W Rudniku szukają pamiątek, które opowiedzą historię

Apel do mieszkańców miejscowej książnicy: przekaż przedmioty do Izby Tradycji i ocal lokalne dziedzictwo.
Izba Tradycji, działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudniku od 2021 roku, to miejsce, w którym zachowywana jest pamięć o przeszłości Gminy Rudnik. Gromadzone są tam przedmioty codziennego użytku, stare fotografie, dokumenty, dewocjonalia, stroje ludowe – wszystko, co może przybliżyć kolejnym pokoleniom życie dawnych mieszkańców tej ziemi.
Dziś GBP zwraca się do mieszkańców z apelem o przekazywanie rodzinnych pamiątek, które zalegają na strychach i w piwnicach, a mogą mieć nieocenioną wartość historyczną.
Szczególne znaczenie mogą mieć przedmioty związane z dawnymi pałacami i dworami znajdującymi się na terenie gminy – w Rudniku, Czerwięcicach, Łubowicach, Sławikowie, Modzurowie, Strzybniku i Brzeźnicy. To w tych miejscach żyły kiedyś możne rody arystokratyczne i junkierskie. Być może w prywatnych domach zachowały się jeszcze przedmioty z tamtego czasu – fotografie, listy, meble, naczynia czy elementy wystroju.
Na terenie gminy znajduje się również bogata w zabytki Izba Pamięci Eichendorffa w Łubowicach, w której można podziwiać nie tylko pamiątki związane z poetą, lecz także cenne artefakty archeologiczne, dokumentujące dawną historię tego miejsca. To dowód na to, jak ważne jest gromadzenie i chronienie lokalnego dziedzictwa.
Izba Tradycji nie prowadzi skupu eksponatów, ale każdy darczyńca zostaje uhonorowany mianem strażnika pamięci. Istnieje również możliwość przekazania pamiątki w formie depozytu czasowego – zawierana jest wówczas umowa, a przedmiot może zostać odebrany w dowolnym momencie. W przypadku darowizny podpisywana jest umowa przekazania na stałe.
Kontakt z Izbą Tradycji: 32 410 64 14, 508 023 374

![Poprzeczka była wysoko. Racibórz ma swojego finalistę w The Voice Senior TVP! [WIDEO] Poprzeczka była wysoko. Racibórz ma swojego finalistę w The Voice Senior TVP! [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770517031626117226-1510462404414120-3352975014340135653-n-.jpg)
![Ciężarówka przewróciła się na skrzyżowaniu Rudzkiej i Ciechowickiej [FOTO] Ciężarówka przewróciła się na skrzyżowaniu Rudzkiej i Ciechowickiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770661610img-4990-.jpg)













![Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770577537gre04737-.jpg)





























![Muzyczny debiut sali tronowej: Pierwszy taki recital w sercu Zamku Książęcego [ZAPOWIEDŹ] Muzyczny debiut sali tronowej: Pierwszy taki recital w sercu Zamku Książęcego [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770676212541465935-780577317779031-7333882607035769683-n-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany