Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Faktoring płatności - na czym polega i czy warto z niego skorzystać?
Faktoring płatności to doskonałe rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców, którzy mają problem ze ściąganiem należności od swoich kontrahentów, co jednocześnie odbija się na sytuacji finansowej firmy świadczącej konkretne usługi.
1. Faktoring płatności a pożyczki dla firm
2. Na czym polega faktoring płatności?
3. Jak wybrać firmę faktoringową?
Faktoring płatności a pożyczki dla firm
Pożyczki dla firm to w obecnej sytuacji temat bardzo szeroko komentowany. W wyniku epidemii koronawirusa znacznie więcej firm potrzebuje tego typu pomocy finansowej. Pożyczki najczęściej mają pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i uniknięciu konieczności likwidacji części etatów. Mniej znacznie kredytów obecnie udziela się na cele czysto inwestycyjne. Pytanie jednak, czy wszystkie firmy, które rozważają wzięcie pożyczki ze względu na konieczność utrzymania stabilności finansowej, rzeczywiście potrzebują pożyczki. Jak przekonują eksperci z portalu Czerwona Skarbonka, w przypadku części przedsiębiorców płynność finansowa została zachwiana nie tyle przez ograniczoną formę prowadzenia działalności, ale niewypłacalność części kontrahentów. W takiej sytuacji zamiast pożyczki można więc skorzystać z faktoringu płatności. Rozwiązanie to w żaden sposób nie obciąża budżetu samej firmy, koszty takiej operacji są stosunkowo niskie, a efekt w postaci spłaty faktur widoczny jest na koncie firmowym często w ciągu kilku godzin.
Na czym polega faktoring płatności?
Faktoring to rodzaj działalności finansowej, który polega na wykupie wierzytelności przedsiębiorcy przez faktora. Co to oznacza w praktyce? W wyniku umowy, którą jako przedsiębiorca zawierasz z faktorem przejmuje on wystawione przez ciebie (ale nieprzeterminowane) faktury. Następnie spłaca ci ich wartość, a sam zostaje z konieczności ściągnięcia należności od twoich kontrahentów. Podstawą tego rodzaju wykupu jest tzw. cesja globalna. W jej wyniku ty jako przedsiębiorca otrzymujesz środki finansowe za wykonanie usługi przed upływem terminu płatności faktury.
Trzeba oczywiście zaznaczyć, że w wyniku tego typu umowy otrzymujesz oczywiście kwotę nieco niższą niż nominalna wartość wierzytelności. Firma wykupująca twoje należności pobiera bowiem oczywiście swoją prowizję. W przypadku zależności płynności finansowej firmy od spłaty należności ze strony klientów jest to jednak niezbyt wygórowana cena. Z pewnością takie rozwiązanie kosztuje mniej aniżeli pożyczka dla firm. Faktoring to rozwiązanie, które szczególnie w dobie gospodarczego kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa, chroni firmy przed utratą płynności finansowej. W szybki i sprawny sposób firma faktoringowa zapewnia dostęp do wymaganych należności za dokonane wcześniej transakcje handlowe.
Jak wybrać firmę faktoringową?
Przy wyborze firmy faktoringowej znaczenie mają przede wszystkim koszty, jakie ponosi przedsiębiorca w wyniku przekazania swoich należności faktorowi. Wysokość prowizji może być bowiem różna - od mniej niż 0,02% do nawet 3%. Wszystko zależy także od konkretnych warunków umowy, od tego czy faktor wypłaca klientowi 100% jego należności. Ważne jest również, jak szybko to robi. Rekordziści na tym polu gwarantują wypłatę nawet w ciągu 15 minut. Wybór może być więc trudny, natomiast z pomocą przychodzą - podobnie jak w przypadku kredytów i pożyczek - rankingi firm faktoringowych, które pozwalają się dość szybko zorientować w sytuacji na rynku. Dzięki nim błyskawicznie orientujesz się, jakie stawki obowiązują na rynku i które z ofert obecnie prezentują się najbardziej atrakcyjnie. Pamiętaj jednak, że to tylko poglądowe zestawienia, a ostateczna wersja umowy zawsze dopasowywana jest do konkretnego klienta.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
New York Times o zakładzie Henkla w Raciborzu
Chodzi o rozwiązanie na czas pandemii zastosowane przez koncern, a stworzone przez Kinexon, monachijski start-up stojący za opaskami NBA.
Więcej »Ruszyła produkcja e-busa zaprojektowanego przez Rafako
Firma ARP e-Vehicles uruchomiła wytwarzanie polskiego autobusu elektrycznego w fabryce w Solcu Kujawskim. - Początkowo produkcja będzie możliwa na poziomie kilkudziesięciu sztuk rocznie - oznajmił Michał Maćkowiak, wiceprezes ARP e-Vehicles. Pojazd zaliczył już wcześniej jazdy testowe w wybranych polskich miastach.
Więcej »15 stycznia finał Miss Polski Nastolatek
W finałowej stawce dziewcząt jest Julia Chluba z Samborowic z pow. raciborskim, uczennica ZSOMS w Raciborzu. Relacja z gali w Super Polsat. Początek o 20.00.
Więcej »PGL Dom wystawia na sprzedaż działki w Raciborzu
COVID-19. Raport dla Śląska i powiatu [13.01.2021]
9 053 zakażenia w Polsce, 818 na Śląsku i 13 w powiecie raciborskim. W ciągu doby wykonano ponad 73,9 tys. testów. Najnowsze dane dotyczące koronawirusa.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |