Co z programem działki dla młodych? Przewodniczący pyta prezydenta

- Wzorem Nysy, za jedyne 15 proc. wartości nieruchomości w specjalnej przejrzystej i uczciwej procedurze przetargowej będzie można nabyć działki, należące do miasta - taka zapowiedź znalazła się w tzw. 10-tce Dariusza Polowego. O realizację programu zapytał przewodniczący Rady Miasta Leon Fiołka.
- Wzorem Nysy, za jedyne 15 proc. wartości nieruchomości w specjalnej przejrzystej i uczciwej procedurze przetargowej będzie można nabyć działki, należące do miasta. Warunkiem wystartowania w przetargu jest pozostawianie w związku małżeńskim, gdzie przynajmniej jeden z małżonków ma mniej niż 40 lat. Ponadto benefcjenci programu zobligowani będą do rozpoczęcia budowy domu w terminie 18 miesięcy od podpisania aktu notarialnego oraz ukończenia go w 3 lata od tego zdarzenia. W Nysie wartość inwestycji budowlanych, poczynionych na działkach uzyskanych od miasta, wyniosła około 7 000 000 zł. Benefcjentami było 110 mieszkańców, w tym 28 osób, które osiedlą się w Nysie z innych gmin. Stworzono 200 mb nowej kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Przy budowie domów pracowało około 80 osób, rozwijając tamtejsze frmy budowlane. A miasto zainwestowało 536 000 zł - napisał w 2018 r. w swoim programie prezydent Dariusz Polowy.
O to, czy program jest realizowany zapytał przewodniczący Rady Miasta Leon Fiołka.
- Na drodze do kontynuacji realizacji programu „Działki dla młodych” stanęły zmiany w polskim ustawodawstwie. Uprzednio w 2017 roku w ramach wdrażanego Programu Wspierania Przedsiębiorczości na lata 2015-2020 Miasto zaoferowało mieszkańcom działki budowlane do pozyskania w formie oddania ich w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat, z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Ustanowienie użytkowania wieczystego nastąpiło w wyniku skutecznie przeprowadzonych przetargów. Zbycie działek budowlanych cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż dawało możliwość ich nabycia na korzystnych warunkach. W istocie nabywcy prawa użytkowania wieczystego terenu dokonywali przy transakcji zapłaty 15% wylicytowanej ceny w przetargu jako pierwszej opłaty z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, przy jednocześnie ustawowym zobowiązaniu do uiszczania przez cały okres trwania użytkowania wieczystego opłat rocznych w wysokości 1% tej ceny. Mając jednakże na względzie, iż na mocy przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, po dniu 1 stycznia 2019 r. nie oddaje się w użytkowanie nieruchomości gruntowych na cele budownictwa mieszkaniowego, tym samym w aktualnym stanie prawnym Miasto typuje działki budowlane do sprzedaży w formie zakupu na własność.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz