Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202109:39

List do redakcji. To, co zobaczyłam ścięło mnie z nóg

List do redakcji. To, co zobaczyłam ścięło mnie z nóg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

AKTUALIZACJA. - Urodziłam się w czasach, gdzie były łąki kwietne naturalne i nikt tego nie niszczył. To, co zobaczyłam w dniu 27 maja przejeżdżając przez park nad Odrą ścięło mnie z nóg. Potrzebowałam paru dni, aby znów stanąć psychicznie na nogi. Naturalne środowisko w parku całkowicie zniszczone, zresztą nie tylko – czytamy w liście do redakcji od p. Aldony

Tak niszczy się od kilku lat większość naturalnych miejsce w Raciborzu. Trzeba mieć olbrzymią wyobraźnię, żeby zrozumieć… brak wyobraźni włodarzy miasta. W tym mieście jest coraz więcej ludzi niechroniących środowiska naturalnego, przyrody, drzew. To ludzie bez rozumu. W parku znika wiele gatunków pod ochroną. Skoszona, a właściwie zdarta ziemia, wyrwane korzenie roślin kwitnących: czosnek niedźwiedzi, konwalia majowa, pierwiosnek, zawilce, dziurawiec, kurdybanek, przytulia wonna, babka lancetowata, mniszek lekarski, jasnota biała, koniczyna biała, czosnaczek pospolity i wiele, wiele ziół i gatunków które trudno znaleźć w innych miejscach. Ta lista jest długa, a to tylko te ważne pod ochroną.

Okres kwitnienia, tak ważny dla owadów i zwierząt, które żyją właśnie w tym środowisku. Teraz gdy zaczyna kwitnąc czosnek i inne rośliny, które nie wydały jeszcze nasion. Czy ktoś ma w ogóle jakieś pojęcie na ten temat? Czy są ludzie, co mają wyobraźnię, co się dzieje w przyrodzie, o tym co nas otacza? Jest okres lęgowy, gdzie te ptaki młode wylatując z gniazda mają się schować? Czy „władza” Raciborza wie, że liczebność owadów spadła o 1/4? Wyjaławiamy glebę, niszcząc naturalne łąki kwietne, sadząc kwiaty jednoroczne, nikomu niepotrzebne, głównie owadom. W innych miastach robi się wszędzie łąki kwietne i stawia budki dla owadów. U nas nigdzie. Tylko kosi się te naturalne, aż do całkowitego wyniszczenia rośliny. Obecnie jest brązowa zieleń, jak po wypalaniu traw. Świat, w którym żyję zmienił się nie do poznania. Jestem świadkiem tego, jak człowiek nie myślący (władza Raciborza) niszczy swój dom. Postępująca zagłada biologicznej różnorodności planety jest prawdziwą tragedią moich czasów, a jej dowody są wszędzie. W zaledwie kilka dekad wyrządziliśmy przyrodzie więcej szkół niż można sobie wyobrazić. Chyba „władza” Raciborza nie wie, jak ogromna bioróżnorodność jest konieczna dla istnienia życia. Świat przyrody znika przez właśnie takie władze i obojętność, a dowody widać gołym okiem. Kiedy tylko ruszam na wycieczkę rowerową, widzę to każdego dnia, dookoła. Cała aleja tarniny, bzu czarnego, głogu, orzechów, dzikiej róży ścięta, zniszczona do gleby przy dawnym zakładzie „Rameta” w Raciborzu. Zostały po wycince opony i wory śmieci, nie posprzątane do dzisiaj. Ciemnota bez wyobraźni rządzi tym miastem? Na żwirowni kosi się wszystko, co tylko dostanie się pod kosiarkę, nie zbierając najpierw worów śmieci. Plastik i inne odpady rozsypywane są dalej, na mniejsze, drobniejsze części.

