Szkolnictwo zawodowe i techniczne w relacji z pracodawcą na Zamku Piastowskim

Już po raz 3. odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, dyrektorami placówek oświatowych, przedstawicielami Starostwa Powiatowego, Raciborskiej Izby Gospodarczej oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Poświęcone było relacjom pracodawców ze szkolnictwem zawodowym i technicznym.
Spotkanie pod nazwą „Szkolnictwo zawodowe i techniczne w relacji z pracodawcą” było kolejnym etapem w planowanej reorganizacji szkół podległych powiatowi raciborskiemu, która zakłada stworzenie z dniem 1 września 2015 r. dwóch centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego. - Z koncepcją reorganizacji szkół zapoznali się państwo stosunkowo niedawno, jednak pracę nad tym rozwiązaniem trwały już kilka miesięcy wcześniej. Głównym powodem tego typu rozwiązania jest niż demograficzny. Z naszych danych wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat w szkołach ponadgimnazjalnych ubyło aż 474 uczniów. Musimy dostosować realia do subewncji, którą otrzymujemy na oświatę z ministerstwa oświaty – mówił na początku spotkania wicestarosta Marek Kurpis, który omówił najważniejsze kwestie tej decyzji.
Kolejne wystąpienie miał dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, Sławomir Janowski, który wygłosił prezentację pt. „Kształcenie zawodowe: oczekiwania i bariery widziane z perspektywy szkoły”. Mówił m.in. o problemach, z którymi borykają się szkoły ponadgimnazjalne organizując uczniom praktyki, jak i pracodawcach, którzy nie mają żadnych korzyści finansowych biorąc pod opiekę praktykanta. Współpraca szkół z przedsiębiorcami modnie i dobrze brzmi, jednak barier jest sporo. Wspomniał również o biurokracji i nie zawsze spójnych przepisach regulujących tę kwestię. - Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem sytuacji byłoby wprowadzenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców, którzy decydują się przyjąć uczniów na praktyki – powiedział Sławomir Janowski. Podsumowując, przepisy prawa oświatowego nie są spójne z prawem przedsiębiorców.
Podczas spotkania prezentacje wygłosili jeszcze:
- Maria Smyczek, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu - „Kluczowe aspekty rzemieślniczej nauki zawodu, zakończonej egzaminem czeladniczym, ze szczególnym odniesieniem do roli pracodawcy - szkolącego”
- Marian Koczwara, właściciel firmy ELMARKO-BUD w Raciborzu, przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej Czeladniczo-Mistrzowskiej w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach w zawodzie elektryk - „Doświadczenia związane z nauką zawodu”
- Anna Zembaty-Łęska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem w RAFAKO S.A. -„Szkolenie pracowników młodocianych w historii RAFAKO S.A.”
- Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A. - „Struktura działań związanych z zatrudnianiem pracowników młodocianych w aspekcie współpracy ze szkolnictwem zawodowym”.
- Dochodzi do tego, że brakuje rąk do pracy, a przedsiębiorcom zależy, aby zapewnić młodym ludziom odpowiednie dla ich fachu wykształcenie, dlatego szkoły muszą kształcić uczniów głównie w sferach mechanicznych. Jest to cały kompleks działań. Przedsiębiorcy także powinni zaoferować dobre warunki współpracy, opiekę czy stypendia, aby fachowcy nie musieli wyjeżdżać – podsumował Tadeusz Ekiert, prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany