W Krzanowicach podsumowano unijny projekt

Z historią na rowerze – szlakiem rodu Lichnowskich. Polsko-czeski projekt pod taką nazwą podsumowano dziś w Miejskim Ośrodku Kultury w Krzanowicach. Wygłoszono prelekcje poświęcone Lichnowskim oraz kolei żelaznej na ziemi raciborskiej.
Lichnowscy, dawni panowie na Hradcu nad Morawicą, Krzyżanowicach i czeskiej Chuchelnej, należeli do jednych z większych na Śląsku właścicieli ziemskich. W swoich dobrach wprowadzali nowoczesne metody upraw i hodowli. Przyczynili się także do budowy przez Towarzystwo Kolei Wilhelma linii z Wrocławia przez Opole i Racibórz do Chałupek. Pozostały po nich trzy zamki.
O historii Lichnowskich mówił dziś Rudolf Sněhota, starosta Chuchelnej, zaś o kolei Grzegorz Wawoczny. Projekt obu samorządów, Krzanowic oraz wspomnianej Chuchelnej, miał na celu zwiększenie zainteresowania turystów polsko-czeskim pograniczem w tym właśnie rejonie. Obie miejscowości są powiązane są historycznie i kulturowo dziedzictwem. Teraz stworzyły rowerowy szlak tematyczny wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Odbyły się rajdy rowerowe, a także odnowiono stację kolejową Krzanowice (tzw. mały Bahnhof).
W konferencji wzięło dziś udział około sto osób, zarówno Czesi jak i Polacy. Obecna była też mieszkająca na co dzień w Krzanowicach posłanka Gabriela Lenartowicz.
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V - A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy granice". Wartość ogółem wyniosła 95 595,88 euro.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany