Dekada z Dyziem

Dziś w Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla pokrojono ogromny tort urodzinowy podarowany redakcji Dyzia przez cukiernię Malcharczyków. Starosta chwalił szkolnych redaktorów, że są wyjątkowo dociekliwi, a dyrektor G 3 zapewniał, że tytuł jest niezależny.
- To źle, jak władza chwali dziennikarzy - powiedział na początku spotkania urodzinego dr Norbert Mika, dyrektor G 3. Przyszli na nie starosta Adam Hajduk, wiceprezydent Ludmiła Nowacka, sponsorzy tytuły, wizytatorzy oświaty oraz byli redaktorzy naczelni Dyzia oraz dziennikarze tej młodzieżowej redakcji. - Są bardzo dociekliwy, wyciągnęli ode mnie to, o czym nigdy nie mówiłem - zachwycał się starosta, stwierdzając, że dla Dyzia udzielił najlepszego wywiadu. Dał redakcji dyktafon i album o powiecie. Wydawnictwo prasowe Nowiny, reprezentowane przez dyrektor Katarzynę Gruchot, podarowało profesjonalny program do składu. Wiceprezydent przekazała list gratulacyjny, który zawiśnie na ścianie redakcji. Wszystki gościom zaprezentowano film o Dyziu. - Nie chcieliśmy robić jak zwykle jakiegoś przedstawienia. Film pokazuje wszystko - tłumaczył dyrektor Mika. Redakcja wręczyła również tytuły Przyjaciel Dyzia.
Więcej już wkrótce na portalu naszraciborz.pl
Historia (za www.gim3.info.pl)
Pierwszy numer Dyzia Gimnazjalisty ukazał się w roku szkolnym 1999/2000 już we wrześniu, czyli w pierwszym miesiącu powstania Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu. Pierwszy drukowany numer powstał w 1998r. Zawierał jedynie 14 stron, w których mieściły się znane do teraz “Nudy z budy”, kilka artykułów oraz różnego rodzaju gry i zabawy rozrywkowe, a ilustracje malował obecny nauczyciel plastyki i techniki p. Mariusz Janicki. Do opiekunów oprócz p. Kubity dołączyły wówczas: p. Ewa Koczwara, p. Mirella Obłąg oraz p. Joanna Kazimierczak. Początki gimnazjalnej gazetki nie należały do najlepszych. Pierwotnie redakcja pracowała w sali A-2-2 a następnie sali informatycznej. Nareszcie!!!, dnia 18 stycznia 2002r. w Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla nastąpiło uroczyste otwarcie redakcji szkolnej gazetki Dyzio, na które przybyło wielu znanych osobistości: Wiceprezydenci- Mirosław Lenk i Wojciech Krzyżek, wizytator Kuratorium Oświaty - Stanisława Wyrzykowska, redaktor naczelny Nowin raciborskich - Grzegorz Wawoczny oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu - Marek Kurpis. Dobrym trafem, pan Mirosław Lenk, na zachętę obiecał spełnić jedno życzenie redakcji - aparat cyfrowy i zakupił nam jeden.
Po otrzymaniu pomieszczenia redakcyjnego, które funkcjonuje do dziś, praca ruszyła już pełną parą. Zaczęliśmy odnosić wiele sukcesów w obrębie województwa oraz kraju. W kolejnych latach powstały dodatki: EKO Dyzio, którego opiekunem do dziś jest p. Joanna Klinos oraz EURO Dyzio na czele z p. Moniką Holek. Dzisiaj Dyzio Gimnazjalista funkcjonuje w redakcji, która zawiera bardziej unowocześniony sprzęt. Stopa redakcyjna jest troszeczkę bogatsza o różnego rodzaju nowocześnie narzędzia pracy, a także o doświadczenie nabywane przez lata od swoich poprzedników. Pracę ułatwia nam teraz również podział na dziennikarzy oraz redaktorów technicznych, które zajmują się komputerową obróbką tekstu. Tak właśnie “Dyzio” rozwijał się, aż po dziś dzień. Redaktorzy włożyli tu nie tylko swoje trudy i poty, ale również swoje serca, dzięki którym gazetka przetrwała aż do dziś. Wszyscy, którzy mieli okazję przekazać tej gazetce chociaż trochę swoich własnych wypocin, na pewno są dumni z siebie i z owoców swojej, czasem kilkuletniej pracy.
Redaktorzy naczelni Dyzia:
Aldona Senczkowska - 1999/2000, 2000/2001, 2001/2002
Zuzanna Maciejak - 2002/2003, 2003/2004
Magdalena Wysocka - 2004/2005
Jakub Gruchot - 2005/2006
Alina Mika - 2006/2007
Agata Lampka - 2007/2008
Izabela Kic - 2008/2009
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany