Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Arie starowłoskie zabrzmiały w kościele farnym
Koncert w wykonaniu dwóch uznanych raciborzan - Tomasza Jedza (tenor) oraz Arkadiusza Popławskiego (organy) mogli wczoraj, 23.09, usłyszeć raciborzanie w kościele farnym.
W najstarszej świątyni miasta zainaugurowano XXXIII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. H. Klai w Raciborzu w ramach 15. Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Na początek zorganizowano koncert arii starowłoskich i utworów organowych zatytułowanym "Pietà, Signore" - w wykonaniu Tomasza Jedza (tenor) oraz Arkadiusza Popławskiego (organy).
Tomasz Jedz - Absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Danuty Paziukowny i Janusza Zipsera w 1996 r. W tym samym roku debiutował partią Ismaela w operze Nabucco G.Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, z którym był związany na stałe ponad osiem lat. Gościnnie występuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Dolnośląskiej we Wrocławiu, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Operetce w Krakowie, Teatrze Muzycznym w Łodzi, Gliwicach, Wrocławiu i Warszawie, Operze Nova w Bydgoszczy oraz nadal w Teatrze Wielkim w Łodzi. Występował również w Anglii, Irlandii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Holandii, Belgii, Danii i Francji.
Arkadiusz Popławski - Absolwent PSM I st. w Raciborzu w klasie organów mgr. Henryka Klai, Absolwent PSM II st. w Rybniku w klasie organów mgr Elżbiety Włosek–Żurawieckiej, absolwent Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Ukończył studia muzyczne na Wydziale Instrumentalistyki w klasie organów dr. Tomasza Orlowa oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w klasie fortepianu prof. Joanny Jasińskiej-Żaby ze specjalnością dyrygencką w klasie dr Jadwigi Sikory, uzyskując tytuł magistra sztuki. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji w ramach Letnich Akademii Organowych w Odenthal – Altenberg w Niemczech pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena. Organista kościołów w Raciborzu: św. Mikołaja, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Jana Chrzciciela. Główny organista w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, organista Archikatedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. W latach 2006–2011 na mocy dekretu arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując wiele akompaniamentów organowych do pieśni kościelnych, zawartych w nowopowstałym trzytomowym „Chorale Śląskim” Od 2006 r. Członek Zwyczajny Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych Od 2015 r. dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Organowego we Fromborku. Koncertuje w całej Polsce, występował między innymi w Niemczech, na Słowacji i Litwie. W 2012 roku został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a w 2014 otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt działalności artystycznej na terenie Śląska.
Festiwal Gorczyckiego ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej- arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej w godnej oprawie i doskonałym wykonaniu, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, urodzonego na ziemi śląskiej. Głównym celem festiwalu jest tworzenie w oparciu o współpracę kilkunastu największych miast województwa śląskiego znaczącego festiwalu, który staje się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska w Europie. Obecnie festiwal jest największą imprezą muzyczną województwa śląskiego, na której rokrocznie w unikatowym repertuarze występują czołowi artyści świata.
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai w Raciborzu to festiwal, który rozpoczął się w 1986 roku i z roczną przerwą, wskutek powodzi, odbywa się co roku. Na festiwalową scenę zapraszani są wybitni muzycy, światowej sławy organiści oraz kameraliści. Podczas ponad 30-tu edycji festiwalu mieliśmy okazję wysłuchać około 70 recitali organowych artystów z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Anglii, Belgii, Holandii, Luxemburga, Estonii, Norwegii, Szwecji i Rosji. Ponadto około 40 międzynarodowych solistów w koncertach organowo-kameralnych oraz około 30 zespołów kameralnych, chórów i orkiestr wraz z solistami. Wystąpili m.in. Julian Gembalski, Józef Serafin, Andrzej Chorosiński, z zagranicznych artystów: Wolfgang Seifen (Niemcy), Ernst Wally (Austria), Sylvian Pluyaut (Francja), Steve Davis (Wielka Brytania), Vicki Melin (USA), Wieland Meinhold (Niemcy), Pascale van Coccinelle (Luksemburg), zespoły: Capella Cracoviensis, Oh Orkiestra Historyczna, Cantores Minores Wratislavienses. Koncerty odbywają się najczęściej w kościołach raciborskich, szczególnie w kościele farnym, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz Kościele św. Jana Chrzciciela. Wszystkie koncerty są BEZPŁATNE.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [21.01.2021]
7 152 zakażenia w Polsce, 489 na Śląsku i dwa w powiecie raciborskim. Wykonano 47 141 testów.
Więcej »Raport 998. Pożar BMW w Krzanowicach
Trzy zdarzenia odnotowali raciborscy strażacy podczas minionej służby. Dwa z nich miały miejsce w Raciborzu, jedno w Krzanowicach. Sprawdź szczegóły interwencji.
Więcej »Środowisko piłkarskie apeluje o boisko ze sztuczną nawierzchnią
- Jest pełna zgoda środowiska piłkarskiego na boisko ze sztuczną nawierzchnią jeszcze w 2021 roku - informuje ratusz.
Więcej »COVID-19. Raport dla Śląska i powiatu [20.01.2021]
6 919 nowych zakażeń w Polsce, 649 na Śląsku i 5 w powiecie raciborskim. Najnowszy raport dotyczący koronawirusa. W ciągu doby wykonano ponad 48,3 tys. testów.
Więcej »Ostatnie pożegnanie miłośnika koni Henryka Malcharczyka
Dziś, 20 stycznia, w kościele parafialnym pw. św. Paschalisa w raciborskiej dzielnicy Płonia odbyło się ostatnie pożegnanie śp. Henryka Malcharczyka.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![Trenerski dwugłos. Jacek Trzeciak i Jan Woś o boisku ze sztuczną nawierzchnią w Raciborzu [WIDEO] Trenerski dwugłos. Jacek Trzeciak i Jan Woś o boisku ze sztuczną nawierzchnią w Raciborzu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1611317449bez--tytulu-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |