Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 grudnia 200913:54

17 plansz o życiu Wojciecha Korfantego

17 plansz o życiu Wojciecha Korfantego  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Był wielkim człowiekiem, świetnym politykiem i gorącym patriotą – tak o Wojciechu Korfantym mówił senator Bronisław Korfanty. Przyjechał do Raciborza na otwarcie wystawy, poświęconej swojemu stryjecznemu dziadkowi. Wręczył też nagrody uczniom - laureatom konkursu o Korfantym.

- Zarzucono mu wiele czynów których nie popełnił – snuł swoją opowieść senator Bronisław Korfanty, którego dziadek Jan był rodzonym bratem Wojciecha. 

Wojciech Korfanty został wybrany w 1903 roku do Reichstagu i tak rozpoczął swoją polityczną karierę. Wysoką cenę zapłaciła za to cała męska linia, ponieważ do aresztu trafili wszyscy mężczyźni z rodu, noszący nazwisko Korfanty. – Wojciech w niemieckim parlamencie był zaprzeczeniem stereotypowego obrazu Ślązaka, jaki starano się wpoić ówczesnym Niemcom – opowiadał zebranym w raciborskim muzeum znawca tematyki, profesor Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego. – Był wysokim przystojnym mężczyzną, blondynem, świetnie wykształconym i doskonale władającym kilkoma językami. Do swoich wystąpień zawsze świetnie się przygotowywał, dlatego sala w Reichstagu była pełna, gdy miał przemawiać Korfanty. A o czym mówił? O Śląsku i o Ślązakach. Ale mówił inaczej, niż przedstawiała to oficjalna propaganda niemiecka. 

Dzisiaj znana jest doskonale treść ówczesnych przemówień Korfantego. O ich stenogramy wystąpił do niemieckiego parlamentu właśnie senator Bronisław Korfanty. – A Niemcy, porządny naród, skopiowali i przesłali – cieszył się profesor Woźniczka. – Jest tego tysiąc stron. Teraz trzeba znaleźć pieniądze, by te dokumenty przetłumaczyć i być może uda się je wydać w przyszłym roku.

Senator Korfanty opowiadał, jaką cenę musiał zapłacić jego stryjeczny dziadek za walkę o polskość Śląska. - Nasz Wojtek, tak mówili o nim krajanie, gdy dwa razy w roku przyjeżdżał tu, by odwiedzić swoją matkę Karolinę (zmarła w 1926 roku). Jednakże jego podróże na Śląsk były mocno utrudnione. W 1935 roku nie dostał pozwolenia na przyjazd na ślub syna do Katowic. Trzy lata później, a w 1938 roku poważnie na serce zachorował jego najmłodszy syn Ludwik. I też, pomimo starań adwokatów, nie wpuszczono Korfantego ani do umierającego syna ani na jego pogrzeb. 

W roku 1939 cała rodzina Wojciecha Korfantego w linii prostej wyemigrowała. Najpierw do Anglii a potem do USA, gdzie mieszkają do dzisiaj. 

Dzisiejszą uroczystość w muzeum, poświęconą Korfantemu wykorzystano, by wręczyć nagrody w konkursie, poświęconym życiu i działalności politycznej tego wielkiego Ślązaka. Wzięło w nim udział 28 uczniów z raciborskich szkół ponadgimnazjalnych. Oto jego laureaci: 

1 miejsce – Aneta Brągiel (ZSO nr 1) 
2 miejsce – Aleksander Bolik (ZSO nr 1) 
3 miejsce – Aleksandra Nowak (ZSO nr 1)  

Wyróżnienia:

Patrycja Skrobek (ZSO nr 1)
Mateusz Restel (ZSO nr 2)
Jakub Ćwikła (ZSO nr 2)
Piotr Wieliczko (ZSO nr 2)
Karolina Olszowska (ZSO nr 2)  

Dzisiejszą uroczystość w raciborskim muzeum zorganizował senator Tadeusz Gruszka, a honorowym patronatem objął prezydent Mirosław Lenk.

Jolanta Reisch

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.