Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 września 201911:02

Na bulwarach pod zamkiem legalnie wypijemy alkohol [PLAN STREFY]

Na bulwarach pod zamkiem legalnie wypijemy alkohol [PLAN STREFY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Tak chce prezydent, który pod konsultacje społeczne skierował już projekt uchwały Rady Miasta. Inicjatorem zmian jest radny Dawid Wacławczyk, który obwieścił to po tegorocznym Intro Festivalu. Uchwała jest autorstwa i została wniesiona przez radnych klubu RSS Nasze Miasto.

Tuż po festiwalu radny podzielił się z mediami refleksją: - Widziałem setki lub tysiące ludzi z piwem i drinkami, gwar, pozytywne wibracje i dobry klimat. Nie widziałem nikogo, kto chciałby zrobić krzywdę sobie lub innym. Dwa tygodnie temu spędzałem sobotni wieczór nad Dunajem we Wiedniu. Zwykły dzień, bez festiwalu. Brzeg rzeki i kanału wyglądały tak samo: tłumy mieszkańców, setki ekip siedzących przy swojej muzyce, dużo wina, piwa, sznapsów i... nogi wiszące nad (3-4 metrowym) brzegiem rzeki. Nie widziałem policji, straży miejskiej lub ochrony. I po tym wszystkim zadaje sobie jedno pytanie: dlaczego tzw. normalny biały człowiek nie może w zwykły letni dzień wyjść z przyjaciółmi nad Odrę z butelką wina? Czy my Polacy jesteśmy jacyś niedorozwinięci społecznie i dla naszego dobra trzeba zabronić nam picia wina nad rzeką i schować nas z nim na działkach i zamknąć w mieszkaniach? Czy my po wyjściu z piwnego ogródka (gdzie spożywamy legalnie) wracamy do chodzenia na 4 łapach? - cytowaliśmy radnego (więcej tutaj).

Liderowi NaM, czyli swojemu koalicjantowi, uwierzył prezydent Dariusz Polowy. Pod konsultacje trafił już projekt zmian w prawie miejscowym, które teraz picia na bulwarach zabrania, no chyba, że w ogródku prowadzonym przez prywatną firmę, dzierżąwcę terenu. - Analizując potrzebę określenia odstępstw od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonych miejscach publicznych na terenie Raciborza należy spojrzeć na Miasto jako przestrzeń publiczną, zróżnicowaną zarówno demograficznie, jak i kulturowo. Racibórz - poprzez swoje położenie geograficzne, wielowiekową historię, wielokulturowość, potencjał społeczny i kulturalny (w tym obecność wielu festiwali odbywających się na otwartej przestrzeni), niepowtarzalną atmosferę, walory przyrodnicze i coraz liczniejsze atrakcje turystyczne - jest miastem barwnym, pełnym energii. Jego mieszkańcy od bardzo wielu lat wyjeżdżają do pracy i na wyjazdy innego rodzaju do krajów Europy Zachodniej, gdzie zakazy spożywania alkoholu nie obowiązują lub obowiązują w zakresie o wiele mniejszym niż w Polsce. Racibórz jest też coraz częściej odwiedzany przez turystów, w tym turystów z zagranicy. Wszystkie te doświadczenia należy uwzględnić w projektowaniu przestrzeni miejskiej Raciborza. Ze względu na to, że przestrzeń publiczna jest zawsze dobrem wspólnym, nie można wykluczyć z niej ani żadnego współmieszkańca, ani ludności przybywającej z zewnątrz. Należy zatem przyjąć, że skoro miejsce publiczne pozostaje ogólnodostępne bez względu na formę własności, to dostęp do niego ma każdy. Niezależnie od tego, jak się zachowują użytkownicy przestrzeni i miejsc publicznych, to pozostają one obszarami o charakterze inkluzyjnym, co oznacza, że włączają w swój obręb szeroki krąg zainteresowanych – od jednostek po grupy należące do różnych kategorii społecznych. W związku z tym na władze gminy i służby porządkowe spada obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom przestrzeni publicznej oraz zapobieżenia wykluczeniu części z nich czy też konfliktom między nimi - czytamy w uzasadnieniu.

Strefa wolna od zakazu spożywania alkoholu ciągnie się od mostu Zamkowego do końca przystani. Nie będzie obejmowała swoim zasięgiem miejsc, w których sąsiedztwo osób spożywających alkohol mogłoby być uciążliwe dla użytkowników innych stref rekreacji w parku - placu zabaw, placu z instrumentami muzycznymi, plaży miejskiej, ścianki wspinaczkowej i strefy Street Workout.

Strefa zlokalizowana jest w miejscu, gdzie łatwo jest utrzymać porządek - przekonuje prezydent, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i fizycznego usuwania śmieci. Teren strefy jest dobrze dostępny (brak zakamarków, miejsc ustronnych, załamań terenu), dobrze oświetlony, dobrze widoczny (z mostu zamkowego i schodów nad przystanią) i mogą tam bez problemu dotrzeć wszelkie służby – zarówno bezpieczeństwa, jak i komunalne. - Na terenie strefy łatwo jest ulokować dodatkowe toalety i sanitariaty (pod mostem zamkowym) oraz dodatkowe kosze na śmieci - czytamy w uzasadnieniu.

opr. waw

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.