Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lutego 201909:30

Delegacja Miasta Racibórz z wizytą w Leverkusen

Delegacja Miasta Racibórz z wizytą w Leverkusen - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

W dniach od 8 do 11 lutego w partnerskim mieście Leverkusen, w ramach oficjalnego zakończenia realizowanego od prawie pięciu lat europejskiego projektu „I wojna światowa – euforia i nowy początek: rozwój i postrzeganie w miastach europejskich w roku 1914 oraz w roku 1918. I wojna światowa w naszych miastach” gościła oficjalna delegacja naszego miasta.

Członkami delegacji byli: wiceprezydent Raciborza Michał Fita oraz Gizela Kowacz z Urzędu Miasta Racibórz, koordynator projektu i prezes TMZR dr Piotr Sput, dwie członkinie TMZR, a zarazem wykładowczynie akademickie raciborskiej PWSZ dr Renata Sput i mgr Sonia Ciupke, historyk z raciborskiego CKZiU nr 2 „Mechanik” Piotr Machelski oraz uczeń wspomnianej szkoły Marcel Barucha.

Wspomniana delegacja brała udział w trzydniowych obchodach z okazji trzech ważnych wydarzeń: wspomnianego już zakończenia europejskiego projektu „I wojna światowa w naszych miastach”, zakończenia wystawy „Koniec wojny w miastach partnerskich Europy” oraz oficjalnej prezentacja książki „Kriegsenden in europäischen Heimaten“ (Koniec wojny w europejskich miastach), która jest niejako głównym pokłosiem projektu i została opracowana przez uczestniczących w projekcie partnerów. Warto wspomnieć, że Racibórz jest miastem partnerskim Leverkusen od 2002 roku, zaś współpraca towarzystw historycznych obydwu miast (OGV i TMZR) trwa już od ponad dekady. We wspomnianych przedsięwzięciach, których część realizowana była od roku 2013, brali udział przedstawiciele miast, także historycy z miejscowych uczelni i przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast Bracknell, Jülich, Ljubljana, Leverkusen, Racibórz, Schwedt i Villenueve d' Ascq.

Jak wspomniano, pierwszym, dużym przedsięwzięciem projektu było zorganizowanie przez Towarzystwo Historyczne Opladener Geschichtsverein (OGV) von 1979 e.V. Leverkusen wystawy pt. „Kryzys lipcowy i euforia wojenna 1914 roku“. W związku ze wspomnianą wystawą w dniach od 13 do 15 września 2014 roku na zaproszenie wspomnianego wyżej Towarzystwa Historycznego OGV przebywali w Leverkusen dwaj członkowie TMZR – wiceprzewodnicząca Halina Misiak oraz dr Piotr Sput.

Drugim, dużym przedsięwzięciem były warsztaty historyczne zorganizowane w kwietniu 2017 roku, które opatrzono mottem: „Pierwsza wojna światowa – euforia i nowy początek. Tendencje i poglądy w europejskich miastach w latach 1914 i 1918“. Zorganizowano je w kooperacji z organizatorem kulturalno-oświatowym „Thomas-Morus-Akademie“ z Bergisch-Gladbach niedaleko Kolonii w hotelu Kardinal-Schulte-Haus w Bergisch Gladbach-Bensberg. Tam został wygłoszony przez obecnych raciborzan, Renatę i Piotra Sputów, wykład z prezentacją multimedialną pt. „Racibórz w okresie wielkiej wojny”. Prócz wymienionych udział w warsztatach wziął uczeń CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu Daniel Klima.

Trzecim ważnym wydarzeniem projektu było spotkanie w dniach 7-10 września 2018, które odbyło się w mieście partnerskim Raciborza – Leverkusen, gdzie gościła liczna, 15-osobowa delegacja Raciborza. Wspomniana delegacja brała udział w trzydniowych obchodach z okazji trzech ważnych wydarzeń: zakończenia europejskiego projektu „I wojna światowa w naszych miastach”, wystawie „Koniec wojny w miastach partnerskich Europy” oraz obchodach 15. dnia historycznego miasta Leverkusen oraz towarzystwa historycznego OGV Leverkusen.

Obecna wizyta była więc czwartym, dużym przedsięwzięciem projektu. Warto dodać, że w okresie jego realizacji odbyło się bardzo wiele drobnych spotkań, konsultacji, wymiany uwag i idei – zarówno w formie bezpośredniej jak i elektronicznej. Opracowywano wystawy, katalogi, broszury, wydawnictwa zwarte.

