Weterani wojenni odznaczyli władze

22 członków Związku Inwalidów Wojennych RP świętowało w piątek 90. rocznicę powstania ich organizacji. Z tej okazji uhonorowano medalami za zasługi prezydenta Mirosława Lenka, starostę Adama Hajduka oraz posła Henryka Siedlaczka. Spotkanie odbyło się w Karczmie Hetmańskiej.
Podczas II wojny światowej z bronią w ręku walczyli o wolną Polskę. Większość z nich była poważnie ranna. Byli żołnierze, partyzanci, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, radzieckich gułagów oraz wdowy weteranów wojennych kolejno wstępowali do Związku Inwalidów Wojennych. – Na początku było nas 703, dziś zostało 22 – powiedział prezes Tadeusz Rut.
14 kwietnia świętowali 90. rocznicę powstania Związku. Uroczyste obchody odbyły się w Warszawie. Z tej okazji członkowie raciborskiego oddziału zorganizowali spotkanie, na którym uhonorowano przedstawicieli lokalnej władzy medalami za zasługi dla ZIW RP. Odznaczenie otrzymał Mirosław Lenk, starosta Adam Hajduk oraz poseł Henryk Siedlaczek. – Jest to dla mnie ogromny zaszczyt być tutaj z wami. Życzyłbym sobie, żebyśmy spotkali się w takim samym gronie jak dziś za dziesięć lat – powiedział prezydent. – Jak powiedział kiedyś Lecha Wałęsa, chętnie będziemy wam pomagać, oczywiście w miarę naszych możliwości – zapewniał starosta, wręczając bukiet kwiatów na ręce jednej z wdów. Samorządowcy obiecali wydać książkę o działalności raciborskiej organizacji. Podsumowaniem uroczystego spotkania był wspólny posiłek.
– Jest nas coraz mniej, ale staramy się w dalszym ciągu współpracować ze szkołami, szerzyć wychowanie patriotyczne, bierzemy udział w uroczystościach państwowych. Dawniej chodziliśmy ze sztandarem, ale teraz już nam wiek oraz zdrowie na to nie pozwala – mówi ppłk. Ludwik Marowski, były żołnierz AK, od 1993 r. członek ZIW RP. Związek stara się zapewnić opiekę socjalną, pomoc materialną dla wszystkich potrzebujących członków. – Chcemy, żeby każdy z nas miał godne warunki życia – mówi prezes. ZIW RP swoją siedzibę ma w SP 13. Członkowie spotykają się tam przynajmniej raz w roku, aby podsumować swoją działalność czy ustalić plan działania przed ważnymi uroczystościami.
ZIW PR powstał 19 kwietnia 1919 r. jako organizacja ogólnokrajowa, obejmująca inwalidów ze wszystkich ziem polskich. Działał nieprzerwalnie do 1940 r., później zszedł do podziemia. Reaktywował się w 1944 r. Związek stanowi najstarszą polską organizację. Jest otwarty dla każdego poszkodowanego żołnierza. O przynależności decyduje wyłącznie status inwalidy wojennego lub osoby represjonowanej. Poza byłymi żołnierzami, organizacja zrzesza wdowy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych.
(jula)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany