Odpowiedzialny za powodzie niż genueński wejdzie do Polski. Jest pierwsze ostrzeżenie METEO dla powiatu raciborskiego

To on odpowiadał za powódź 1997 r. i wiele innych wezbrań. Służby analizują modele, gdzie tym razem skumulują się opady.
Niż genueński (inaczej cyklon genueński) to specyficzny typ układu niskiego ciśnienia, który powstaje w rejonie Zatoki Genueńskiej (na pograniczu Włoch i Francji), u podnóża Alp i Apeninów. Jest to zjawisko meteorologiczne znane z tego, że może przynosić intensywne, długotrwałe opady deszczu oraz gwałtowne zjawiska atmosferyczne w Europie Środkowej i Wschodniej – w tym w Polsce.
Niż genueński to jeden z najbardziej niebezpiecznych typów niżów wpływających na pogodę w Polsce. Jego pojawienie się często oznacza ryzyko silnych opadów i powodzi, zwłaszcza w rejonach górskich i podgórskich.
Niż genueński może „zablokować się” nad danym obszarem – tzn. porusza się bardzo wolno lub niemal stoi w miejscu – powodując wielogodzinne, intensywne opady na tym samym terenie. W efekcie nawet dobrze przygotowane systemy hydrologiczne mogą zostać przeciążone. Do takiego zablokowania dojdzie w lipcu nad Polską.
- Najnowsze wyliczenia numerycznych prognoz pogody zwiększają ryzyko wystąpienia ekstremalnie silnych opadów na obszarze Polski. Padać zacznie już w środę, a do piątku miejscami może spaść zdecydowanie powyżej 100 mm. Na szczęście sytuacja hydrologiczna wybitnie nie sprzyja powodziom, na Wiśle obserwowane są rekordowo niskie stany wody. Pomimo tego rozwój sytuacji trzeba bacznie obserwować - podali wczoraj Łowcy Burz.
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 54 dla powiatu raciborskiego
Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/ 2
Obszar: województwo śląskie powiat raciborski
Ważność: od godz. 12:00 dnia 08.07.2025 do godz. 20:00 dnia 08.07.2025
Przebieg Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 55 dla powiatu raciborskiego
Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawisko/stopień zagrożenia: Intensywne opady deszczu/ 3
Obszar: województwo śląskie powiat raciborski
Ważność: od godz. 20:00 dnia 08.07.2025 do godz. 08:00 dnia 10.07.2025
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów od 90 mm do 140 mm, miejscami około 170 mm. Suma opadów prognozowana na noc 08/09.07 wynosi od 50 mm do 70 mm, miejscami do 90 mm, na dzień 09.07 – od 30 mm do 50 mm, a na noc 09/10.07 – od 10 mm do 20 mm, w rejonach górskich do 35 mm.Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%
Według systemu HPPS (Hlásná a předpovědní povodňová služba) prognozowany jest wzrost poziomów wód na rzekach górnej Odry i jej dopływach. Już w czwartek-piątek spodziewane jest osiągnięcie 1. SPA (stan pogotowia hydrologicznego) – a w niektórych mniejszych ciekach nawet 2. SPA (stan alarmowy), a lokalnie również 3. SPA (stan ekstremalnej powodzi). Ostrzeżenia czeskie śledź TUTAJ
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), w komunikacie z 6 lipca 2025, alarmuje, że niż osiągnie południowo-wschodnią i częściowo centralną Polskę jeszcze we wtorek-to-środę, pozostając tam przez kilka dni
Spotkanie w RCB - ocena sytuacji meteorologicznej i przygotowanie do reagowania
Dzisiaj (7 lipca), kolejny raz podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz i zastępca dyrektora RCB płk SG Mariusz Marchlewicz spotkali się z przedstawicielami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aby omówić sytuację pogodową, w związku z prognozowanymi gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi i możliwymi podtopieniami.
W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem, podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, zastępca dyrektora RCB płk SG Mariusz Marchlewicz, Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica, wojewodowie i przedstawiciele wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej spotkali się z przedstawicielami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aby omówić sytuację, ocenić zagrożenie i przygotować się do działania. IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad o średnicy około 2-3 cm. Przewidywane opady będą powodować gwałtowne wzrosty stanów wód, co w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych może powodować przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania, ze względu na wysokość opadów mogą wystąpić lokalne podtopienia, a towarzyszący burzom wiatr może powodować poważne uszkodzenia infrastruktury (zarówno energetycznej jak i budynków mieszkalnych i gospodarczych).
Dlatego instytucje zarządzania kryzysowego, na wszystkich poziomach administracji rządowej, wnikliwie monitorują sytuację, aby być przygotowanym do reagowania i pomocy ludności.
Spotkanie miało charakter hybrydowy i było kolejnym w tej sprawie. Pierwsze obyło się w piątek, 4 lipca.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz