Emocje nie z tej Ziemi! Polski astronauta eksperymentuje na orbicie – transmisja na żywo w raciborskiej Strefie SOWA

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski kilka dni temu wyruszył na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Historyczny lot wzbudza emocje i rozpala wyobraźnię. To wielkie święto, ale też okazja, by lepiej poznać kosmos, misje astronautów i specyfikę pracy na ISS. Już 8 lipca raciborska Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) zaprasza do wspólnego oglądania wyjątkowej transmisji z Centrum Nauki Kopernik, podczas której połączymy się ze znakomitym gościem.
Prosto z orbity
SOWA w Raciborzu po raz kolejny stanie się przestrzenią inspirujących spotkań z nauką. Już 8 lipca, o godz. 11.00 odbędzie się transmisja z Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy wydarzenia połączą się na żywo z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim astronautą, który przeprowadzi doświadczenia w warunkach mirkograwitacji.
Transmisji będą towarzyszyć też prelekcje ekspertów z Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie rozpocznie Justyna Średzińska z programu ESERO-Polska, wygłaszając kilka słów wstępu o misji IGNIS. W programie wydarzenia znajdzie się również spotkanie z Agatą Kołodziejczyk z Analog Astronaut Training Centre, która opowie o treningu astronautów i przygotowaniach do misji kosmicznych. Całe wydarzenie potrwa około dwóch godzin i będzie okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowych chwil, także dla osób zaczynających dopiero swoją przygodę z nauką.
Zarówno pytania, które zostaną zadane astronaucie, jak i eksperymenty, które będzie przeprowadzał podczas rozmowy, zostały wymyślone przez polskich uczniów i uczennice. Najciekawsze pytania i najcenniejsze pomysły na eksperymenty zostały wybrane w ramach konkursów „Zapytaj astronautę” i „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”, organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną przy wsparciu m.in. Centrum Nauki Kopernik.
– Transmitowanie tego wydarzenia w naszej Strefie SOWA to coś więcej niż pokazywanie relacji z kosmosu – to stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą zobaczyć, że ktoś w ich wieku naprawdę zmienia świat nauki. Gdy uczniowie oglądają rówieśników, których eksperymenty poleciały na orbitę, zaczynają myśleć: „Skoro oni mogli, to ja też mogę”. Dla naszej społeczności w Raciborzu to szansa na wspólne przeżycie czegoś wyjątkowego – co inspiruje, zbliża i buduje dumę z młodego pokolenia. To w takich chwilach, gdy jesteśmy razem, rodzi się poczucie sprawczości — młodzi wiedzą, że ktoś chce ich wysłuchać, docenia ich i traktuje poważnie – mówi Agnieszka Domasik, koordynatorka Strefy SOWA i kierowniczka Działu Innowacji Muzeum w Raciborzu.
To jednak nie koniec atrakcji. Studentki Koła Naukowego Pedagogów z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu poprowadzą niecodzienne warsztaty „Naukowy zawrót głowy”, które odbędą się w Majsterni. Podczas dzieci będą mogły zbudować modele rakiet z materiałów pochodzących z recyklingu oraz przekonają się, jakie wyposażenie jest potrzebne do misji w kosmosie. Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem mailowym [email protected] oraz telefoniczne pod numerem 798 386 894.
Nieziemska współpraca
Raciborska Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, które powstało dzięki współpracy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum w Raciborzu. Mieści się w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich, gdzie na co dzień inspiruje dzieci, młodzież i dorosłych do samodzielnego eksperymentowania. Sercem Strefy jest interaktywna wystawa, na której każdy eksponat zachęca do poznawania otaczającego nas świata. Można tu m.in. zmierzyć się z siłą grawitacji i sprawdzić, jak powstaje film animowany. W Strefie SOWA znajduje się też Majsternia – przestrzeń pełna wyzwań konstruktorskich – można tu budować mosty, katapulty czy nawet latające modele. To tu odwiedzający uczą się nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktycznego rozwiązywania problemów. Wspólna praca i spontaniczna wymiana pomysłów sprzyjają rozwijaniu umiejętności komunikacji oraz kreatywności, które są kluczowe w każdej dziedzinie życia.
To nie pierwszy raz, kiedy Strefa SOWA w Raciborzu angażuje się w popularyzację edukacji kosmicznej. Współpraca z ambasadorami kosmicznymi programu ESERO to ważny element działań edukacyjnych Kopernika, który wzbogaca ofertę Strefy o ciekawe spotkania, warsztaty i inspirujące rozmowy o kosmosie. Dzięki zaangażowaniu takich osób jak Małgorzata Szymaszek i Tomasz Książczyk mieszkańcy mają okazję uczestniczyć w spotkaniach łączących pasję do nauki z autentycznym doświadczeniem edukatorów. To eksperci, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale też potrafią zarażać ciekawością i budować trwałe relację z odwiedzającymi. Niedawno do grona współpracujących ambasadorów kosmicznych dołączył także Antoni Duda ze Strefy SOWA w Rybniku.
– Jedną z największych wartości edukacyjnej sieci SOWA jest to, że nie działamy w pojedynkę – do końca roku w całej Polsce funkcjonować będzie aż 50 lokalnych centrów nauki. Każde z nich wnosi do naszej współpracy coś wyjątkowego, a SOWA w Raciborzu to przykład Strefy, która aktywnie się sieciuje i chętnie dzieli doświadczeniem z innymi. Udział w wydarzeniach takich jak Festiwal Odkryć w Drohiczynie, 28. Piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik „Ale kosmos” czy wspólne szkolenia z animatorami z innych Stref pokazuje, że zespół z Raciborza nie tylko czerpie inspiracje, ale i dzieli się swoimi pomysłami i doświadczeniem w organizowaniu wydarzeń – takich jak choćby coroczny Festiwal Odkrywców, który skradł serca mieszkańców i na stałe wpisał się w życie miasta – komentuje dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik.
SOWA w Raciborzu
ul. Ocicka 52
(wejście od ul. Żorskiej 2)
Kontakt telefoniczny: 798 386 894
Adres mailowy: [email protected]
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2028.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany