubileusz raciborskiej Unii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

We wtorek, 14 września, w Domu Kultury Strzecha w Raciborzu odbył się panel dyskusyjny pt. Jak zostać piłkarzem. Uwarunkowania niezbędne do rozwoju piłkarskiego dzieci i młodzieży. Przed dyskusją wręczone zostały odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 75-lecia Unii Racibórz.

Na początku uroczystości wystąpił zespół Silesian Jazz Daughters z RCK. W dalszej części wystąpili Dariusz Polowy, który życzył klubowi sukcesów, Hubert Kostka, który przybliżył historie Unii za jej najlepszych czasów. Głos zabrali także Marek Śledź i Wojciech Cygan z klubu partnerskiego Raków Częstochowa. Przed rozpoczęciem dyskusji panelowej wręczone zostały odznaki honorowe przyznane przez Śląski Związek Piłki Nożnej.

Brązowe odznaki otrzymali: Dariusz Binek, Marian Kotala, Bartłomiej Kozina, Dawid Plizga, Jarosław Rachwalski, Adam Rutowicz i Paweł Woniakowski. Srebrna odznaka trafiła do Zenona Adamiaka.

Na ręce prezesa Kamila Paruzela przekazany został grawerton podpisany przez prezesa ŚZPN. Prezes Podokręgu Racibórz przekazał z kolei puchar oraz dziesięć piłek dla grup młodzieżowych. Po części oficjalnej przystąpiono do dyskusji.

Do udziału w panelu dyskusyjnym zaproszeni zostali: Wojciech Cygan - wiceprezes PZPN, prezes zarządu Rakowa Częstochowa, ks. Zbigniew Czendlik – twórca programów telewizyjnych i radiowych, znawca czeskiej piłki nożnej oraz Marek Śledź – dyrektor akademii i główny trener młodzieży Rakowa Częstochowa. Dyskusję moderował Łukasz Olkowicz - redaktor Przeglądu Sportowego, autor książek o tematyce sportowej.

Na wstępie panelu Marek Śledź zwrócił uwagę, że kluby niezależnie od poziomu, nie powinny jedynie skupiać się na kupowaniu najlepszych graczy z innych lig. - Należy rozpocząć proces, być może wieloletni, przygotowywania piłkarzy do gry. Dobre wyszkolenie to nie kupienie rano, a sprzedanie wieczorem. To wymaga czasu - zauważył dyrektora sportowy klubu z Częstochowy.

Ks. Zbigniew Czendlik zauważył, że w polskiej piłce klubowej jest zbyt wiele gwiazd. - Popatrzmy na przykład Islandii. Mały kraj, a ostatnio odniósł sporo sukcesów. Czemu tak się stało? Bo oni grają sercem. To właśnie serce jest w grze najważniejsze. Weźmy przykład z Czech, takiego Trzyńca. Działacze twierdzili, że jak będą mieli najlepszych zawodników, to na pewno osiągną sukces. Tak się nie stało - powiedział znawca piłki z Czech. Dodał także, że trzeba przede wszystkim dać się pokazać młodym, a nie tylko polegać na gwiazdach.

Wojciech Cygan zauważył natomiast, że bez szkolenia nie będzie dobrych piłkarzy. - Szkolenie jest najważniejsze, od najmłodszych lat. Ważne, by odbywało się już także w szkole, w szczególności na lekcjach wychowania fizycznego. Niestety, w wielu szkołach, szczególnie w klasach I - III lekcje te są traktowane po macoszemu - zauważył. Złożył także ważną deklaracje, że PZPN będzie lobbować, u rządzących, by sytuację tę zmienić. - Ten okres to złoty wiek dziecka, bez odpowiedniego potraktowania tych lekcji, nigdy nie będzie lepiej - dodał.

Marek Śledź zauważył, że w obecnej reprezentacji Polski znajduje się jedenastu wychowanków Akademii Lecha Poznań. - Takie podejście do szkolenia ma sens. Pokazuje to właśnie przykład naszych reprezentantów. Grali w drużynie Jerzego Brzęczka, grają też także u Paulo Sousy. To pokazuje, że nie są słabi i system piłki nożnej ich nie wypluł - stwierdził.

Poruszona została także sprawa wyników i organizacji meczów w Polsce. - Mecz piłkarski powinien być widowiskiem. Powinny być emocje. W Polsce nadal świetnie funkcjonujemy w trybie okazjonalnym. Świetnie zorganizujemy mecz, turniej, ale nie dążymy do pewnej powtarzalności. Sport definiowany bez wyniku sportowego to halucynacja. Wyniki powinny być jednak efektem, a nie celem - stwierdził Marek Śledź. - Żyjemy od imprezy do imprezy, a tak nie może być - dodał.

- Czy wyciągniemy kiedyś wnioski, że z samego mieszania przepisami nic się nie zmieni - pytał prowadzący panel dyskusyjny. - Nie jestem przekonany, że samymi przepisami coś zmienimy. Ale trzeba przepisom też dać swego rodzaju czas na zadziałanie - stwierdził prezes zarządu Rakowa Częstochowa. Marek Śledź dodał także, że kluby nie przywiązują wagi do myślenia o przyszłości. - Proszę mi pokazać klub w ekstraklasie, który ma przygotowaną strategię na najbliższe dwanaście czy piętnaście lat. Nie ma takiego - powiedział M. Śledź, dodając, że bez patrzenia w przyszłość nie da się przygotować kogoś w ósmej klasie do pisania matury.

Dyrektor sportowy Rakowa Częstochowa przytoczył także pewien przykład mentalnej patologii. - Był sobie pewien piłkarz, który grał w meczu reprezentacji z Niemcami. Mowa o drużynie młodzieżowej. Spotkanie zakończyło się porażką, ale ten piłkarz nie rozpaczał, tylko pytał, czy to był mecz oficjalny. Dlaczego? Bo miał zapisane w kontrakcie stosowną kwotę za występy w meczach oficjalnych reprezentacji. To istna patologia mentalna, ale nie tego piłkarza, tylko nas dorosłych - stwierdził.

Poruszono także temat infrastruktury. - Racibórz, prawie 50 tysięczne miasto, a nie ma ani jednego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Dzieci przecież muszą gdzieś trenować, a bez takiego boiska to jest praktycznie niemożliwe - stwierdził moderator Łukasz Olkowicz. - Boisko jest jednym filarów akademii i szkolenia. Jednak w naszym przypadku nawet w Częstochowie jest o to bardzo trudno. Mamy w akademii 19 zespołów w akademii, a dostępne tylko 1,5 boiska syntetycznego - powiedział Marek Śledź.

Prezes zarządu klubu z Częstochowy dodał z kolei, że patrząc na te sytuację z perspektywy Rakowa, to brak infrastruktury w tym prawie 200 tysięcznym mieście to patologia. - To naprawdę sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Mam nadzieję, że z biegiem najbliższych lat się to zmieni - mówił.

Łukasz Olkowicz zwrócił uwagę, że w wielu klubach dzieci wielokrotnie boją się wnieść na boisku własnej kreatywności. - To błąd. Zawodnicy powinni grać to co czują. Jeśli stracą piłkę, trudno. Będą musieli wrócić i starać się ją odebrać - stwierdził M. Śledź.

Dodał także, że przepis o konieczności gry młodzieżowca w meczach ligowych jest nie dla dobra piłkarzy, a dla dobra menagerów. - Przerzuca się wtedy takiego gracza z klubu do klubu, jak na targu. A żadna z drużyn nie powinna być targiem. Wystarczyłoby lekko zmodyfikować ten przepis, by mówił o konieczności gry młodzieżowca, ale wychowanka, który w klubie spędził minimum trzy lata. Wtedy wszystkie kluby musiałby szkolić i skończyłby się handel - powiedział.

Na zakończenie dyskusji poruszono problem przesiadywania dzieci przed komputerami. - Przykro mi powiedzieć, ale nie mam na to jakiejś szczególnej recepty - odparł Marek Śledź.

- Jestem optymistą. Mamy dwoje oczu. Jedno możemy przymrużyć. Staram się patrzeć tym pozytywnym okiem, nie tym negatywnym. To jest tak jak z samochodem. Do tyłu mamy małe lusterko, jest ono ważne, ale na to co przed nami wielkie okno i to na tym powinniśmy się skupiać. Dzieciom i młodzieży trzeba także mówić, że należy dbać o swe ciało, które jest mieszkaniem naszej duszy - powiedział ks. Zbigniew Czendlik.

Autor: (greh), gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202208:34

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO]

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności6 października 202218:26

Będzie przerwa w dopływie ciepła na Ostróg

Będzie przerwa w dopływie ciepła na Ostróg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. TBIT/pixabay.com
Aktualności7 października 202209:43

Raciborska policja otrzymała zgłoszenia o groźnych linkach

Raciborska policja otrzymała zgłoszenia o groźnych linkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: KPP Racibórz, fot. policja.pl
Aktualności7 października 202217:40

Akcja strażaków na Londzina-Różyckiego

Akcja strażaków na Londzina-Różyckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia Grupa 112 Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes7 października 202210:28

Zarząd Rafako znów trzyosobowy. Powołano nowego wiceprezesa

Zarząd Rafako znów trzyosobowy. Powołano nowego wiceprezesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Materiał prasowy spółki
Aktualności6 października 202219:14

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera, fot. Artimex RRK, pixabay.com/ckstockphoto i herbert11timtim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202212:07

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja5 października 202222:17

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Danuta Płaczek
Reklama
Aktualności7 października 202217:17

Na zamku dyskutowano o zdrowiu psychicznym

Na zamku dyskutowano o zdrowiu psychicznym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy Zamku Piastowskiego
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Aktualności6 października 202217:29

Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika

Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności5 października 202212:18

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
PUP Racibórz, fot. pixabay.com/jarmoluk
Reklama
Aktualności6 października 202208:56

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/informacja prasowa spółki
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.