Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lutego 201721:47

Żółta kartka od burmistrza Pawła Machy, czyli Kuźni Raciborskiej coraz bliżej do Rybnika. Czy skończy się to przeprowadzką tej gminy?

Żółta kartka od burmistrza Pawła Machy, czyli Kuźni Raciborskiej coraz bliżej do Rybnika. Czy skończy się to przeprowadzką tej gminy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat: Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha wybrał się dziś na sesję Rady Powiatu i powiedział, co myśli o polityce władz w starostwie. Jego zdaniem mieszkańcy jego gminy dokładają się do powiatowej puli pieniędzy, a niewiele z tego mają. - Jest jakaś alternatywa dla tej sytuacji - ostrzegł radnych.

Kuźnia Raciborska to druga co do wielkości gmina powiatu raciborskiego ziemskiego, z ponad 12 tys. mieszkańców oraz 127 km kw. powierzchni zajętej głównie przez lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Siłą napędową gospodarki jest Rafamet, a główne miejscowości to miasto Kuźnia Raciborska i wieś Rudy - dawna siedziba księcia raciborskiego. Rudy od dawna mają więcej związków z Rybnikiem niż Raciborzem. Tamtejsza młodzież uczy się w rybnickich szkołach, ludzie leczą się w rybnickim szpitalu, w Rybniku pracują i robią zakupy. Sam Rybnik dąży do głębszej integracji z Rudami, lansując m.in. budowę kolejowego połączenia wąskotorowego z zalewem.

Teraz azymut na Rybnik ustawia Kuźnia Raciborska. Burmistrz Macha wyliczył, że od dziesięciu lat powiat raciborski nie sfinansował żadnej poważnej inwestycji drogowej na jego terenie. A drogi w gminie, szczególnie te powiatowe, np. w Turzu, Budziskach czy Siedliskach, są w fatalnym stanie. Same dziury i narzekania mieszkańców. - W Raciborzu ciągle słyszę tylko obietnice i nic, na obiecankach się kończy - nie kryje żalu Macha. A skoro - jak dodaje - od mieszkańców jego gminy do budżetu starostwa w Raciborzu, z tytułu udziału w podatku dochodowym, wpłynęło kilka milionów złotych, to Kuźnia ma prawo żądać. I żąda.

- Na razie skrzydła opadają. To się musi zmienić - ostrzegł dziś burmistrz radnych powiatowych. W rozmowie z nami zapewnił, że nie rzuca słów na wiatr, nie jest człowiekiem nieobliczalnym, ale scenariusz ma przemyślany. Zostanie wdrożony w życie, jeśli Kuźnia nadal będzie pomijana, bo burmistrz jest pod presją swoich wyborców i dalej nie może tolerować takiej sytuacji. Radnym mówił wprost, żeby sobie wyobrazili, co będzie, jeśli mieszkańcy Kuźni Raciborskiej będą się uczyć i leczyć w Rybniku. Już teraz miejscowy samorząd wykłada 100 tys. zł na połączenia z Rybnikiem, bo dojazdy raciborskim PKS-em są za drogie, a związki z Raciborzem coraz słabsze. A działania mogą iść jeszcze dalej. Burmistrz nie chce odkrywać kart, ale za to w rozmowie z nami dodaje, że ma w ręku lont.

Na razie Kuźnia Raciborska, jak powiedział nam burmistrz, będzie obserwować dalszy bieg wypadków. Chce pomocy powiatu przy remoncie dróg po budowie kanalizacji. Chodzi też o drogi powiatowe w Turzu, Budziskach i Siedliskach oraz skrzyżowanie z Tartaczną w Kuźni (starosta obiecał, że będzie zrobione). Z drogami wojewódzkimi burmistrz, jak zapewnia, poradzi sobie sam. Starosta obiecał na sesji, że powiat zrobi też chodnik w Turzu, jak gmina wykona parking przy kościele. Wicestarosta dodał, że miejscowy samorząd otrzyma 10 tys. zł na zatrudnienie psychologa przez miejscową pomoc społeczną. Dodano również, że łatwiej byłoby rozmawiać, gdyby burmistrz częściej zaglądał do gabinetu starosty, a także na konwenty wójtów, burmistrzów i prezydenta. Paweł Macha dodał, że "puści autobusy do Raciborza", jeśli powiat udostępni mu przystanki. Sam wybierze linie i autobusy, żeby było taniej.

(waw)

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:12

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności20 kwietnia 202408:28

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konkurs organizowany przez II LO im. Adama Mickiewicza w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Pierwsze miejsce w jubileuszowej edycji zajęła Łucja Kamalla z zespołem.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:21

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Sport20 kwietnia 202420:43

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO]

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiele zagrywek, walka o każdą piłkę, bloki i asy serwisowe. To wszystko towarzyszyło miłośnikom siatkówki, którzy od października ubiegłego roku walczyli w XXVII sezonie Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Dziś, 20.04., w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano turniej finałowy.

red., fot. Jan Ptak
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.