Inwestycja jak błyskawica. Rada Miasta zgodziła się na nowe przedszkole w Markowicach

Na wniosek prezydenta radni przyjęli poprawkę budżetową, dającą zielone światło dla budowy nowego przedszkola w Markowicach.
Nowoczesny, energooszczędny obiekt ma być gotowy na nowy rok szkolny 2023/2024. Koszt to ponad 3,4 mln zł. Wśród rajców dało się wyczuć zwątpienie, czy tak ekspresowego tempo budowy jest możliwe, ale szef miejskiej oświaty, Krzysztof Żychski, kierujący budową żłobka przy Bielskiej, zapewnił, że jak najbardziej tak.
Z końcem lipca w Urzędzie Miasta podpisana została umowa na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego przedszkola. Wykonawcą jest firma Atelier ZETTA. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu 2022 roku. Po wpisaniu zadania (budowy przedszkola) do budżetu ogłoszony zostanie przetarg w formule projektuj-buduj, a prace budowlane mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.
Aktualnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach działają 4 oddziały przedszkolne dla 95 dzieci. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny, funkcjonalny i odpowiadający standardom naszych czasów obiekt dla 125 podopiecznych. Dodatkowych miejsc będzie 30.
Markowice to jedna z najbardziej rozwojowych dzielnic Raciborza, w której osiedlają się nowi mieszkańcy. Wielu z nich to rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Liczba kilkulatków zainteresowanych uczęszczaniem do Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Markowicach przekracza możliwości infrastrukturalne tej placówki. Tylko w tym roku, 16 dzieci, których rodzice wskazali przedszkole w Markowicach jako placówkę pierwszego wyboru, zmuszonych było wybrać inną lokalizację. Problem występuje też w szkole. Brakuje sal dydaktycznych, miejsca na pełnowymiarową świetlicę i stołówkę (dziś obiady dla dzieci wydawane są w trzech turach). Budowa nowego przedszkola i przeniesienie tam oddziałów przedszkolnych, a także uruchomienie dodatkowego, piątego, oddziału – rozwiąże problem.
- Już w 2018 roku zdecydowałem, że zdiagnozowany problem wymaga natychmiastowych działań. Analizowaliśmy kilka możliwych rozwiązań. Rok później przystąpiliśmy do procedury pozyskania działki, na co zgodę wyraziła Rada Miasta – przypomina prezydent Dariusz Polowy.
Pierwsze negocjacje z właścicielami nieruchomości przeprowadzono jeszcze w sierpniu 2019 roku. Nie bez wpływu na przebieg sprawy miała pandemia i towarzyszące jej ograniczenia. Kupno działki miasto sfinalizowało w 2021 roku od razu przystępując do przekształcenia działki z rolnej na teren zabudowy usługowej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz