Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląska turystyka w trudnym czasie. Laury dla raciborzan
25 września, w Koszęcinie uhonorowano instytucje i osoby, które dołożyły wiele dla ratowania turystyki w regionie. Wśród nich są Dawid Wacławczyk oraz Andrzej Kuśnierz z Raciborza.
To nie jest łatwy rok dla branży turystycznej. Pandemia koronawirusa postawiła pod znakiem zapytania działalność przedsiębiorców żyjących do tej pory z tej formy prowadzenia biznesu. Z pomocą ruszył zarząd województwa – z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego uruchomiono Śląski Pakiet dla Gospodarki. W piątek, 25 września, w Koszęcinie uhonorowano zaś instytucje i osoby, które dołożyły wiele od siebie dla ratowania turystyki w regionie. Data uroczystej gali też nie była przypadkowa – 25 września – to czas gdy obchodzimy Światowy Dzień Turystyki.
- Województwo Śląskie bardzo mocno stawia na turystykę, choć COVID-19 nieco pokrzyżował nam plany. Mocno wsparliśmy tę branżę. Śląski Pakiet dla Gospodarki, na który przeznaczyliśmy 1,4 mld zł, objął także turystykę. Nikogo nie zostawiliśmy w potrzebie. Cieszę się, że dziś możemy nagrodzić instytucje i ludzi, którzy przyczyniają się do jej rozwoju. Bardzo dziękuję za tą pracę. Niedawno powołaliśmy do życia Śląską Radę Turystyki, mamy grono ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem będą nam pomagać – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski, który wraz Jadwigą Wiśniewską, posłanką do Parlamentu Europejskiego wręczali dyplomy i wyróżnienia uhonorowanym osobom i instytucjom.
W uroczystości wzięli udział ponadto: wicemarszałek województwa, Wojciech Kałuża oraz radni Sejmiku – Bartłomiej Kowalski i Zbigniew Przedpełski.
Jednym z elementów wsparcia branży była kampania #WybieramŚląskie. Spoty promocyjne akcji #WybieramŚląskie, w których występował m.in. Adam Małysz, Witold Bańka, szef Światowej Agencji Antydopingowej WADA, bracia Golcowie czy znany śląski kucharz Remigiusz Rączka, odbiły się szerokim echem i dały wymierny skutek. Częściej niż zagraniczne wojaże, decydowaliśmy się na rodzime kierunki – na nowo odkryliśmy uroki Beskidu Śląskiego czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
- Jeżeli porównamy branżę turystyczną w Polsce do jej odpowiedników w krajach członkowskich południowej Europy, to tam znajduje się ona w dużo trudniejszej sytuacji. Wsparcie w postaci czy to Tarczy Antykryzysowej, czy też bonu turystycznego i wycieczkowego, sprawia, że branży w naszym kraju udaje się obronić. Polacy wrócili do wczasów w kraju. Ten ruch dał nowe możliwości dla promocji turystyki w wydaniu regionalnym, która co warto zaznaczyć – znajduje się na poziomie absolutnie europejskim – przekonuje Jadwiga Wiśniewska, poseł Parlamentu Europejskiego.
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” był do tej pory kojarzony z działalnością artystyczną. Tymczasem od ponad dziesięciu lat rozwijamy działalność edukacyjną i turystyczną. Nasza siedziba, piękny pałac w Koszęcinie daje ogromne możliwości względem ruchu turystycznego. Mamy świetną kuchnię, doskonałe zaplecze noclegowe, a w Koszęcinie naprawdę mamy co zwiedzać – podsumowuje Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który otrzymał wyróżnienie główne w kategorii „Osobowość turystyczna roku”.
25 września, tradycyjnie w rocznicę urodzin Stanisława Hadyny, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął 68. sezon artystyczny. We wrześniu artyści zakończyli nagrania filmowe w ramach projektów dofinasowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konieczność zmiany formuły - z wydarzeń z udziałem publiczności, na realizacje w przestrzeni wirtualnej i telewizyjnej – spowodowała, że zespół musiał zarejestrować swoje koncerty na taśmie filmowej. W ten sposób, dwa projekty międzynarodowe zaplanowane w Japonii i Gruzji oraz widowisko poświęcone Powstaniom Śląskim „Idą Powstańcy”, swoje premiery będą miały jesienią w intrenecie i na antenie telewizyjnej. Koncerty „A to Polska właśnie” (projekt gruziński), „Exodus” (projekt japoński) oraz widowisko „Idą Powstańcy” szeroka publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. na stronie internetowej Zespołu i w mediach społecznościowych.
We wrześniu i październiku, również online, będzie można zobaczyć trzy koncerty z udziałem Zespołu „Śląsk” organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy, w ramach projektu „Kultura w sieci”. Planowane są także kameralne wydarzenia w ramach cyklu „Koncerty na Zamku”.
Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki - Osobowość turystyczna roku
Andrzej Kuśnierz - działacz PTTK organizujący wiele imprez rowerowych i górskich dla społeczeństwa miasta Raciborza, takich jak: Wiosenne Rajdy Topienia Marzanny oraz tradycyjnych już organizowanych od 50 lat rajdów pieszych i rowerowych „Szlakiem Husarii”. Jest jedynym przedstawicielem powiatu raciborskiego biorącym udział od ponad 10-ciu lat w Europejskich Zlotach Turystyki Rowerowej. Opracował projekt pod nazwą „Zdobywamy Szczyty Zaliczane do KGP z PTTK w Raciborzu”.
Lista laureatów dostępna jest TUTAJ.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Pliki do pobrania |
|
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Niebezpieczne znalezisko w Krzyżanowicach. Ewakuowano mieszkańców
AKTUALIZACJA. Po godzinie 9.00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja o znalezieniu niewybuchu przy ulicy Bocznej w Krzyżanowicach. Na miejsce zadysponowano zastępy strażaków z Raciborza oraz okolicznych ochotników. Przeprowadzono ewakuację mieszkańców pobliskich budynków. Około godz. 13.20 akcję zakończono. Mieszkańcy mogą wracać do domów.
Więcej »Przy dalszym spadku zakażeń możliwe ograniczenia strefowe. Jak wypada powiat raciborski?
Mamy obecnie w Polsce stabilizację zakażeń. Jeżeli faktycznie dane pokażą pod koniec tygodnia spadek zakażeń, wówczas, będzie można przejść do strefowego poluzowania restrykcji, a nie ogólnokrajowego - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Więcej »Ryszard Frączek obejmie dziś mandat radnego powiatowego
61-letni przedsiębiorca, wydawca, dziennikarz, działacz społeczny, inicjator przyznawania medalu "Unitas in Veritate" (Zjednoczeni w Prawdzie) im. Ks. Stefana Pieczki, były radny miejski, zasiądzie dziś w Radzie Powiatu. Ma jednak zastrzeżenia do poprzedzających to okoliczności.
Więcej »Zderzenie BMW i forda przy moście na Uldze [FOTO]
Ratowników medycznych, strażaków oraz policję zaalarmowano około godz. 18.50. Zdarzenie zablokowało ruch na ul. Gliwickiej, z Ostroga w kierunku Markowic (DW 919).
Więcej »PGL Dom wystawiło na sprzedaż dwa mieszkania
Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |