Kornowac. A wszystko, co Bóg stworzył było dobre!

Blisko 4 tysiące złotych zdobyła szkoła w Kornowacu na projekt pt. "A wszystko, co Bóg stworzył było dobre" w ramach konkursu "Inicjatywy ekologiczne Szkolnych Kół Caritas 2021".
Konkurs to element projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska, a dofinansowanego ze
środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Marzą nam się parafie, szkoły i lokalne środowiska, przy których zaczną powstawać kręgi wymiany sprzętów, repair café, kooperatywy spożywcze, ogrody czy grządki społeczne, punkty wydawania odzieży, podzielnie i lodówki społeczne. Ten projekt ma sprawić, że znajdziemy przestrzenie zachwytu nad Stworzeniem…że docenimy zwyczaje naszych dziadków, którzy byli naprawdę eko… że zaczniemy znów żyć prościej, skromniej i bliżej siebie nawzajem! - informują organizatorzy.
Szkolne Koło Caritas działa przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu na terenie parafii Pogrzebień. - Celem konkurs było podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa w Polsce poprzez przełożenie zasad ekologii integralnej encykliki Laudato Si’ na praktykę życia Kościoła, społeczności lokalnych i szkolnych – kształtowanie praktyki zrównoważonego życia członków danej społeczności. Cel ten jest realizowany przez: zwiększenie aktywności Szkolnych Kół Caritas w zakresie podejmowania inicjatyw w duchu encykliki Laudato Si’; aktywizację społeczności poszczególnych parafii w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju poprzez działanie aktywistów Caritas oraz poszerzanie współpracy Caritas z innymi działaczami społecznymi podejmującymi inicjatywy w duchu encykliki Laudato Si’.
Oto założenia nagrodzonego pomysłu z Pogrzebienia. Pełna nazwa projektu to "A wszystko, co Bóg stworzył było dobre - z gruntu dobre, czyli rośliny, które leczą". Będzie realizowany do 31 maja tego roku. - Zaplanowaliśmy spotkania edukacyjne, spacery i warsztaty w terenie dla różnych grup wiekowych, korzystając z zaangażowania zaprzyjaźnionych przyrodnika, biologa, pszczelarza. W naszym projekcie chcemy zagospodarować cześć terenu szkolnego na ziołowy ogród, w zamian za skoszony trawnik. Do stworzenia rozsady wykorzystamy zużyte butelki plastikowe, nadając im drugie życie oraz zadbamy o popularyzację ziół dzikorosnących w naszym otoczeniu, a także tych, które samodzielnie możemy zasiać, tworząc balkonowe czy tarasowe ogródki. Uczestnicy projektu będą mogli poprzez dokumentowanie i analizowanie realizacji projektu, wspólne porażki i sukcesy, nawiązywać relacje oparte na wspólnej odpowiedzialności wobec małego skrawka naszego otoczenia. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować wezwanie papieskie: "Jeśli zbliżamy się do przyrody i środowiska bez tego otwarcia na zadziwienie i podziw, jeśli nie mówimy już językiem braterstwa i piękna w naszej relacji ze światem, to nasze postawy będą postawami władcy, konsumenta lub jedynie wyzyskującego zasoby naturalne, niezdolnego do postawienia ograniczeń swoim doraźnym interesom. Jednakże jeśli czujemy się ściśle związani ze wszystkim, co istnieje, to umiar i troska pojawiają się spontanicznie - informuje szkoła.
Do tego - podczas lekcji religii - dojdzie popularyzacja treści encykliki w oparciu o podręcznik o. J. Goicoachea C. "Dzieci, los ziemi leży w waszych rękach". Uczestnicy podczas podsumowania projektu wezmą udział w happeningu na powietrzu, a ilustracje do encykliki zostaną naniesione farbami na rozwiniętą przezroczystą folię.
Ochrona i przywracanie bioróżnorodności będzie polegała na zrekultywowaniu gruntów w obejściu szkoły i stworzenie kwietnych łąk i domków dla owadów. Zmiana modelu konsumpcji to z kolei uwrażliwianie na konieczność ponownego wykorzystywania dostępnych artykułów, np. butelek plastikowych, z których powstaną doniczki rozsadowe. Wyhodowane lub zebrane z dzikorosnących roślin liście bądź kwiaty będą wysuszone i przygotowane mieszanki ziołowe, herbaty. Ziołowy ogród jest zaplanowany w taki sposób, że zasadzone rośliny przez wiele lat będą cieszyły swoim zapachem i widokiem.
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z SP im. Jana Pawła II w Kornowacu w pierwszy dzień wiosny będą rozdawali ulotki informujące o programie „Czyste powietrze” promując hasło kampanii: „Bóg daje życie, smog je zabiera".
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany