Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 lipca 202513:07

Wernisaż i konferencja o śląskim stroju ludowym w Tworkowie

Wernisaż i konferencja o śląskim stroju ludowym w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

W czwartek, 26 czerwca 2025 roku, w zabytkowej Wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie odbyło się wydarzenie poświęcone dziedzictwu kulturowemu Śląska. W ramach projektu „Szykownie ci w mazelonce. Strój ludowy naszym dziedzictwem” zorganizowano wernisaż i konferencję poświęconą śląskiemu strojowi ludowemu.

Spotkanie miało na celu promocję oraz ochronę tradycyjnych ubiorów ludowych regionu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią, symboliką i znaczeniem śląskich strojów, a wszystko to dzięki prelekcjom zaproszonych gości – specjalistów w dziedzinie etnografii i kultury ludowej.

W gronie prelegentów znaleźli się: Julita Ćwikła – etnograf z Muzeum w Raciborzu, Aldona Krupa-Gawron – ekspertka Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali Sztuki Ludowej CIOFF oraz Grzegorz Wawoczny – wicedyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Ich wystąpienia przybliżyły uczestnikom bogactwo i różnorodność tradycyjnego śląskiego stroju oraz jego przemiany na przestrzeni lat.

Wydarzenie zgromadziło wielu pasjonatów lokalnego folkloru. Wśród gości obecni byli m.in. wicewójt Gminy Krzyżanowice Wolfgang Kroczek, radni, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, przewodniczące i członkinie kół gospodyń wiejskich, sołtysi, przedstawiciele mniejszości niemieckiej (DFK) oraz tancerze zespołu „Tworkauer Eiche”. Spotkanie poprowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzyżanowicach, Sabina Ciuraszkiewicz.

Część wystawiennicza wydarzenia obejmowała oryginalne śląskie stroje ludowe oraz archiwalne fotografie, ukazujące bogactwo form i detali, a także zmiany, jakim ulegał ubiór ludowy w różnych częściach regionu.

Pokazano też galerię prac plastycznych Bernarda Adamczyka. Malarz, grafik, rysownik i przewodnik. Tematem jego obrazów są architektura, przestrzenie miasteczek, wsi, pól – szczególnie bliskie są mu rodzinne Krzyżanowice. Najczęściej maluje w nurcie realizmu fantastycznego. Na swoim koncie ma ponad dwa tysiące dzieł. Stworzył imponującą panoramę bitwy śląskiej, składającą się z sześciu części i mierzącą prawie osiem metrów.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji wydarzenia, a także licznie zgromadzonej publiczności. Wystawę można zwiedzać w każdą niedzielę do końca wakacji, w godzinach 14.00–17.00.

Projekt „Szykownie ci w mazelonce. Strój ludowy naszym dziedzictwem” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2025.

Autor: fot. GCK Krzyżanowice, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202511:43

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO]

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już 26. edycja wyjątkowego spływu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Piróg, a od lat wspiera go Miasto Racibórz. Pływadło – barwna i niepowtarzalna impreza rzeczna – po raz piąty znalazło się w programie Festiwalu Górnej Odry.

fot. UM, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.