W Parku Roth w centrum Raciborza znajduje się naturalny staw. Wylęgły się akurat ostatnio młode kaczuszki. Przegania się te zwierzęta na drogę z ich miejsc lęgowych, po to by mogły tam pływać prywatne kajaki. Kto na to w ogóle zezwala. Ulica Długa kiedyś obsadzona klombami i dużą ilością zieleni, obecnie sam beton, beton i beton z dużą ilością oświetlenia, ale człowieka ani jednego. Komu się świecą te duże ilości świateł przez całą noc?

Te ciągłe poczynania bez naszej zgody, wiedzy – wycina się piękne zdrowe drzewa, które wychwytują dwutlenek węgla, co jest niezwykle istotne, a sadzi się malutkie krzewinki. Musimy natychmiast zatrzymać wycinki drzew w Raciborzu, ale to władza ciągle wycina i robi to notorycznie, bez zastanowienia. Łąki kwietne mogłyby nie tylko ograniczyć ciągłe koszenie i niszczenie naturalnego środowiska, ale zyskałyby na tym owady, pszczoły które zabijane są przez rolników, którzy używają cały rok pestycydów i herbicydów. Dlaczego nie zapewnimy pszczołom bezpieczeństwa z przydomowych uli. Jak nie będzie owadów, to nie będzie już nas. Jesteśmy od nich zależni. Powinniśmy edukować władzę i tych co koszą i niszczą środowisko. My obrońcy przyrody wystarczająco przyglądamy się przyrodzie i chcemy jej bronić, a uważają nas za nienormalnych i kładą kłody pod nogi, utrudniają i lekceważą działania. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” wiosną ogołaca drzewa doszczętnie zostawiając stojące kikuty. Przy tej pracy zatrudniają ludzi nie mających na ten temat żadnego pojęcia. Nikt nie uczy jak powinno się kosić, aby nie szkodzić natury. Wycina się ciągle drzewa bez uzasadnienia i sadzi malutki krzewinki. Dlaczego nie ma nad tym kontroli, kar za dewastacje zieleni, roślin pod ochroną, zdrowych drzew wieloletnich.

Mam 9 budek lęgowych, by chronić ptaki. Zbieram nasiona, aby wysiewać po to aby mogły rosnąć w bezpiecznych miejscach Ale widzę masowe wymieranie, obejmujące zanik 3/4 gatunków. Czy ktoś to obserwuje? Pokładam nadzieję, licząc że wkrótce uda się z mądrymi ludźmi zmienić naszą przyszłość. Możemy wspólnie osiągnąć dużo więcej dobrego, gdy osób broniących przyrody będzie się wspierać. Może stworzy się grono osób, które będą mimo to bronić tej naturalności, jaką dała nam Ziemia.

Aldona
pisownia oryginalna

Łąki w Raciborzu

Od zeszłego roku, jak informuje nas wiceprezydent Dawid Wacławczyk, ratusz prowadzi działania zmierzające do zakładania łąk kwietnych. W 2020 r. powstały trzy – przy PKS-ie, na rondzie przy Opawskiej – Eichendorffa – Matejki oraz w sąsiedztwie cmentarza żołnierzy radzieckich. W tym roku zaplanowano kolejne trzy – przy Ocickiej w rejonie Świńskiego Rynku, przy ul. Drzymały w rejonie skarbówki oraz na Ostrogu, w sąsiedztwie nowego ronda. Urząd rozdawał niedawno mieszkańcom nasiona do zakładania łąk, a także budki dla jerzyków.

Kto skosił czosnek niedźwiedzi

Niedawno radny Michał Kuliga z Ostroga informował o skoszeniu w parku Zamkowym połaci czosnku niedźwiedziego. – Nasze służby wiedzą, że nie powinny tego robić. Sprawdziliśmy w terenie - połacie z czosnkiem w parku Zamkowym i w parku m. Roth nie zostały skoszone – komentuje prezes raciborskiego PK, odpowiedzialnego za koszenie terenów miejskich. Na dowód przesyła zdjęcia, na których widać czosnek niedźwiedzi rosnąc nadal w parku Zamkowym (zdjęcia z 11.06.2021)

Autor: list do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Reklama
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.