Wracając do najnowszej wizyty należy stwierdzić, że jej uczestnicy przylecieli do Niemiec w piątek rano. Po przylocie do Düsseldorfu i przewiezieniu do hotelu Best Western Leoso w centrum Leverkusen, delegacja została serdecznie przywitana przez nadburmistrza Leverkusen Uwe Richratha. Przybyłe delegacje miast i organizacji partnerskich odwiedziły okoliczne pomniki poświęcone ofiarom I wojny światowej, w tym w Opladen, gdzie złożono wieniec. Wieczorem nastąpiło oficjalne spotkanie wszystkich delegacji w pobliskiej restauracji Mattea, które otworzyli pierwszy burmistrz Leverkusen Bernhard Marewski oraz przewodniczący OGV Leverkusen Michael Gutbier.

W sobotę do południa uczestnicy spotkania zwiedzali muzeum i fortyfikacje byłej twierdzy w Jülich. Po południu zaś młodzi uczestnicy brali udział w dyskusji o znaczeniu I wojny światowej dla młodego pokolenia. Moderatorem był prof. dr Wolfgang Hasberg, który był niezmiernie zadowolony z wyników dyskusji. Stwierdził także, że o I wojnie światowej nie powiedziano ostatniego słowa, a każda nacja pojmuje ową wojnę i jej skutki nieco odmiennie. W dyskusji młodych brał czynny udział Marcel Barucha. Starsza część delegacji została zaś zaproszona na koncert wokalno-instrumentalny pt. „Musik im Spiel des Ersten Weltkriegs“.

Wieczorem uczestnicy spotkali się w restauracji Gartenklause Kettnersbusch, gdzie w ramach akcji „get together” omawiano plany dalszej współpracy. W niedzielę o godz. 10.00 w dawnym starostwie, a obecnie Archiwum Krajowym na Landrat-Trimborn-Platz, miało miejsce oficjalne spotkanie wszystkich delegacji na rozmowach plenarnych. Głos zabierali przedstawiciele delegacji miast partnerskich, a także nadburmistrz Leverkusen Uwe Richrath, burmistrz Bernhard Marewski, dr Heidi Hoffmann – urzędniczka z Kancelarii Rządu Krajowego Nadrenii-Westfalii ds. Kultury i Europy oraz moderujący całość prof. dr Wolfgang Hasberg.

Po południu uczestnicy spotkali się w siedzibie towarzystwa historycznego (OGV) z Leverkusen, które znajduje się w zabytkowej Willi Römer. Zwiedzano tam kończącą się wystawę, spotkano z sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Nauki Landu NRW Klausem Kaiserem oraz nadburmistrzem Uwe Richrathem. O godz. 16.00, we wspomnianym już byłym starostwie na Landrat-Trimborn-Platz odbyła się prezentacja książki Kriegsenden in europäischen Heimaten, która jest głównym pokłosiem projektu. W owym, liczącym 638 stron, wydawnictwie opisano wojenne losy wszystkich współpracujących w projekcie miast. Są tam też zawarte losy Raciborza w tamtym okresie. Współautorami wydawnictwa, autorami dwóch artykułów są Renata oraz Piotr Sput. W książce zamieszczono też ciekawe artykuły raciborzanki mieszkającej od wielu lat w Leverkusen Marii Lorenz i Dariusza Andruszkiewicza oraz nestora raciborskiej historiografii Pawła Newerli. Wydawnictwo zostało przez znawców materii ocenione bardzo wysoko, co ważniejsze wszyscy podnosili jego doniosłość i wyjątkowość.

Poniedziałek był dniem pożegnań. Większość delegacji rano, po śniadaniu, pożegnała się z organizatorami i pojechała, jak zwykle z żalem, na lotnisko w Düsseldorfie. Wymiana i współpraca będzie oczywiście trwała nadal, uczestnicy już planują nowe projekty.

Piotr Sput

Autor: Piotr Sput, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 lipca 202510:49

Silny wiatr i ulewa przysporzyły pracy strażakom. Seria interwencji w Nędzy [FOTO]

Silny wiatr i ulewa przysporzyły pracy strażakom. Seria interwencji w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dziesięć interwencji ogółem, z tego cztery na terenie Nędzy odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP podczas wtorkowej służby. Zdarzenia w większości spowodowane były przez silny wiatr lub ulewne opady, jakie nawiedziły region. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.