Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lipca 202508:30

ZUS. Wsparcie na starcie i nie tylko – gdy zakładasz własną firmę

ZUS. Wsparcie na starcie i nie tylko – gdy zakładasz własną firmę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a może wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. Wyjaśniamy: kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.  

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z inwestycjami, które generują koszty, zwłaszcza na początku prowadzenia biznesu. Dlatego osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą już na starcie skorzystać z pewnych ulg, które wiążą się niższymi składkami na ubezpieczenia społeczne lub w ogóle nie trzeba ich płacić.  - Warto jednak pamiętać o tym, że niższe składki na ubezpieczenia społeczne – to niższe świadczenia. Brak składek – to brak świadczeń. Ulgi z ZUS to propozycja nie obowiązek i to przedsiębiorca sam decyduje – czy chce z nich skorzystać, czy też nie – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Ulga na start – 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne

Osoby, które po raz pierwszy założyły działalność gospodarczą albo ponownie ją otworzyli i minęło już co najmniej 60 miesięcy od ostatniego jej zawieszenia lub zakończenia mogą skorzystać z tzw. ulgi na start. Istotnym warunkiem jest również to, że przedsiębiorca w ramach działalności gospodarczej nie może wykonywać działań na rzecz byłego pracodawcy, w takim zakresie, w którym robił to jako pracownik w tym lub w poprzednim roku.

Korzystając z ulgi na start przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne przez 6 miesięcy kalendarzowych od podjęcia działalności gospodarczej. Oznacza to, że gdy w tym czasie zachoruje, albo zdarzy się wypadek w pracy, nie będzie mógł korzystać ze świadczeń. Czas korzystania z ulgi na start nie będzie także zaliczony do okresu, który brany jest pod uwagę
przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i jej wysokości, nie będą też odprowadzane składki na konto emerytalne. 
O czym warto pamiętać? Korzystając z ulgi na start trzeba zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składkę zdrowotną.

Preferencyjne składki – maksymalnie przez 2 lata

Po upływie 6 miesięcy „ulgi na start” lub w przypadku wcześniejszego zrezygnowania z niej, przedsiębiorca może przez następne 24 miesiące korzystać z tzw. składek preferencyjnych, których wysokość obliczana jest od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. To od tej kwoty będzie w przyszłości obliczany np. zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy. Okres korzystania z preferencyjnych składek, zaliczy się tylko częściowo do stażu emerytalnego, dzięki któremu w przyszłości można otrzymać emeryturę w gwarantowanej wysokości. Dwa lata
preferencyjnych składek to zaliczenie nieco ponad 7 miesięcy okresów składkowych zamiast 24 miesięcy.

Mały ZUS plus – maksymalnie przez 3 lata

Mały ZUS plus to kolejna ulga, dzięki której przedsiębiorca może płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne – od podstawy ustalonej od dochodu z działalności gospodarczej za poprzedni rok. Z małego ZUS plus można skorzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. – Ponadto przedsiębiorca musi być  wpisany do rejestru CEIDG lub bycie wspólnikiem spółki cywilnej, ponadto przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni – doprecyzowuje rzeczniczka. 

Zgłoszenia do małego ZUS plus są w konkretnych terminach, a spóźnienie się z tym powoduje, że w danym roku nie będziemy mogli skorzystać z ulgi. - Niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy. Jednak niskie składki to też niskie świadczenia wypłacane w związku z chorobą, opieką nad chorym członkiem rodziny, czy wyliczoną rentą bądź emeryturą. Warto to wziąć pod uwagę podejmując decyzje – dodaje Beata Kopczyńska.

Wakacje składkowe – składki za przedsiębiorcę opłacane z budżetu państwa

Wakacje składkowe to całkiem nowa forma wsparcia dla przedsiębiorców. Dotyczy zwolnienia z opłacania składek przez jeden miesiąc w roku na własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Niewpłacone składki przez przedsiębiorcę na własne ubezpieczenia są sfinansowane z budżetu państwa. Liczone są od najniższej obowiązującej minimalnej podstawy wymiaru, a ulga ta stanowi pomoc de minimis. Można z niej skorzystać będąc nawet na preferencyjnych składkach czy małym ZUS plus.

Wakacje składkowe nie obejmują składki zdrowotnej. Trzeba ją opłacić także za ten miesiąc, w który przedsiębiorca jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Beata Kopczyńska, 
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim

Autor: informacja prasowa, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.