Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 października 202513:55

Konkurs Nowoczesna Europa oczami współczesnego młodego Polaka – szansa na wyjazd do Brukseli

Konkurs Nowoczesna Europa oczami współczesnego młodego Polaka – szansa na wyjazd do Brukseli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak młodzi Polacy postrzegają dzisiejszą Europę? Jakie mają marzenia, obawy i pomysły na jej przyszłość? Odpowiedzi na te pytania mają przynieść prace uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatów mikołowskiego, rybnickiego, wodzisławskiego i raciborskiego oraz z miast: Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój, którzy wezmą udział w konkursie „Nowoczesna Europa oczami współczesnego młodego Polaka”.

Konkurs organizują poseł na Sejm RP Łukasz Osmalak, senator Piotr Masłowski oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Michał Kobosko. Patronat honorowy nad konkursem objęli starostowie powiatów: mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

– Chcemy, by młodzież spojrzała na Europę po swojemu – nowocześnie, odważnie i z pomysłem. Zależy nam na tym, by konkurs stał się okazją do refleksji nad tym, czym dziś jest Unia Europejska i jak młodzi ludzie widzą w niej swoje miejsce – podkreśla poseł Łukasz Osmalak.

Sześć kategorii twórczych

Uczestnicy mogą przygotować pracę w jednej z sześciu kategorii:
• esej pisemny,
• praca malarska lub rysunkowa,
• grafika lub plakat,
• praca przestrzenna (np. rzeźba, instalacja),
• nagranie wideo,
• nagranie audio.

Każda z nich daje możliwość indywidualnej interpretacji tematu – zarówno w formie naukowej, jak i artystycznej.

Termin i miejsce składania prac

Prace należy dostarczyć do 28 listopada 2025 roku do biur poselsko-senatorskich w Mikołowie (Rynek 4) lub Rybniku (ul. Rudzka 8). Biura przyjmują prace konkursowe po uprzednim zgłoszeniu:

884 08 2050 lub [email protected]
537 175 992 lub [email protected].

Regulamin konkursu z dokładnymi wytycznymi dostępny jest w mediach społecznościowych parlamentarzystów. Ponadto każdy zainteresowany uczeń lub szkoła mogą otrzymać go, pisząc na powyższe adresy.

Nagroda – wizyta w Parlamencie Europejskim

Najlepsze prace zostaną wybrane przez specjalnie powołaną komisję konkursową. Autorzy sześciu zwycięskich prac – po jednej z każdej kategorii – zostaną zaproszeni na wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, organizowany przez posła do PE Michała Koboskę.

Organizatorzy pokrywają koszty przejazdu, noclegów, transportu lokalnego oraz jednego posiłku w Parlamencie Europejskim. Wyjazd planowany jest w pierwszej połowie 2026 roku.

– To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak funkcjonują instytucje europejskie i z bliska poznać mechanizmy podejmowania decyzji w Unii – mówi Michał Kobosko. – Chcemy, by młodzi ludzie uwierzyli, że mają realny wpływ na kształt Europy, w której żyją.

Wyniki i wystawa

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 16 grudnia 2025 roku na profilach społecznościowych posła Łukasza Osmalaka. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się do końca stycznia 2026 roku.

Podczas wydarzenia zaplanowano także wystawę prac konkursowych, na której zaprezentowane zostaną najciekawsze prace młodych autorów.

 

Autor: mat. nadesłany, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności21 kwietnia 202614:42

Miłość na medal. Jubileusz 50-lecia małżeństw w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość na medal. Jubileusz 50-lecia małżeństw w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu odbyła się uroczystość Złotych Godów, podczas której uhonorowano pary świętujące 50-lecie pożycia małżeńskiego. Medale za długoletnie wspólne życie wręczyli prezydent miasta Jacek Wojciechowicz oraz II wicewojewoda śląski Michał Kopański, składając jubilatom gratulacje i wyrazy uznania.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 kwietnia 202622:53

A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO]

A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W niedzielę, 19 kwietnia na boisku w Tworkowie rozegrano interesujące spotkanie A klasy, w którym rezerwy lokalnego LKS 05 Tworków podejmowały drużynę LKS Buk Rudy. Mimo że gospodarze przewodzili w tabeli i byli zdecydowanymi faworytami, przyjezdni szybko zweryfikowali przedmeczowe przewidywania, pokazując większą determinację i skuteczność.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.