Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

Piątek, 5 sierpnia 2022

Pierwsza interwencja tego dnia odnotowana została o godzinie 10.00 w Sławikowie przy ulicy Dębowej. Jeden zastęp PSP został zadysponowany do usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych. Do podobnych interwencji w piątek dochodziło jeszcze kilkukrotnie: o godzinie 16.29 w Krzyżanowicach przy ulicy Bocznej, o godzinie 18.50 w Łańcach przy ulicy Wolności, o godzinie 19.04 w Raciborzu-Brzeziu przy ulicy Sosienkowej oraz o godzinie 19.44 w Raciborzu przy ulicy Malczewskiego.

Z kolei o godzinie 17.00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie z instalacji wykrywania pożarów z jednego z obiektów chronionych przy ulicy Grzonki. Na miejsce zadysponowano zarówno strażaków zawodowych jak i ochotników z Markowic. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że jedna z osób wcisnęła tzw. ręczny ostrzegacz pożarowy (ROP), co spowodowało wzbudzenie alarmu. W związku z brakiem zagrożenie zastępy wróciły do swych baz.

O godzinie 19.05 trzy zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP pognały do Kuźni Raciborskiej na ulicę Rudzką, skąd wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu. Po dojeździe zastępów na miejsce okazało się jednak, że zagrożenie pożarowe nie występuje, a pojawienie się dymu w pomieszczeniu było spowodowane tzw. cofką kominową. Strażacy dokonali jednak kontroli atmosfery, nie stwierdzając obecności substancji niebezpiecznych. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych i strat materialnych.

Kolejne zdarzenie, które zostało odnotowane w miniony piątek miało miejsce o godzinie 19.45 w Kornowacu przy ulicy Rybnickiej. W jednym z poruszających się drogą pojazdów doszło do rozszczelnienia zbiornika paliwowego i powstania plamy na jezdni. Strażaków wezwano celem neutralizacji wycieku.

Ostatnie piątkowe zdarzenie miało miejsce o godzinie 20.23 przy ulicy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie mówiące o zwisającym konarze drzewa nad ścieżką rowerową. Na miejsce zadysponowano strażaków z Reymonta, którzy zajęli się usunięciem zagrożenia.

Sobota, 6 sierpnia 2022

Sobota rozpoczęła się od interwencji związanej z usunięciem gniazda owadów. O godzinie 8.11 jeden zastęp OSP zadysponowano na ulicę Kornowacką w Pogrzebieniu. Do podobnej interwencji, z owadami w roli głównej doszło o godzinie 18.07 w Babicach przy ulicy Szkolnej.

O godzinie 10.28 jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP skierowano do Pogrzebienia na ulicę Lubomską, skąd napłynęło zgłoszenie o konarze drzewa na jezdni. Strażacy szybko poradzili sobie z przeszkodą, udrożniając przejazd drogą.

Kolejne zdarzenie odnotowano o godzinie 11.19 przy ulicy Karola Tomali w Raciborzu. Doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów: opla astra i audi A6. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania przystąpiono do działań, które polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz sprzątaniu jezdni. Łącznie w obu pojazdach podróżowały trzy osoby. Na szczęście żadna z nich nie odniosła obrażeń. Straty materialne oszacowano na kwotę 10 000 złotych.

- Sprawcą zdarzenia był 23-letni kierujący audi. Z kolei poszkodowany to 37-letni kierujący oplem. Obaj kierowcy byli trzeźwi, a sprawcę zdarzenia ukarano mandatem karnym. Całość zakwalifikowano jako kolizję – poinformował mł. asp. Łukasz Gardas z KPP Racibórz.

O godzinie 14.37 dwa zastępy PSP pognały na ulicę Kossaka, skąd wpłynęło zgłoszenie o osobie zatrzaśniętej na balkonie. W mieszkaniu znajdowało się kilkuletnie dziecko. Strażacy z użyciem autodrabiny próbowali dostać się do osoby uwięzionej na balkonie. W trakcie akcji do domu wrócił jeden z pozostałych domowników, który otworzył lokal, dzięki czemu balkon udało się otworzyć od środka.

Kolejne zdarzenie w trakcie sobotniej służby odnotowano o godzinie 14.57. Jeden zastęp OSP został zadysponowany do Rudnika na ulicę Powstańców Śląskich. Jego zadaniem było usunięcie błota z jezdni.

Niedziela, 7 sierpnia 2022

Niedzielna służba, po pracowitym piątku i nie mniej pracowitej sobocie przebiegła dla raciborskich strażaków w miarę spokojnie. Odnotowano dwa zdarzenia. Pierwsze z nich miało miejsce o godzinie 15.00 przy ulicy Topolowej w Raciborzu-Sudole. Ze zgłoszenia wynikało, że w ogrodzie zgłaszającego ma znajdować się żmija. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp OSP. Po dojeździe strażaków na miejsce węża jednak nie znaleziono. Zdarzenie zostało więc zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

O godzinie 20.27 dwa zastępy PSP udały się na ulicę Bończyka, skąd napłynęło zgłoszenie o konieczności otwarcia mieszkania. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że lokatorka nie jest w stanie otworzyć drzwi o własnych siłach. Podjęto więc decyzję o siłowym otwarciu mieszkania. Po wejściu do środka w jednym z pomieszczeń znaleziono kobietę, której udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po dojeździe zespołu ratownictwa medycznego została przekazana pod opiekę załogi karetki pogotowia. Hospitalizacja nie była jednak konieczna.

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Noc z niedzieli na poniedziałek również obfitowała w zdarzenia. O godzinie 3.20 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że lokator jednego z mieszkań przy ulicy Eichendorffa w Raciborzu może wymagać pomocy medycznej. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że drzwi wejściowe do mieszkania zostały już siłowo otwarte przez sąsiada. Strażacy weszli do mieszkania, gdzie udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy starszemu mężczyźnie. Po dojeździe karetki pogotowia został przekazany ratownikom medycznym. Także i w tym przypadku hospitalizacja nie była konieczna.

Autor: red., fot. grupa Racibórz 112, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.